Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком

Анна Сергієнко
Анна Сергієнко Журналістка SPEKA
10 жовтня 2024 27 хвилин читання

Олексій Коваленко робить науку ботаніку справжньою пригодою. Як науковий співробітник Національного науково-природничого музею НАН України та кандидат біологічних наук він поєднує академічні дослідження з популяризацією науки. 

Олексій активно веде  блог та Youtube-канал «Довколаботаніка», сторінку «Ботанік у кедах», пише для фейсбук-сторінки Природничого музею, через які знайомить загал із цікавими фактами про природу. У його доробку п’ять книг: «Фрукти проти овочів. Чому кавун — не ягода, а томат — це фрукт»​, «Рослини-прибульці. Як борщівник та амброзія захоплюють Землю», «Планета грибів. Як гриби годують, лікують і вбивають нас», «Звичайна екзотика. Історія рослин, які ми їмо» та «Планета у лапах» (для дітей).

SPEKA поспілкувалася з Олексієм Коваленком про те, на чому зосереджені його дослідження, як саме інвазійні види призводять до економічних збитків, як позбутися амброзії у місті та про те, яка рослина могла би стати символом нашої столиці.

«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком зображення 1

Як ви прийшли у науку і чому саме біофак?

Я з дитинства захоплювався дослідженням природи. Одним із чинників, що цьому сприяв, була сільська бібліотека, яка стала для мене однією з улюблених розваг. Попри те що я читав різну літературу, найбільше мене цікавили книги, в яких розповідалося про діяльність натуралістів, зокрема Джеральда Даррелла та подібних письменників, які ділилися своїм досвідом дослідження природи. Це дуже мотивувало і захоплювало.

Довгий час я лише надихався цим, бо було складно почати таку діяльність самостійно. Певні спроби були — у вигляді споглядання за розвитком пуголовків жаб, із намаганням зрозуміти усі стадії — за тією невеликою кількістю літератури, яку мав у доступі. У той період ще не було доступу до інтернету чи можливості легко поспілкуватися з фахівцями з інших куточків країни чи світу. 

Я тоді вважав, що рослини досліджувати простіше, ніж, наприклад, спостерігати за тваринами, особливо за ссавцями. Для цього потрібні були спеціальні навички або потреба перебувати далеко від дому, а рослини, на щастя, завжди були поруч. Я намагався їх досліджувати, збираючи гербарій і користуючись досить примітивними технологіями із визначення рослин за книжками, які стосувалися території срср, причому часто не європейської частини. Це ускладнювало процес, особливо якщо не було кому показати і перевірити зібрані рослини. «Визначник флори України» став доступним для мене пізніше. 

«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком зображення 2 Ботанік, кандидат біологічних наук Олексій Коваленко. Фото: Дмитро Ларін/УП. Життя

Можливо, ці захоплення так би і залишилися шкільним хобі, якби не візит до нашої школи професійного ботаніка Олександра Сенчила. Він провів для нас екскурсію у лісі, і мене вразило те, що він знав кожну рослину, яку ми зустрічали, і міг про неї детально розповісти. Тоді, приблизно у шостому класі, я вирішив, що хочу стати ботаніком.

У мене також були інші інтереси: я, наприклад, багато писав у жанрі наукової фантастики та фентезі, але ці твори так і залишилися у зошитах. Коли я закінчив школу, переді мною стояло два можливі шляхи: біологічний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка або літературна творчість. 

Моєму вибору сприяло те, що я був представником олімпіадного руху з біології і мав певні досягнення у цій сфері. Тому вступав на біофак винятково за співбесідою. На той час ЗНО ще не існувало, складали іспити або проходили співбесіду, якщо на це були певні умови. Співбесіду я пройшов швидко і знав, що фактично буду зарахований. Водночас спробував скласти іспит з літературної творчості, але зробив це жахливо й інші іспити вже навіть не складав. Відразу поніс документи на біологічний факультет. 
Олексій Коваленко

Те, що було задумано ще у шостому класі, збулося. Хоча на біологічному факультеті викладачі, які вміли зацікавити, могли збити мене зі шляху дослідника покритонасінних рослин. Були надзвичайно цікаві курси з альгології (дослідження водоростей), мікології (вивчення грибів) та практика у Каневі з вивчення безхребетних тварин, зокрема комах. Однак зрештою я вибрав шлях ботаніки і працюю у цій галузі.

Розкажіть, на чому саме ви спеціалізуєтеся і чим займаєтеся зараз?

Популяційна біологія рослин

Почав я дослідження з популяційної біології, зокрема, популяційної біології рослин. Цю методику використовую під час досліджень і тепер. Але спочатку це були популяційні дослідження такої рослини, як ряст, роду Corydalis. Моя перша наукова захопленість відображена у назвах більшості моїх електронних пошт, де часто можна побачити слово Corydalis.

Національний природний парк Пирятинський

Пізніше був створений Національний природний парк Пирятинський — природно-заповідна територія, для якої не було складеного списку флори, не було детально дослідженої рослинності, інвазійних та рідкісних видів. Я присвятив свою дисертацію цій темі, досліджувавши флору, рослинність, рідкісні види та вторгнення чужорідних видів на територію цього парку. Потім ці дослідження розширилися на інші частини Лівобережного Придніпров’я.

Міська флора Лівобережного Придніпров’я 

Також мене цікавлять екотони — своєрідні екологічні утворення на межі різних екосистем. Одне з таких явищ — урбаногенна флористична аномалія, коли у межах міста на одиниці площі може зустрічатися більше видів, ніж у природних екосистемах. Це відбувається через те, що територія міста є мозаїкою різноманітних оселищ, деякі з них природні або напівприродні, а інші створені людиною. Це призводить до формування багатої на види флори. Дослідження міської флори Лівобережного Придніпров’я також один із моїх напрямів.

Екотони на стику рослинних угруповань

Інший напрям — дослідження екотонів, що виникають внаслідок просторового зіткнення деяких рослинних угруповань. Адже один із напрямів моїх досліджень — геоботаніка — дослідження рослинних угруповань. Одні з найбагатших рослинних угруповань, які є у межах лісостепової зони, у якій я переважно працюю, це угруповання лісів різного типу і, звісно, степів. Степи, на жаль, майже повністю знищені людською діяльністю і збереглися часто на так званих неугіддях — ділянках, на яких неможливо було розорати багатий ґрунт. На зіткненні цих угруповань часто формується узлісна рослинність, яка досить довго не розглядалася як окремий тип рослинності, хоча вона дуже багата на види.

Часові екотони

Існують також часові екотони, наприклад, явище обміління водойм наприкінці літа — на початку осені, коли відступаюча вода відкриває нові ділянки суші. Це створює нову екологічну нішу для рослин, які називають осінніми ефемерами — однорічники з коротким періодом вегетації.

Вони мають «перегони з часом», намагаючись завершити цикл від проростання до плодоношення до перших заморозків. Це дуже цікаві динамічні угруповання, які розвиваються фактично поверх інших рослинних угруповань. Це своєрідна мозаїка, яка не так добре досліджена загалом у межах нашої планети, особливо на теренах Східної Європи і, зокрема, України. Зараз кілька дослідників цим активно займаються.

Інвазійні види рослин

Ще один напрям моєї роботи — вивчення інвазійних видів рослин. Він пов’язаний з усіма попередніми напрямами, бо інвазійні види рослин — одна з найбільших загроз для біорізноманіття. Безперечно, найбільшою загрозою для природних екосистем є знищення оселищ через людську діяльність, але інвазійні види — другий за важливістю чинник.

Вторгнення інвазійних видів у різних частинах планети вже призвело до зникнення низки природних видів, до зміни екосистем, бо багато цих видів, розвиваючись, трансформують оселище, у яке потрапили, змінюють його екологічні умови, що унеможливлює зростання видів, які пристосувалися до інших умов. Це призводить до значного збіднення біорізноманіття.
Олексій Коваленко

Інвазійні види несуть також економічні збитки. Деякі країни — США, Канада, Китай — проводять спеціальні підрахунки про шкоду економіці від вторгнення інвазійних видів. І цифри виходять немаленькі. 

Часто це ще й безпосередній ризик для мешканців громади. Наприклад, одна з найвідоміших інвазійних рослин — борщівник Сосновського — виділяє речовини, які роблять шкіру дуже вразливою до впливу сонячного світла. А амброзія полинолиста спричиняє алергічні реакції під час свого квітування та масового утворення пилку.

Є й інші види, які можуть завдати шкоди: ценхрус, який перетворює похід на пляж у сеанс безкоштовної акупунктури, або якірці (Tribulus terrestris), що добре пробивають велосипедні шини. Через них буквально у серпні мені довелося замінити кілька шин на своєму велосипеді.. 

Ми досліджуємо поширення цих рослин в Україні, зокрема в Києві та на природоохоронних територіях. Досліджуючи біологію цих видів — стан і структуру популяцій, біологію цвітіння, проростання, насіннєву продуктивність, ми намагаємося зрозуміти, чому вони такі успішні на нових для себе територіях. Можливо, у цьому і знайдеться ключ, щоб зменшити шкоду від їхнього вторгнення.
Олексій Коваленко

Яким чином поширення інвазійних видів рослин призводить до економічних збитків? 

Зменшення врожаю

Один з аспектів стосується сільського господарства. Наприклад, через поширення інвазійних видів врожай пшениці, соняшника, сої та інших сільськогосподарських культур може суттєво зменшитися. Це відбувається через те, що такі види утворюють велике проєктивне покриття, яке затінює цільові сільськогосподарські рослини, зменшуючи для них доступ до світла, водних ресурсів, мікроелементів із ґрунту, що зрештою призводить до зниження врожайності.

Пошкодження сільськогосподарської техніки

Також є блощиця канадська (Conyza canadensis), яка за масового розвитку здатна навіть пошкоджувати сільськогосподарську техніку під час збирання врожаю, що додає ще один чинник економічних втрат. 

Витрати на боротьбу з інвазійними видами

Підписуйтеся на наші соцмережі

Крім того, витрати на боротьбу з інвазійними видами — це ще один аспект. Використання ручної праці чи хімічних засобів для контролю цих видів у сільському господарстві стає додатковою статтею витрат.

Збитки також пов’язані з боротьбою з інвазійними видами на узбіччях доріг, у межах населених пунктів — заходи зі скошування чи інші методи боротьби спричиняють економічні витрати.

Зупинка водного транспорту

Окрему загрозу становлять рослини, які поширюються у водних екосистемах. Наприклад, масове поширення водного гіацинта на деяких річках призводило до зупинки водного транспорту, що створювало значні економічні збитки. У регіонах, де поширені культури рису, такі інвазійні види також можуть значно вплинути на врожаї.
Олексій Коваленко

Крім прямих економічних втрат у сільському господарстві та інфраструктурі, інвазійні види спричиняють погіршення стану здоров’я людей. Наприклад, алергічні полінози, викликані інвазійними видами, змушують людей брати лікарняні або знижують їхню продуктивність на роботі, адже працювати з алергічними симптомами досить важко. Також економічні збитки виникають через пряме пошкодження шкіри, наприклад, внаслідок контакту з борщівником. 

Тож якщо порахувати усі прямі та опосередковані пошкоджувальні чинники, ми отримаємо солідний чек, який виставляють нам рослини, які потрапили на ці території внаслідок діяльності людини.

Яке місце у ботаніці посідають дослідження інвазійних видів і наскільки ця проблема актуальна для України? Чи є регіони, де ця проблема особливо гостра?

Якщо говорити про сучасну ботаніку, то тематика інвазійних видів, безперечно, є актуальною. Це глобальна і серйозна проблема людства. Вона актуальна як для рудеральних територій, які дуже змінені діяльністю людини (від села до мегаполіса), так і для природно-заповідних територій. 

В Україні багато дослідників спеціалізуються на цій темі. Але з інвазійними видами стикаються дослідники й інших напрямів — ті, які вивчають флору різних територій. Адже, досліджуючи такі території, не можна не виокремити таку тему, як вивчення інвазійних рослин. 

В Україні періодично проводять тематичні конференції, присвячені чужинним видам рослин, на яких доповідають багато ботаніків з усієї країни. Наприклад, на минулій такій конференції ми представляли результати методології —залучення громадськості до вивчення інвазійних видів рослин. 
Олексій Коваленко

В Україні дослідження проводять на різних рівнях. Хтось досліджує переважно поширення, хтось — стан та структуру популяцій, хтось вивчає стан екологічної освіти. Адже часто багато хибних рішень у природокористуванні пов’язані саме з браком доступних знань, які б допомагали не поглиблювати екологічну проблему, а мінімізувати її.

А чи можете більше розповісти про залучення громадськості до вивчення інвазійних видів?

Це насправді досить потужний інструмент для багатьох науковців, зокрема ботаніків, зоологів, мікологів, які, наприклад, мають обмежений бюджет на дослідження або не можуть відвідати ті чи інші території, що актуально натепер. Проте можуть акумулювати дані різних людей, які спостерігали за поширенням борщівника, амброзії чи будь-якої іншої рослини в тому чи іншому регіоні. 

Для цього використовують різноманітні техніки: соціальні мережі, відеоплатформи, науково-популярні публікації, книги, лекторії для дорослих і дітей.

Залучення громадськості дозволило нам значно збільшити кількість місць розташування для п’яти модельних видів рослин. Наприклад, для деяких видів кількість нових місць розташування зросла на 40%. Ми мали певну базу, яку отримали з польових досліджень, аналізу літератури, гербарних зборів, а також біогеографічних баз даних, як-от iNaturalist, УкрБІН тощо. Але, як виявилося, є ще багато місць розташування, які можна задокументувати з використанням технік громадянської науки. 
Олексій Коваленко

Які зміни мають відбутися у країні на законодавчому рівні, у суспільстві, промисловості тощо, щоб нарешті розпочати ефективну боротьбу з карантинними зайдами?

Проблема полягає в тому, що наша держава, окрім вторгнення інвазійних рослин, стикається з набагато гіршою та смертоноснішою загрозою — вторгненням російської федерації. Тому є проблеми, зокрема фінансові, які суттєво впливають на можливості вирішення багатьох питань. 

Практики природокористування для важливих природних територій

Наприклад, у Європейському Союзі діє природоохоронна мережа Natura 2000. Її техніка полягає у тому, що для важливих природних територій прописують відповідні практики природокористування. Власники земельних ділянок не втрачають права на свою землю, але отримують певні бонуси, зокрема й фінансові, за дотримання рекомендацій щодо природокористування. Наприклад, косіння трави проводиться не тоді, коли власник вважає за потрібне, а тоді, коли це сприяє мінімізації поширення інвазійних видів рослин або збереженню рідкісних видів. Це, як на мене, прогресивний підхід, за яким майбутнє, але він потребує фінансування.

Карантинні списки

Багато інвазійних рослин, які є небезпечними для природи, економіки та здоров'я людини, не входять до офіційного карантинного списку. Через це багато цих рослин не підпадають під контроль відповідних органів.

Обізнаність щодо інвазійних видів

Ще одна річ — збільшення обізнаності про інвазійні види. Наприклад, якщо ввести в пошукову систему слово «амброзія», часто у результатах показано іншу рослину — золотушник канадський. Ця помилка сталася через неточні публікації в українських медіа, які знімали сюжети про амброзію, але показували іншу рослину. Це призвело до значних помилок в ідентифікації. Така ситуація може стати причиною того, що будуть знищувати не той вид, який потрібно.

«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком зображення 3 Часто золотушник канадський помилково сприймають за амброзію

Отже, необхідно, щоб у широкому доступі були науково обґрунтовані й адекватні знання, які допомагатимуть вирішувати ті чи інші проблеми. 

Національна стратегія щодо обмеження поширення інвазійних видів

Важливим кроком є створення національної стратегії про обмеження поширення інвазійних видів. Зокрема, із залученням провідних науковців, які спеціалізуються саме на цій тематиці, до створення рекомендацій. 

Уже був прецедент, коли створили перелік рослин, заборонених для висадки при створенні лісових насаджень, але цей закон відкликали, і тепер перелік не має законодавчої сили.
Олексій Коваленко

Однак подібні рекомендації, навіть у вигляді законів, мають існувати. Бо у нас лишилося не так багато природних оселищ, аби дозволити собі засаджувати лісові схили довкола лиманів павловніями, що робили свого часу у межах ініціативи «Мільярд дерев». Або створювати величезні мононасадження червоного дуба, де можна посадити дуб звичайний. 

Це, на мою думку, головні напрями, над якими в Україні слід працювати.

Чи реально позбутися амброзії у містах? 

Відновлення рослинних угруповань після порушення рослинного покриву

Можна щонайменше серйозно обмежити її поширення. Зокрема, масовий розвиток амброзії часто полягає в тому, що після порушення якогось рослинного покриву не відбувається рекультивація цієї території. Це призводить до утворення великих осередків амброзії. Ці осередки продукують велику кількість насіння, яке поширюється та може зберігатися тривалий час у ґрунті у так званих банках насіння і проростати значно пізніше, створюючи додаткову проблему. 

Якщо після пошкоджень, наприклад, під час будівництва житлових комплексів, забезпечити відновлення рослинних угруповань, це допоможе суттєво зменшити проблему.

Науково обґрунтовані схеми скошування

Науково обґрунтовані схеми скошування рослин також дають результат. Найчастіше це дофлорифікаційне скошування — скошування до моменту цвітіння рослин, зокрема амброзії

Проте у багатьох українських містах скошування стає тотальним знищенням рослинного покриву через побоювання щодо кліщів або інших істот. Таке скошування, коли трава зрізається занадто низько і не проводиться полив, призводить до засихання трави та утворення рідкого рослинного покриву. Це створює сприятливі умови для вторгнення інвазійних видів.

Якщо ж рослинне угруповання залишається стабільним, амброзії важко закріпитися у такому середовищі. Однак, якщо рослинний покрив рідкий і трава засохла, амброзія почувається там чудово. Ба більше, вона активно витягує з ґрунту водні ресурси, азотні й фосфорні сполуки, що виснажує ґрунт і призводить до трансформації міського середовища. Тому стабільні рослинні угруповання є ключем до зменшення впливу інвазійних видів у міському середовищі.

Я вважаю, що саме у міському середовищі за допомогою ефективних заходів можна боротися з амброзією. Проблема значно гостріша із тими інвазійними видами, які вторгаються у природні або напівприродні екосистеми, зокрема на природно-заповідних територіях. Там неможливо застосовувати ті самі заходи, що у містах, тому боротьба з інвазійними видами може бути більш складною.
Олексій Коваленко

Ви створили інтерактивні екскурсійні програми у Природничому музеї. Розкажіть про них більше, що відрізняє їх від звичайних екскурсій? 

Це почалося від мого приходу до Національного науково-природничого музею. Я йшов туди цілеспрямовано через науковців, які там працювали. Мене цікавили їхні дослідження, і я думав, що буду займатися там тільки наукою. 

На той час я навчався в аспірантурі, і хоча був доступ до інтернету, це був кепський Wi-Fi, який можна було зловити на невеликому нетбуці у коридорі. Тому я проводив багато часу там, щоб знайти статті, прочитати їх тощо. Через це я часто стикався з відвідувачами музею.

«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком зображення 4 Олексій Коваленко створив інтерактивні екскурсійні програми у Природничому музеї. Фото: Дмитро Ларін/УП. Життя

Коли вони заходили на поверх із рослинами, дуже частим патерном поведінки, особливо для дітей, було те, що вони одразу йшли шукати тварин або динозаврів у відділі палеонтології, ігноруючи рослини, які здавалися їм нудними. 

Я дивувався, адже вважав, що рослини можуть бути не менш захопливими. Однак тепер я розумію таку поведінку. Рослини, звичайно, можуть викликати вау-ефект, якщо ви бачите величезну рафлезію з квіткою діаметром у метр. Але багато рослин не мають такого показного вигляду і просто так зацікавити не можуть. Натомість вони можуть вразити своїм ароматом, смаком, іноді здатністю своїх спор спалахувати. Але все це складно відчути, просто споглядаючи за експонатами рослин за склом
Олексій Коваленко

Саме тому виникла ідея створити екскурсії, які будуть інтерактивними, а не просто оглядом постійної експозиції. Наприклад, можна було б доторкнутися до скам’янілостей насінної папороті, яким понад 300 млн років, або відчути різницю між справжньою корицею і касією, потримавши їх у руках, понюхати їх та дослідити текстуру. Ми також додаємо інтерактивні моменти, як, наприклад, можливість скуштувати шматок папаї, коли розповідаємо про неї.

Так був створений цикл (який створюється і досі) різноманітних інтерактивних освітніх програм, які розкривають різні аспекти біології, ботаніки, зоології, палеонтології, іноді геології. Часто вони є мультидисциплінарними, адже я вважаю, що обмежуватися лише однією темою складно. Істоти не існують у вакуумі, вони пов’язані між собою.

Наприклад, коли ми говоримо про амброзію, треба знати про тварин, що її їдять. А коли ми говоримо про мамутів, важливо пам'ятати, що вони не існували у вакуумі — вони взаємодіяли з рослинним світом. Щоб створити реалістичний образ мамута, а не перетворити його на монстра з «Парку Юрського періоду», необхідно враховувати його зв’язки з екосистемами того часу.
Олексій Коваленко
«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком зображення 5 Мамут шерстистий. Royal BC Museum

Ці інтерактивні програми використовують різні освітні техніки: демонстрації, інтерактивні екскурсії, квести, іноді рольові ігри, у яких розкриваються аспекти морфології рослин. Це дозволяє розкрити складні питання простіше і цікавіше. Можливо, це звучить нескромно, але багато людей приходять на всі наші програми і намагаються відвідати якомога більше з них.

Раніше був стереотип, що до Природничого музею варто приходити двічі: один раз у молодшому шкільному віці, коли захоплюють вимерлі істоти чи взагалі природа, а другий раз, коли приводиш туди свою дитину. 
Олексій Коваленко

Наша мета — зробити так, щоб люди приходили до музею частіше. Наші опитування показують, що дедалі більше відвідувачів приходять до музею за новими враженнями, і це, безумовно, наша відповідальність.

Як ви вважаєте, які ключові правила успішної популяризації науки?

Як на мене, головне правило — це, по-перше, бути різноманітним. Іноді можна почути думку про те, що потрібно намагатися бути «як хтось», як певний іноземний популяризатор науки, наприклад.  Але популяризація має бути різноманітною, щоб закривати потреби різних аудиторій.

Наприклад, дехто працює тільки з дорослими, хтось — лише з дітьми, а хтось намагається охопити всі аудиторії. Мені цікава робота з будь-якою аудиторією, тому що багато прийомів, які інтуїтивно знаходиш, працюючи з дітьми, можна адаптувати для дорослих. Наприклад, ти розмірковуєш над тим, як цікаво розкрити певну тему для дітей, але дорослих це також може захопити.

Звісно, потреби дорослої та дитячої аудиторій відрізняються. Частина інформації може бути релевантною лише для однієї з цих груп. Проте є теми, які викликають інтерес у різних вікових категорій. 

Наприклад, тема динозаврів. Є стереотип, що динозаври цікаві лише дітям і все. Але дорослі також хочуть читати книжки про динозаврів і відвідувати лекції на цю тему, причому на серйозному рівні. Іноді це може створювати певні труднощі. 
Олексій Коваленко

Був випадок, коли на лекцію про всім відомі зразки скелетів тиранозавра, призначену для дорослих, зареєстрували 40 дітей різного віку. Це не зовсім зручно, оскільки для дітей є окремі інтерактивні програми. Можливо, опис лекції був недостатньо чітким, хоча були вказані всі попередження про обмеження віку.

Це підтверджує стереотип про те, що динозаври — це тільки для дітей, хоча насправді дорослі теж цікавляться цією темою. На традиційних лекціях про тих же динозаврів у Природничому музеї часто розповідають про новітні дослідження з глибоким зануренням у тему, адже це важливо і для дорослих. 

Найважливіше у популяризації науки — наукова достовірність. Інформація має базуватися на актуальних і релевантних фактах. Дуже прикро, коли використовують застарілі дані. Можливо, ці дані простіші для розуміння, але вони вже неактуальні, і їхнє використання — крок назад. Популяризація науки має ґрунтуватися на найновіших дослідженнях і досягненнях у галузі, інакше це втрачає сенс.
Олексій Коваленко

Обізнаність щодо актуальних наукових подій у світі. Це критерій професіоналізму будь-якого вченого. Якщо я читаю науково-популярний текст і бачу, що там не враховані новітні дані, у мене виникають запитання. Чому автор не стежить за розвитком галузі, про яку пише? Мені здається, це показник зацікавленості людини.

Якщо людина сама не цікавиться новими відкриттями, то вона, ймовірно, займається популяризацією науки з якихось інших мотивів — фінансових чи інших бонусів. На мою думку, популяризатор науки повинен мати дві пристрасті: дізнаватись щось нове і оповідати про це зацікавленій авдиторії.

У книзі «Звичайна екзотика» є додаток, де ви даєте поради та ділитеся рецептами, як використовувати екзотичні й не дуже рослини. Можливо, поділитеся з читачами SPEKA якимось із рецептів?

Книга «Звичайна екзотика» — це продовження моїх дослідів у музеї. Бо захоплення екзотичними рослинами почалося з необхідності створення інтерактивних програм і ближчого ознайомлення з тими рослинами, про які розповідав. Врешті виник такий побічний продукт. Бо на екскурсіях, коли ми, наприклад, з аудиторією смакували папаю, завжди залишалася частина продукту, яку потрібно були кудись припасувати.

Фактично це і привело до створення такого кулінарного додатка до книги «Звичайна екзотика». Хоча ця книга розповідає про центри одомашнення рослин, а також про самі рослини. 
Олексій Коваленко

Один із цікавих рецептів — це так звані фрактальні голубці, які поєднують світ ботаніки зі світом математики. Фактично вони пов’язані із капустою, але це не голубці у класичному вигляді, слово «голубці» у назві можна взяти у лапки. Вони мають таку назву, бо у рецепті є капуста романеско, яка має унікальну фрактальну організацію суцвіття. Саме суцвіття виглядає як спіраль, що складається з менших спіралей, на яких сидять недорозвинені квітки, на них сидять ще менші спіралі. Тобто така система, яка самокопіює себе.

Фрактальна капуста романеско виглядає справді космічно, і не дивно, що її використовували у фільмах, наприклад, у «Зоряних війнах», як космічну їжу. Сьогодні романеско стала більш поширеною, однак навіть тепер під час екскурсій мене запитують, чи справді можна їсти, бо капуста виглядає занадто декоративно. Але насправді це звичайна сільськогосподарська рослина.
«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком зображення 6 Капуста романеско. Ivar Leidus

Щодо рецепта, то він досить простий. Тут у пригоді стає технологія, яку я волею-неволею опанував на шкільних ярмарках. Ми з донькою часто робили на ярмарки капкейки, зрізуючи верхівку і заповнюючи їх начинкою. Тут відбуватиметься подібне.

  • 1
    Потрібно взяти невелике суцвіття капусти романеско, зварити його до м’якості. 
  • 2
    Після того, як вийняли з води, потрібно зрізати верхівку суцвіття. 
  • 3
    Капусту романеско перетворюємо на своєрідний капкейк: у порожнину, що утворилася після зрізу, кладемо начинку. 

Начинка робиться швидко: один авокадо, сік одного лайма, зубчик часнику, листки розмарину і кропу. Усе це можна дрібно нарізати або збити у блендері. Після цього начинка вкладається у капусту і закривається тим «дашком», який ми зрізали. За бажанням можна посипати насінням соняшника чи іншим підсмаженим насінням. Отримуємо дуже цікаву страву, схожу на капустяний капкейк.

«Страшна» амброзія, збитки від рослин та інтерактивний музей природи. Інтерв’ю з ботаніком та популяризатором науки Олексієм Коваленком зображення 7 Капуста романеско, приготована за рецептом Олексія Коваленка. Олексій Коваленко

Каштан — символ Києва. З погляду біолога, яка ще рослина могла б стати символом нашої столиці? 

Символом Києва часто вважають гіркокаштан кінський. Це іноді називають спадщиною радянських часів. Не буду заглиблюватися у культурні сенси, постколоніалізм і подібні теми, бо це не зовсім моя сфера компетенції. 

Каштан кінський походить з Балкан, в Україні він є чужинним видом, хоча не інвазійним. Він спокійно зростає на вулицях Києва, але останнім часом ситуація для нього стає дедалі гіршою через міське середовище.

Зокрема, у багатьох місцях це пов’язано із значним забрудненням повітря, особливо у районах, де повітря не так добре циркулює, наприклад, у низинах. Тому на Хрещатику каштани почуваються кепсько. Цей символ стає складно підтримувати.
Олексій Коваленко

Якщо говорити про рослинні символи Києва, я б зосередив увагу на тих, які мають безпосередній зв'язок із Києвом. Є такий вид кропиви як кропива київська (Urtica kioviensis). Зв’язок із Києвом відображений у видовому епітеті. Мені здається, ми мало говоримо про цю рослину, це треба виправляти. Чому б її не вважати одним із символів?

Також є одна форма такої рослини, як сон-трава, — сон-трава київська. Хоча її часто описують як окремий вид Pulsatilla kioviensis, насправді це радше кольорова варіація Pulsatilla patens. Чому б не використовувати її у символіці Києва? 

Навіть більше, якщо я не помиляюся, у 2021 році з терен Києва був описаний новий для науки вид. Це абсолютно неймовірно, адже флора Східної Європи та України вважається добре дослідженою. А тут новий вид рослини був описаний просто зі столиці України. Зробив це Сергій Мосякін, директор Інституту ботаніки. Цей вид має чудову назву — лобода українська. Хоча назва не київська, але теж підходить для символічного використання. 

На мою думку, ці рослини заслуговують на ширшу відомість. Ми звикаємо до каштанів, адже вони помітні на вулицях, а також використовуються на пакованні різних продуктів, як-от тортів. Але, можливо, з часом ті види й форми, що я перерахував, стануть такою ж «банальністю» в інформаційному просторі, як і каштани зараз.

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 17 годин тому

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 24 березня 2025 00:13

Над Україною помітили унікальне явище: що відомо

Владислав Паливода 2 години тому

Кластеризація української YouTube-аудиторії: знайдіть свою нішу до того, як це зробить хтось інший

Олексій Токовенко 13 годин тому