Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Стажування та наставництво як інструмент розвитку команд

Антон Бец
Антон Бец Головний експерт з управління проектами та програмами Міністерства цифрової трансформації України
12 квітня 2023 9 хвилин читання

Стажування — класичний термін, що описує шлях розвитку молодого фахівця на старті його трудової діяльності. Кожен із нас проходив цей складний, але у будь-якому разі цікавий період. Маючи багаторічний досвід створення, управління та взаємодії з командами, хочу поділитися своїм досвідом та принципами, як зі звичного процесу створити інструмент розвитку команд.

Чому стажування — це важливий етап

У сфері цифрових продуктів ми маємо постійно наростаючий обсяг знань і підходів, що змінюється. Це зазвичай ніяк не може забезпечуватися підготовкою під час звичайного навчання та приходу вже готового фахівця, якого просто треба ввести в курс справи щодо його обов'язків на новій посаді.

Особливістю створення інноваційних продуктів є підготовка фахівців фактично з нуля, більшою мірою не на базі фундаментальних знань, а зважаючи на практичні кейси та на основі передового досвіду з максимальним залученням до реального продукту.

Свою роботу я починав ще на початку нульових з формату навчання саме під наставництвом тих, хто вже мав досвід роботи у сфері інтернет-проєктів, що зароджувалися.

Такий формат стажування я надалі успішно розвиваю, постійно трансформуючи у своїх командах.

Основні принципи та підходи.

І етап — підбір кандидатів

  • 1
    У невеликі проєкти чи стартапи (часто у межах особистого нетворкінгу), когось запрошую я, а хтось виявляє ініціативу сам.
  • 2
    У великих компаніях підбір кандидатів відбувається через програми, організовані HR, а підсумковий відбір відбувається зі списку кандидатів.

II етап — відбір потенційних стажерів

  • 1
    Тестове завдання до особистої зустрічі, що якнайкраще розповість про теоретичні знання (hard skills).
  • 2
    Особиста зустріч або спілкування дає чітке розуміння особистих якостей (soft skills) та уявлення про те, наскільки кандидат підходить і зможе вписатися у поточні процеси, перейнятися духом команди.
  • 3
    Імпровізація від кандидата. Цікавий кейс був у «Vodafone Україна„, коли кандидати створювали свою презентаційну відеовізитку та розкривали свої особи через креатив.

Підписуйтеся на наші соцмережі

III етап — розвиток «молодих» фахівців

  • 1
    Навчання: формування освітнього процесу та залучення до нього стажерів.
  • 2
    Командоутворення: допомога в адаптації та легкому зануренні в командні процеси — як робочі, так і неформальні.
  • 3
    Доступність: готовність відповідати на запитання, приділяти достатньо часу та бути відкритим до діалогу.
  • 4
    Чуйність: розуміння робочого настрою та внутрішнього відчуття стажера.

IV етап — залучення «нових» колег

  • 1
    Рівноправність: стажери — повноправні члени команди і немає жодного поділу.
  • 2
    Залучення: всі завдання з реальних процесів та їх вирішення веде до повноцінного продукту або успішного завершення певної продуктової стадії.
  • 3
    Усвідомленість: жодної рутини чи непотрібних завдань, особливо тих, які не належать чи ніяк не впливають на реальні продукти.
  • 4
    Неформальність: демонстрація роботи інших команд та можливість познайомитися з різними підходами, проведення мітапів з іншими групами фахівців, найчастіше поза робочим форматом.
  • 5
    Мотивація: виділення невеликих завдань, реалізація яких постійно показуватиме результат і прогрес.

Для себе такий підхід я назвав досягненням маленьких перемог, які будуть постійно драйвити всіх — як самих стажистів, так і наставників.

Трохи про кейси стажувань

Одним із найуспішніших за останній час став кейс в інноваційному напрямі «Vodafone Україна».

У розробленні одного з продуктів, розуміючи певну дезорієнтацію «молодого продакту» в результатах його роботи та процесах, які пішли у бік операційки, я обрав шлях обговорення проблеми та внутрішніх суперечностей.

Спочатку, проговоривши і визначивши цілі та бажання у розвитку, я залучив свою зовнішню команду і дав можливість реалізувати нашу спільну ідею у повноцінному баченні та під повним та самостійним керівництвом вищезгаданої «молодої продакту». В результаті я побачив палаючі очі та високу мотивованість, а вже через кілька місяців ми показували proof of concept продукту.

Відчувалася підтримка, ти давав необхідні знання, інструменти для розвитку. Відчувалася довіра, у тому числі під час роботи з твоєю зовнішньою командою. Я відчувала повну відповідальність за те, що я роблю з продуктом, але в той же час при необхідності ти підключався і міг допомогти з моїми питаннями. Не було мікроменеджменту, і мене це дуже драйвило.

Ця довіра мотивувала зробити все максимально круто. Відчувалася довіра, у тому числі під час роботи з твоєю зовнішньою командою. Я відчувала повну відповідальність за те, що я роблю з продуктом, але в той же час при необхідності ти підключався і міг допомогти з моїми питаннями. Не було мікроменеджменту, і мене це дуже драйвило. Ця довіра мотивувала зробити все максимально круто.
Марина, product owner
Для мене стажування в принципі відклалося в пам'яті як суперкрутий час і зокрема завдяки крутим наставникам. Найпозитивніше — це
готовність інвестувати час у мої знання, надання правильних порад у потрібний час, а також правильна мотивація. Тобто не просто «працюй і буде круто», а на своєму прикладі показували, яких результатів можна досягти, якщо продовжувати працювати

З моментів, які мені хотілося виправити під час стажування, — не завжди вистачало чіткості у визначенні завдань, через це я не розумів, чому треба приділяти більше часу. Але пізніше я зрозумів, що це була найкрутіша фішка у наставництві, адже мені давали можливість самому вибрати напрями у продукті та працювати над ним. Це навчило правильно розставляти пріоритети у майбутньому.
Максим, product owner

Важливим розумінням для мене стало те, що така програма розвитку молодих спеціалістів ефективна не лише для стажистів, а й не меншою мірою важлива для розвитку самого наставника.

Участь у розвитку молодого фахівця дозволяє перейти на інший рівень — рівень наставництва: систематизувати свої знання, методики та підходи, навчитися більш стратегічного мислення, здатності нести відповідальність та вибудовувати взаємини у зовсім інших площинах комунікацій.

Тому у всіх командах я практикую такі підходи не тільки у своїй роботі, а й у роботі інших напрямів, наприклад, у командах розробки, які я створював, а розробники вищого рівня курирували джунів та розвивали їх у професійному плані, піднімаючи їх, свій та рівень усієї команди.

Перспективність брати та розвивати джунів більше залежить від працьовитості кожної конкретної людини. Також є ризики, що, отримавши такі знання, він захоче розвиватися не у тому колективі, який ці знання дав, а там, де за ці знання заплатять більше. Але це нормальна ситуація, якщо компанія до цього готова. Щодо побудови процесів, зрозумілих для розробника та ролі tech lead як такої, то для команди, що працює на результат, це must have
Федір, tech lead

Фінальним етапом і постійним завданням стає своєчасний і чесний зворотний зв'язок, причому двосторонній. Саме в такому форматі можна і потрібно виявляти слабкі чи проблемні місця взаємодії, можливі робочі тривоги та непорозуміння.

Найчастіше відсутність зворотного зв'язку в режимі one-to-one створює проблему, яка може призвести до негативу, розладу в роботі команди.

Здатність до передбачення, відчуття нормальних взаємовідносин чи внутрішніх тривог та дезорієнтованості підопічного — ключовий обов'язок наставника.

Вищий рівень компетенцій наставника і керівника — це готовність до своєчасної розмови, бажання вислухати, прийняти та зрозуміти, можливо, не найприємніші слова, а потім виважено запропонувати варіанти рішення, які будуть зрозумілі та прийнятні для всіх.

У компанії Vodafone я змінював напрям роботи три рази: стажування стратегом, робота PM партнерських розважальних сервісів і нарешті junior PM продуктів із власним розробленням (eHealth, eLearning). Останній етап і був найцікавішим. 

Щодня драйвило те, що саме ви з командою визначаєте список завдань у гнучких умовах, а від твоїх дій залежить результат продукту. Ця залежність і мотивувала гуглити нову інформацію чи запитувати пораду «старших», а інформація стосувалася буквально всього: інтернет-маркетингу, брендингу, копірайтингу, крос-функціональної комунікації та багато іншого.
Ед, product owner

Важливо розуміти, що процес відбору та підготовки стажистів до рівня juniors та вище, як і система наставництва та внутрішнього розвитку фахівців до наступних рівнів професійних компетенцій — це не спроба заощадити на залученні вже готових відповідних ролей з ринку, а складніший шлях побудови видатної команди та постійний розвиток всього колективу.

Система наставництва набагато витратніша за часом і ресурсами, ніж звичайна адаптація вже готових фахівців. Але це вкрай перспективна інвестиція у нематеріальну вигоду та ефективність надалі.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Kharkiv IT Cluster про вступну кампанію 2024: результати вступу на ІТ-спеціальності

Olga Sukhorukova 6 вересня 2024 17:46

Як навчити дитину програмувати. Досвід СЕО дитячої ІТ-академії та батька трьох дітей

Вячеслав Поліновський 6 вересня 2024 14:57

До програми «Мрія» вже долучилися 40 шкіл з усієї країни

Владислав Паливода 6 вересня 2024 08:15

Генеративний штучний інтелект під загрозою — надто низька рентабельність інвестицій

Сергій Коноплицький 5 вересня 2024 14:39

Ринок IT-вакансій відзначився рекордним серпнем

Анастасія Ковальова 4 вересня 2024 16:09