Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як запускати проєкти «екологічно»: чекліст від CEO Fairo Олени Хлонь

profile-img
Олена Хлонь
17 січня 2022 5 хвилин читання

Вести бізнес сьогодні — це щоразу кидати собі виклик. Старі правила тут уже не працюють, а нові щодня трансформуються, адже технології розвиваються зі швидкістю світла. На прикладі нашого стартапу Fairo хочу розповісти, як сьогодні запускати бізнес і не перегоріти. 

У моєму доробку є різнопланові проєкти: від програми ефективності продажів для відділень банківської групи у шести країнах до кризового менеджменту фінтех-проєкту в Азії. Але якщо говорити про «екологічний» запуск, то показовим буде кейс роботи з українським стартапом Fairo — першим масштабним інноваційним проєктом Raiffeisen Bank International.

Успішному запуску будь-якого проєкту передує кропітка та тривала підготовка. Якщо здійсните її якісно, то мінімізуєте проблеми на старті та збережете собі нерви й час у майбутньому.

Ось деякі обов'язкові кроки, які допоможуть збільшити потенціал проєкту.

Визначте цільову аудиторію. Оцініть її кількість

У кейсі Fairo ідея створити проєкт виникла завдяки запиту від групи Raiffeisen. Цільова аудиторія теж була одразу зрозумілою: приватні підприємці та фрилансери, вони є важливим клієнтським прошарком для банківської групи.

Зрозумійте, чим проєкт може підтримати потенційного клієнта

Для цього дайте відповіді на запитання «Які завдання вирішить мій продукт?», «Які болі клієнта він закриє?».

Базовим болем нашої цільової аудиторії були 240 годин на рік, які вони витрачають на неоплачувані адміністративні процеси. Потреба в інструменті, здатному позбавити самозайнятого фахівця бухгалтерського і податкового клопоту, лежала на поверхні.

Проаналізуйте, чим потенційна аудиторія користується сьогодні

Дослідіть конкурентів, погляньте на їхні проєкти очима споживача. Які у них сильні та слабкі сторони? Чим ваш продукт буде кращим? 

Коли Fairo виходив на ринок України, конкурентів у нашого сервісу майже не було. Але тепер усе інакше. Їх не тільки більше, вони ще й агресивніші. Це логічно: незайнята ніша довго порожньою не буде, особливо коли вона є настільки перспективною.

Приділіть увагу законодавству в тих напрямах, які плануєте розвивати

Іноді підводне юридичне каміння з'являється вже під час роботи і сильно гальмує прогрес.

Вивчіть можливості ринку та заплануйте потенційні шляхи зростання та масштабування

В Україні тренд зростання приватного підприємництва проявляється найбільше. Кількість IT-ФОПів, наприклад, за 2021 рік зросла на 40%. 

Тому перед бізнесами у цій галузі простягається неосяжне поле можливостей, а велика кількість ФОПів стала однією з причин запуску Fairo саме в Україні. Вже на початку команда розуміла, що ринок зростатиме, і масштабування проєкту було лише питанням часу.

Як зрозуміти, що проєкт готовий вийти на ринок?

Поняття «готовність» досить містке. В одних проєктах її досягають протягом двох місяців, а в інших і пів року буде замало. 

Відстежити потрібний момент допоможе тестування з реальними людьми. Подивіться, як відбувається взаємодія людини з продуктом. Якщо на цьому етапі немає критичних проблем, це вже зелене світло для виходу на ринок.

Ви потурбувалися про авторські права

Якщо ваш продукт унікальний, одразу подбайте про авторське право. Захистити результати своєї роботи не так і складно, як може здатися на перший погляд. А вчасна реєстрація своєї ідеї допоможе уникнути багатьох проблем та розчарувань у майбутньому. Також слід пам'ятати про договори NDA.

Невдачі вас не лякають

Власники бізнесу повинні розуміти, що вони завжди ризикують. Існує ймовірність того, що ви ніколи не отримаєте прибутку. Уміння передбачати ці ризики та керувати ними — ознака того, що ви готові до запуску. 

Завжди готуйтеся до найгіршого, але сподівайтеся на краще. Потенційні невдачі ніколи не повинні зупиняти людину з гарною ідеєю та надійним бізнес-планом.

Ви готові надавати якісний сервіс

У наш час рівень обслуговування клієнтів багато важить для бізнесу. Першокласний сервіс та підтримка зворотної комунікації — запорука побудови довгострокових відносин із клієнтами та освоєння ринку. Тим паче що завдяки сучасним методам комунікації та збору інформації забезпечувати високу якість користувацького досвіду стало простіше, ніж будь-коли.

Команді Fairo потрібно було налаштувати клієнтоорієнтовану бізнес-модель. Ми виходили на ринок з неідеальним продуктом, але з готовністю чути критику на свою адресу і ставати завдяки їй кращими. 

У мене є ще один яскравий маркер готовності. Якщо співробітник компанії лояльний до продукту, то ваш проєкт готовий вийти до широкої клієнтської аудиторії. Якщо людина, яка знає кухню продукту та його підводне каміння, бачить у ньому перспективу і хоче ним користуватися, то настав час познайомити з результатом роботи вашої команди весь світ.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Український стартап Zeely App за два місяці збільшив свій дохід на 300%

Вадим Добровольський 6 годин тому

У Львові стартувала ІТ Arena 2022. Сьогодні пітчать стартапи та чекають Халука Байрактара і Сергія Притулу

Юлія Даниленко 30 вересня 2022 10:29

Опублікували каталог найактивніших інвесторів в українські стартапи. Розповідаємо, де шукати гроші

Вадим Добровольський 28 вересня 2022 13:44

Перспективні стартапи та новий нетворкінг: які виклики й тенденції чекають на ІТ-ринок

Наталія Миронова 27 вересня 2022 15:41

IT-холдинг Roosh купив за шестизначну суму частку в українському стартапі Neurons Lab

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 13:38