Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Як Idealab та Rocket Internet переконали світ, що модель стартап-студії працює. Колонка Антона Верховодова

Антон Верховодов
Антон Верховодов
2 лютого 2022 6 хвилин читання

Регулярно створювати нові бізнеси – не нова ідея. Завжди існували підприємці та інвестори, які запускали компанії серійно. Вони бачили ринкову можливість (задовольнити попит на продукт чи послугу), реалізовували її та отримували дивіденди. Серед наших сучасників можемо згадати Ілона Маска або Річарда Бренсона.

Але стартап-студії відрізняються від класичного серійного підприємництва. В попередній колонці innovation strategist Антон Верховодов вже пояснював, чим саме. Сьогодні він розповідає, хто популяризував цю модель, чи справді вона дієва та до чого тут Crazy Frog.

Як усе починалося

Стартап-студія — це своєрідний конвеєр, який працює за венчурною методичкою: отримати ранні венчурні гроші, залити інвестиціями тільки найуспішніші 10-20%, протягом 10 років продати частки та заробити на екзиті.

Перші стартап-студії з'явилися, щойно набула популярності венчурна модель зростання. Піонером цього явища вважають американську Idealab, яка працює від 1996 року.

На рахунку Idealab 150+ компаній, 45 ІРО та екзитів

Вони одними з перших створили системний венчурний бізнес-інкубатор (як вони самі себе називають). Та їхня модель — це не ті звичні бізнес-інкубатори, про які стало модно говорити після 2010 року. 

Idealab шукає нові бізнес-можливості, орієнтуючись на великі невирішені проблеми та можливість застосувати для рішення software. Навколо ідей із високим потенціалом вони формують команди, створюють незалежні компанії та дають стартові інвестиції.

На рахунку Idealab 150+ компаній, 45 ІРО та екзитів. Серед відомих широкому колу (і за межами США) — Coinbase, Twilio, Tickets.com.

Ракета для стартапів

Та найвідомішим прикладом є німецький Rocket Internet. Вони із системного venture building зробили цілу релігію.

Історія Rocket Internet починається від 1999 року, коли троє братів Замверів та троє їхніх друзів, однокурсників по бізнес-школі, вирішили запустити у Німеччині аналог eBay. Через 100 днів після запуску їхній Alando купив сам eBay за $43 млн. Це спонукало братів до того, що можна копіювати американські сайти у Німеччині та заробляти на цьому. 

Наступним стартапом була Jamba! — провайдер SMS-контенту, який найбільше заробляв на рингтонах (Пам'ятаєте Crazy Frog? Його популяризація — заслуга Jamba!), мобільних іграх та заставках. Цей бізнес вони продали veriSign за $270 млн. До 2008 року вони інвестували та продали частку у StudiVZ, німецькому клоні Facebook.

Instagram: thecrazyfrogofficial Instagram: thecrazyfrogofficial

Проаналізувавши свій досвід копіювання американських інтернет-компаній у Європі, брати Замвери у 2007 році створили Rocket Internet. Ця організація стала copycat-монстром: у режимі конвеєра вона копіювала успішні інтернет-бізнеси на нових ринках. 

Існує навіть такий напівжарт: у Rocket стояло два барабани, один із назвою країни, а інший із назвою інтернет-компанії; барабани крутили, на них випадав умовний Amazon для Камбоджі, і команді давали гроші та декілька місяців на запуск цього бізнесу.

Історія Rocket Internet контроверсійна: від вибухового зростання, статусу рок-зірки стартапів, ІРО – до втрати хватки, виходу з біржі та реструктуризації. Проте компанія залишається творцем таких історій успіху, як MyCityDeal (копія Groupon, екзит на $100 млн), Zalando (копія Zappos, ІРО на $4 млрд), Delivery Hero (ІРО на $5,5 млрд). Загалом Rocket створив 200+ компаній та 40 000+ робочих місць.

Найуспішніші проєкти Rocket Internet у 2016 році, thehustle.co Найуспішніші проєкти Rocket Internet у 2016 році, thehustle.co

А головне — за роки роботи Rocket Internet пропустив через себе тисячі професіоналів, які тепер є лідерами найгарячіших німецьких стартапів і фондів. Вони зробили стартаперство популярним серед топових німецьких випускників, стали альтернативою кар'єри у McKinsey та корпораціях. На мою думку, саме Rocket Internet є головним каталізатором берлінської стартап-екосистеми.

Трохи статистики

Виживання. За свідченнями Idealab, їхні стартапи виживають у сім разів частіше і досягають статусу єдинорогів уп'ятеро частіше, ніж середньостатистичні стартапи. 

Залучення інвестицій. Дослідження Global Startup Studio Network показало, що стартапи, створені у студіях, удвічі швидше ростуть від 0 до seed-інвестицій, а для інвесторів приносять у 2,5 раза вищий IRR.

Створення студій. У 1995-2009 роках було створено 69 студій, у 2010-2014 роках — 182, а від 2015-го вже понад 300. Серед топ-50 інноваційних корпорацій (за оцінкою Mind The Bridge) у 80% є свої корпоративні венчурні студії з річним бюджетом $5-10 млн.

Найгучніші успіхи стартап-студій

Dollar Shave Club. Запущений у 2011 році за підтримки студії Science Inc. Зібрав $163 млн інвестицій. Проданий Unilever у 2016-му за $1 млрд.

Zalando. Запущений у 2008 році студією Rocket Internet. Зібрав $615 млн інвестицій. У 2014 вийшов на ІРО з оцінкою €5,3 млрд.

Glovo. Запущений у 2015 році студією Antai Venture Builder. Зібрав $1,2 млрд інвестицій, а його вплив самі можете побачити на вулиці.

Snowflake. Запущений у 2012 році студією фонду Sutter Hill Ventures. Зібрав $1,4 млрд інвестицій. У 2020-му вийшов на ІРО з оцінкою $33 млрд і приніс студії $12 млрд.

Moderna. Запущений у 2010 році студією Flagship Pioneering. Зібрав $1,7 млрд інвестицій. У 2018-му вийшов на ІРО з оцінкою $7,6 млрд. Вони зробили одну з найперших вакцин від COVID-19.

Affirm. Запущений у 2012 році студією HVF Labs Макса Левчина, вихідця з України. Зібрав $1,5 млрд інвестицій. У 2021-му вийшов на ІРО з оцінкою $11,9 млрд.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У Львові стартувала ІТ Arena 2022. Сьогодні пітчать стартапи та чекають Халука Байрактара і Сергія Притулу

Юлія Даниленко 8 годин тому

Опублікували каталог найактивніших інвесторів в українські стартапи. Розповідаємо, де шукати гроші

Вадим Добровольський 28 вересня 2022 13:44

Перспективні стартапи та новий нетворкінг: які виклики й тенденції чекають на ІТ-ринок

Наталія Миронова 27 вересня 2022 15:41

IT-холдинг Roosh купив за шестизначну суму частку в українському стартапі Neurons Lab

Вадим Добровольський 27 вересня 2022 13:38

Ларрі Пейдж закриває свій стартап Kittyhawk, який розробляв прототип літальної машини

Юлія Даниленко 24 вересня 2022 14:43