Венчурна рецесія триває. Інвестори скорочують штат і розповідають, як вижити за кризи
Процес просідання та корекції у венчурному світі триває і наповнюється новими барвами.
Масові скорочення у деяких технологічних компаніях
Здебільшого це торкнулося глибоко збиткових компаній із капіталоінтенсивною операційною моделлю.
Масивний удар припав на сервіси швидкої доставки продуктів: Zapp скорочує 200-300 людей, Gorillas понад 300, Getir аж 4,5 тис. по всьому світу. Klarna — 10% штату. Hopin (найгарячіший стартап ковідної пори) — 12%. Серед американських компаній виділяються [Better.com] (4,5 тис.+), Carvana (2,5 тис.+), Robinhood (9% штату).
Великий срач навколо того, наскільки венчурні інвестори винні в обвалі приватних оцінок (і на ранніх, і на пізніх стадіях).
Головна теза — інвестори закачали забагато грошей у стартапи за завищеними оцінками. Мантрою останніх років була «deploy, deploy, deploy» — по максимуму розміщувати доступний капітал (кількість якого під час ковіду кратно зросла).
Така доступність капіталу спонукала стартапи рости надмірними темпами (і зараз вони відкотилися назад, що стало однією з причин скорочення штату), оцінювати себе за неадекватними мультиплікаторами (наприклад, 100х до річної виручки). Створити єдинорога взагалі стало сакральною метою і фаундерів, і венчурів, тому оцінки штучно дотягувалися до круглого числа.
Що ж рекомендують інвестори?
Все стосується фінансів: максимально різати burn та подовжувати runway, щоб вижити якмога довше. Від того, до речі, масштабні скорочення. Якщо є можливість, підіймати гроші зараз, поки дають і оцінки не просіли ще більше, провокуючи downrounds. У мережі багато хвалять презентацію Sequoia щодо цього.
Але, зважаючи на їхню роль у розгоні ситуації (то в один бік, то в інший) та загальну істеричність більшості венчурних інвесторів, я не можу не думати про цей мем.
