Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Режим stealth та «ввічливе мовчання» як частина бізнес-стратегії стартапу. Колонка Сергія Дубіневича

Сергій Дубіневич
Сергій Дубіневич
28 січня 2022 7 хвилин читання

Є два типи стартапів. Одні ідуть у ЗМІ на дуже ранній стадії – подеколи навіть без даних, що підтверджують реальний прогрес. Інші, навпаки, вважають, що на старті їм не потрібна преса та громадська підтримка.

В колонці для SPEKA співзасновник та СЕО проєктів MaxAh та FuelWell Сергій Дубіневич розповідає про переваги та недоліки роботи у прихованому режимі.

Розголос — це добре, але не завжди

Звісно, залучити інвесторів, якщо ви привернули увагу ЗМІ, значно легше. Преса та гомін у соцмережах можуть допомогти у цьому на початкових етапах. 

Але без належного ставлення до новин та результатів інтерес до проєкту зникне миттєво. А досвід доводить, що розвиватися та працювати можна і без спроб привернути величезну кількість вірусної уваги.

Проєкт FuelWell. Ми мали готовий до серійного виробництва прототип пристрою, який зменшує кількість небезпечних викидів від двигунів автомобілів. Паралельно із розробленням вивчали ринки, шукали референції у теоретичних виданнях, спілкувалися з експертами. Але знаходили лише посилання на величезну кількість псевдотехнологій, які декларували, що завдяки ним можна заощадити велику кількість пального. Жодних доказів або технічних обґрунтувань.

Уява малювала заголовки: «Технологія FuelWell — українці змінюють парадигму в галузі зниження викидів вуглецю від автотранспорту». Хотілося не йти, а летіти у ЗМІ.

Але ми не поспішали. Причин було дві. Перша (про яку ми вже говорили) — величезна кількість псевдотехнологій. Друга — ми терпляче чекали на зворотний зв'язок від ринку.

Ми вирішили перевірити самих себе ще раз і звернулися у лабораторію науково-дослідного закладу MTI (Варшава, Польша) по експертну оцінку ефективності нашої технології. Одночасно подали заявку на конкурс відкритих інновацій «Декарбонізація». А ще шукали потенційних клієнтів та експертів за допомогою соціальних мереж: персонально зверталися до кожного із величезного списку бізнесменів-керівників, яких, на нашу думку, могла би зацікавити наша розробка.

Звісно, поки чекали офіційних висновків, хвилювання досягло апогею. А раптом помилилися, а раптом не працює? Проте хвилювання були марними, бо ми отримали офіційне підтвердження ефективності нашої розробки.

Підтвердження на міжнародному рівні спростило процес знайомства з потенційними клієнтами. З'явилася довіра, яка переросла у пілотні проєкти з одразу декількома великими агропромисловими компаніями України. Ми змогли протестувати нашу розробку на вантажівках та сільськогосподарській техніці Scania, John Deere, Man, Fiat, Volvo, JCB та іншій.

Режим stealth: переваги та недоліки

Аналізуючи пізніше свої дії, ми дійшли висновків, що багато з них мали ознаки роботи у stealth — прихованому режимі.

Якщо ви готуєте продукт, який гарантовано матиме вибуховий ефект та зламає наявні принципи та парадигми, тоді stealth mode — це тактична перевага плюс гарантія того, що розробку не скопіюють більш впливові компанії з необмеженими можливостями та ресурсами.

Перевага цього режиму також у тому, що він допомагає зосередитися на вирішенні технічних проблем, зробити продукт більш підготовленим, а історію проєкту багатшою. Зрештою потенційні клієнти самі розкажуть про вас іншим (сарафанне радіо).

А втім, не слід залишатися у прихованому режимі занадто довго. Вам буде складно отримати більше клієнтів та залучити додаткові кошти без публічної демонстрації своєї роботи.

Мовчання компанії може свідчити й про те, що вона перебуває на межі краху. Інвестори з підозрою ставляться до того, що хтось виправдовує мовчання режимом stealth.

Не залишайтеся у тіні задовго, інакше з'являться сумніви у власних силах, і це позначиться на всіх сферах вашого життя, а не тільки на проєкті. Продовжуйте спілкування, вибудовуйте відносини, обговорюйте із зацікавленими людьми те, над чим працюєте. Залишайтеся зосередженими та відкритими для нових знайомств. 

Modest silence

Під час роботи над MaxAh (розроблення літій-іонних акумуляторів на основі графену, виробленого в Україні) ми вже мали чотири роки досвіду FuelWell. Те, що тривало у нас декілька місяців, цього разу вирішувалося за тиждень.

Нам подобається те, що ми робимо, і нам подобається ділитися інформацією. Але ми цілеспрямовано вирішили працювати у режимі «ввічливого мовчання». Це означає, що ми завжди готові дати коментарі у ЗМІ на теми інновацій, декарбонізації, джерел енергії, сталого розвитку, науки, досліджень у галузі нових матеріалів та багато інших, але й не нав'язуємося заради хайпу.

Графен привертає увагу різних аудиторій, навколо нього постійно лунають певні обіцянки та заяви. Але ми не врахували, що зіткнемося із тотальним скепсисом українських інвесторів стосовно потенціалу української науки, хоча спочатку вважали, що саме медіа будуть налаштовані скептично. Більшість потенційних інвесторів і партнерів з України не вірили у прогрес та вимагали показати те, що показати ми могли, але з міркувань інформаційної безпеки не хотіли цього робити.

Замість втрачати час на суперечки та спроби переконати локальних гравців ми вирішили змінити напрямок та презентували наші лабораторні досягнення цього літа у Чехії на міжнародній конференції Advanced Batteries, Accumulators and Fuel Cells. Також інформацію про дослідження опублікував науковий журнал ECS Transactions.

Тобто європейська аудиторія дізналася про здобутки українського стартапу раніше за українців.

Вимушене мовчання

Коли йдеться про стартапи, ЗМІ звертають увагу переважно на два аспекти: фінансування та цікавість галузі, в якій ви працюєте.

Може статися, що проєкту буде  дуже складно заявити про себе, навіть коли є що сказати. Не впадайте у відчай. Оцініть канали, які допоможуть вам продемонструвати прогрес та отримати зворотний зв'язок. Конструктивна критика і позитивна реакція на неї дадуть необхідний досвід, щоб стати кращими.

Відсутність гучних гасел та обіцянок дозволить скоригувати плани, отримати необхідну підтримку та докази ваших компетенцій. Навіть якщо світ зверне на вас увагу не так швидко, як вам би хотілося, ви вже рушили та набираєте обертів, і матимете що розповісти пресі, коли це врешті трапиться.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як працюють українські стартапи під час війни: у спільноті провели масштабне дослідження

Євген Муджирі 8 годин тому

Що таке пітчинг та як отримати фінансування для стартапу: безкоштовний вебінар

Євген Муджирі 12 серпня 2022 17:45

Українські імпакт-стартапи зможуть долучитися до нової програми від tech2impact: деталі

Ірина Маринюк 11 серпня 2022 20:12

Українці створили сервіс Galas, який обʼєднує різні подкаст-платформи в одну

Євген Муджирі 3 серпня 2022 14:10

Декаданс венчурного капіталізму

Олександр Тартачний 2 серпня 2022 15:47