Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Україна швидко перейде від моделі сервісних «рук» до розроблення технологій

SPEKA Media
5 січня 2022 8 хвилин читання

У галузі high-tech працює приблизно 20% населення Ізраїлю. Разом вони генерують 60% ВВП країни. Ізраїльтянка українського походження Альона Новгородська, фундаторка платформи Global Israeli Initiative, засновниця Ukrainian Israeli Innovation Summit, розповідає, як Україна може повторити ізраїльський шлях.

Інновації як державна політика

У витоках ізраїльського дива лежать обмеження. Обмеженість території, брак природних ресурсів та збройний конфлікт, у якому країна живе понад 70 років. Не вистачало ізраїльтянам землі — вигадали вертикальні ферми. Не було прісної води — винайшли технологію опріснення, яку тепер продають по всьому світу. Науковий та підприємницький потенціал людей дозволив побудувати найтехнологічнішу економіку. Україна теж має такий ресурс.

Чому кожен четвертий-п'ятий ізраїльтянин запускає свій технологічний стартап? Державна політика спрямована на розвиток інновацій. У країні налагоджений зв'язок між провідними гравцями цифрової економіки — державою, університетами, міжнародними корпораціями та венчурними фондами. 

Відправною точкою було відкриття держфондів, через які компанії могли отримати гранти. Деякі з технологічних піонерів виросли у корпорації. Сьогодні кожен долар, який держава інвестує у стартапи, повертається до держфондів п'ятьма. Створили навіть окремий інституційний орган — Агентство інновацій. 

В агенції розробили програми для малих, середніх та великих технологічних компаній. Великі — уряд лобіює. Нещодавно відбулася державна місія до Арабських Еміратів. Тепер ми очікуємо новин, що низка великих ізраїльських компаній, таких як Mobileye, яка розробляє розумні системи допомоги водієві, вийшли на ринок ОАЕ. Це не корупційні схеми, а нормальна практика, коли держава є гарантом своїх корпорацій.

Середні та малі high-tech-стартапи підтримують грантами. Більшість грантів покриває до 60-70% інвестицій. У цьому випадку підприємець може взяти позику в банку під низький відсоток чи залучити приватний капітал. В Ізраїлі відбудована вся інфраструктура: у кожного стартапу є щонайменше п'ять-сім варіантів, де знайти перші гроші. Концентрація бізнес-ангелів зашкалює. За два роки пандемії кількість венчурних інвестицій зросла на 40%. Обмеження знову дали поштовх! 

Книгу Start-up Nation про ізраїльське диво багато хто читав у друкованому вигляді. Тоді, наприкінці десятих, Ізраїль був ще країною high-tech-стартапів. А тепер ми жартуємо, що такої країни немає. Ми вже в Еxit Nation — така велика кількість проєктів, що вийшли з інвестицій і стали єдинорогами.

Другий бік процесу — міжнародні корпорації, до яких перетікають випускники університетів. В Ізраїлі безліч акселераторів: власні стартапи запускають ще у стінах вишів або після досвіду в корпораціях.

Третім важливим гравцем, без якого ізраїльського дива не сталося б, є самі університети. Вони готують кваліфіковані кадри за державним запитом. Але бізнес йде на випередження, і країні бракує програмістів. Сьогодні 50% аутсорсингу в Ізраїлі забирає Україна.

Від сервісного центру до інноваційного хаба

Про український ринок талантів в Ізраїлі говорять років вісім. Україна стала відома як центр якісного аутсорсу. Торішнє дослідження Huawei та Arthur D. Little «Think digital. Think archetype. Your digital economy model» підтверджує тенденцію: світова спільнота зарахувала українську економіку до третього типу під назвою «Сервісний центр». 

У Міністерстві цифрової трансформації України точаться дебати, як утримати позиції на глобальному ринку IT-аутсорсу і при цьому почати трансформуватися в інноваційний хаб. Інноваційний хаб — перший тип цифрової економіки. Саме його і реалізували в Ізраїлі.

Українські айтішники поки що «руки» на глобальному ринку. Цінні. Проте Ізраїль бачить Україну не підрядником, а повноцінним партнером. На Ukrainian Israeli Innovation Summit 2021 відбулась історична подія — підписання договору про запуск першого міжнародного акселератора українсько-ізраїльських стартапів.

Партнерство Нетанія-Дніпро

Технологічна платформа Global Israeli Initiative активно лобіювала запуск акселератора від 2018 року. Я бачила, що українські програмісти вже можуть не лише обслуговувати замовлення, а йдуть углиб — у технології, у продукт. Але в українських стартапів немає грошей і поки що мало віри в себе. Ізраїль має величезний досвід запуску інноваційних технологічних рішень.

Партнером України став третій за розміром ізраїльський технологічний парк. Він розташований у місті Нетанія та перебуває під управлінням муніципалітету. Парк у Нетанії поєднує такі глобальні компанії, як Amazon, Philips, Siemens, eBay. До акселератора також приєдналися виші — один із найбільших Tel Aviv University та новий китайський університет UIBE-Israel, який лише відкривається. Серед партнерів ізраїльське Агентство інновацій та кілька фондів і приватних інвесторів.

Аналогічна робоча група формується з українського боку. Партнером Нетанії виступив Дніпро, який активно розвиває свій індустріальний парк. Пул партнерів, безумовно, розширюватиметься, один з них Global Israeli Initiative — це міжнародна технологічна платформа, де створюються спільні підприємства. 

Нетанія є центром wellness-tech. У регіоні будують медичні заклади, готелі та спорткомплекси, тому ізраїльській стороні цікаво розвивати проєкти у цьому напрямі. Українська сторона формує свої напрями: cyber security, агротех та фінтех.

Інвестиції, які ми вже частково зібрали в Ізраїлі, на 70-80% приватні. Тільки 20% – послуги, що надаватимуть муніципалітети. Це державно-приватне партнерство. Муніципалітети Нетанії та Дніпра отримають свої вигоди.

Чому це вигідно для України

Український IT-сектор отримає подвійну вигоду. По-перше, він почне створювати та виводити свої продукти на глобальний ринок. Адже одна річ, коли ти український стартап, і зовсім інша — міжнародна компанія з ізраїльськими кофаундерами, за репутацією якої стоять провідні технологічні корпорації світу, що входять до складу акселератора. В Україні багато проєктів на стадії реалізації. Пройшовши через акселератор, вони зміцняться. Отримають партнерів, менторів, технологічну експертизу та правильне позиціонування. Україна швидко перейде від моделі сервісних «рук» до розроблення технологій.

По-друге, українські інвестори по-іншому подивляться на внутрішні стартап-проєкти. Те, що вони зможуть розділити ризики з ізраїльськими інвесторами, їх простимулює. Неправда, що в Україні немає грошей. Запит від українських інвесторів великий, але зараз вони вкладають в ізраїльські високотехнологічні компанії, а можуть у спільні підприємства.

Український бізнес не вірить у те, що внутрішній стартап здатний на розробки, які конкуруватимуть з ізраїльськими. Українські аграрні холдинги шукають технології в Ізраїлі. ДТЕК скаутить розробки у сфері альтернативної енергетики, і я їм у цьому допомагаю. Але Україна має ресурс, щоб генерувати продукти самостійно.

Ізраїль — це безпека в усіх сенсах. Для України Ізраїль як партнер вигідний своєю міграційною політикою. Хоча це і країна стартапів, але тут навіть нема стартап-візи. Країна відкрита для туристів, але зовсім закрита для фахівців, які можуть конкурувати з ізраїльтянами. Робочі візи айтішникам не видають. Українці приїжджатимуть до Нетанії за навчальною візою та через три місяці повертатимуться додому. 

Акселератор на платформі Global Israeli Initiative не припускає «викачування мізків». Навпаки, українські стартапи, отримавши ізраїльські, а потім і локальні інвестиції, перестануть переїжджати до інших країн. Рецепти ізраїльського успіху українські айтішники отримають у Нетанії, але створюватимуть технології на батьківщині, а продаватимуть на глобальному ринку. Перше роадшоу у Дніпро з ізраїльськими інвесторами запланували на весну 2022 року.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Іноземні ІТ-спеціалісти зможуть віддалено працювати в Україні

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 16:55

Чи варто довчатися й пробувати входити в ІТ саме зараз

Олександра Стеценко 29 вересня 2022 15:37

Цифрове забуття для російського VK та захист від астероїдних атак. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 29 вересня 2022 09:22

Їжа в режимі AR, чатбот для боротьби зі злочинцями, незвичайний 3D-друк. Українці запітчили свої стартапи інвесторам на івенті 1991 Accelerator

Христина Коновалова 28 вересня 2022 19:45

Розповідь світчера. Майбутній айтівець викладав астрономію, досліджував ракети та заводив в Україну лоукостери

Юлія Даниленко 28 вересня 2022 15:35