Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Пастка швидкого зростання. Про які ризики має знати стартап, що мріє про глобальне масштабування

SPEKA Media
18 листопада 2021 4 хвилин читання

Основна мета стартапа — зростання. Масштабуючись, команда захоплює нові ринки, збільшує кількість клієнтів і прибуток загалом. Але у гонитві за масштабуванням дуже легко потрапити у пастку швидкого зростання. Виконавча директорка 1991 Open Data Incubator Євгенія Клепа розповіла SPEKA, що заважає стартапам успішно розвиватися.

Стартап опиняється між двох вогнів. З одного боку, тиснуть інвестори, які хочуть нових можливостей, раундів і повернення своїх вкладень. З іншого — стартап не встигає достатньо закріпитися на першочерговому ринку і багато витрачає на маркетинг, щоб утримати швидкість зростання та залучити більше клієнтів. Інвестори бачать, що стартап спалює забагато грошей, і втрачають до нього інтерес. Замкнуте коло.

Як зрозуміти, чи настав час вашому стартапу масштабуватися? По-перше, потрібно враховувати стадію проєкту у момент Х. На ранніх стадіях поширеною є ситуація, коли команда боїться зростання, адже не володіє англійською мовою на достатньому рівні. Компанія залишається на локальному ринку і свідомо гальмує процеси, адже масштабування часто потребує радикальних рішень: півота чи переїзду.

Про загальну статистику й причини невдач стартапів розгорнуто написали CB Insights. Все ж виокремлю критичні перепони зростання:

Передчасне зростання.

Легко пропустити потрібну мить і вийти на ринок запізно, але повернути незадоволених клієнтів завжди складніше. Компанії, що витрачають більше часу на валідацію гіпотез, мають більше шансів закріпитися на ринку. Існує зрозумілий алгоритм у роботі команди: спочатку знаходять проблему, далі перевіряють гіпотези та створюють рішення і лише потім масштабуються. Проте засновники часто хочуть одразу вийти на глобальне масштабування і не витрачають час на перевірку гіпотез. Такі стартапи в результаті отримують менше інвестицій.

Неузгодженість дій засновників і, як наслідок, крах проєкту.

Це основний ризик будь-якого інвестора, бо гроші вкладають спочатку в людей, а потім в ідею. Важко спрогнозувати, чи не виникне у майбутньому суперечок у команді.

У засновників можуть бути всі необхідні навички та досвід для реалізації ідеї. Та на пізнішому етапі може змінитися бачення стратегії розвитку, розподілення ролей. Також можуть виникнути і суперечки з інвесторами, у яких теж є своє бачення.

Недостатнє фінансування.

Якщо дефіцит коштів виникає саме на етапі швидкого зростання, коли команда намагається залучити новий раунд інвестицій, стартап може просто не вижити.

Відсутність системності.

На ранній стадії стартапу мало хто думає про бізнес-процеси, чіткі зони відповідальності та KPI. Наслідком є розмиті бюджети, неузгодженість у команді та недолуга стратегія.

Виникає проблема easy come easy go. Стартап швидко залучає кошти без тестування бізнес-моделі та серйозної відповідальності за гроші. Відсутність KPI для команди — теж проблема. Усі роблять все, а якщо хтось залишає команду, ніхто не знає, за що конкретно він чи вона відповідали і як усе відновити. Потрібно дивитися на стартап як на класичний системний бізнес, якщо йдеться про масштабування. Це все про cash flow, P&L та процеси.

Відсутність стратегії.

Стратегія — це фокус, а не покрокова інструкція. Ось чому важливо мати спільну місію, візію та фокус на цілях компанії, а не просто на алгоритмі дій, що написаний в книжці чи у іншої компанії. Стратегія — це особистий шлях проєкту, а її відсутність сповільнює зростання.

Відмова від півота.

Швидка заміна рішення чи вектора розвитку продукту, а також звільнення non-fittable членів команди бувають необхідними під час зростання. Та сліпа прихильність своєму продукту, невдалі рішення ведуть до втрати грошей і розпаду. Компанія має швидко реагувати на події.

Цей перелік не є всеохопним, та він підсвічує навіть непопулярні аспекти. Цінуйте свою команду, уникайте гіперконтролю, делегуйте і фокусуйтеся на стратегічному керуванні. Коригуйте плани, реагуючи на зміни навколо, і не забувайте про метрики!

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Київський стартап Salo залучив $2 млн на нову соцмережу Yope

Марія Макуха 31 травня 2022 18:52

«АрселорМіттал» запускає програму підтримки стартапів і просування декарбонізації

Марія Макуха 26 травня 2022 16:57

Від голої ідеї до стартапу: Y Combinator безкоштовно навчатиме підприємців у Startup School

Ольга Кротовська 24 травня 2022 17:15

Штучний інтелект допомагає українському бізнесу швидше переїхати з російського ПЗ

Наталія Миронова 18 травня 2022 18:39

$94 млн залучив стартап, який бореться з обходом росією санкцій

Дарина Куденко 19 квітня 2022 17:24