Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Місію побудови нової країни можуть вивезти лише підприємці». Чому Україні як ніколи потрібні стартап-студії

Антон Верховодов
Антон Верховодов
18 травня 2022 5 хвилин читання

Узимку 2022 року інноваційний стратег Антон Верховодов почав публікувати у SPEKA серію колонок про стартап-студії. У продовженні циклу він розповідає, чому після початку повномасштабної війни в Україні ця тема стала ще більш актуальною. 

Свою серію статей про стартап-студії я задумував ще до повномасштабної війни. І, власне, цю статтю я почав писати до тієї фатальної ночі 24 лютого.

Але вважаю, що тема не втратила актуальності. Навпаки, ми маємо відновлювати економіку на нових засадах. Такі організації, як стартап-студії, можуть стати однією з опор відновлення. І ось чому.

Навіщо взагалі стартап-студії?

Нагадаю, що вони об'єднують різнопрофільних професіоналів із завалідованими ідеями та дають необхідні для розвитку ресурси, що значно підвищує шанси стартапів вижити. Чи варто казати, наскільки це важливо у нинішніх умовах?

Історично найпопулярнішою причиною створення стартап-студій було бажання серійних підприємців та суперангелів реалізовувати більше ідей, використовувати набуті знання і зв'язки. Фізично потягнути купу бізнесів самостійно є неможливим завданням (у цю стіну постійно влітають українські бізнесмени, маючи багато посередніх бізнесів замість 1-2 визначних). Тому серійні підприємці створювали навколо себе інфраструктуру для реалізації цих амбіцій.

Наступними на тему стартап-студій масово підсіли корпорації. Після експериментів з акселераторами та командами інновацій, компанії почали серйозно ставити питання «А яка ж користь від інновацій?». З часом викристалізувалася ключова відповідь: «Для створення нового бізнесу, на який наша організація не здатна». Так і почали корпорації створювати команди, які виводили на ринок свої snip-offs. Нерідко до цього докладали руку консультанти (бутикові та масові, наприклад, BCG Digital Ventures).

Найбільший бум стартап-студій розпочався у 2019 році, коли різко зросли обсяги залучених у венчурний капітал ресурсів. Збільшення «якісних» стартапів, кратного зі зростанням ресурсів VC, не відбулося. Тому фонди у пошуках способів підвищити якість свого deal flow почали створювати або підтримувати на своїй орбіті стартап-студії.

А де тут ми?

Кому довірити побудову нової країни? 

"Традиційним" ІТ-компаніям? Їхній бізнес крутиться навколо продажу годин розроблення, а не масштабованих продуктів. Корпораціям? Вони тонуть у бюрократії та перевантажені купою поточних справ.

Цю місію можуть вивезти тільки підприємці, стартапи.

Але!

Одна з ключових проблем українського бізнесу для мене: є купа талановитих виконавців, але потрібна сильна візія, її переклад у практичні кроки, організацію виконавців. В Україні є таланти різних спеціальностей (ІТ, маркетинг, продукт, бізнес), але вони не збираються у команди навколо ідей через низьку підприємницьку компетенцію.

Коли ми запускали один корпоративний акселератор у 2018 році, до нашої команди часто підходили буцімто стартапери і казали: «У мене є люди, круті технарі й маркетологи, але ми не знаємо, що робити. Розкажете, що треба корпорації?». Відтоді подібні розмови у мене трапляються регулярно, причому з часом їх регулярність не змінюється! Команди продовжують шукати ідеї для бізнесу.

Підприємців не так багато, я усіх їх вважаю супергероями

Сьогодні наша технологічна тусівка прекрасно вміє брати функціональних людей та монетизувати години їхньої роботи (аутсорс). Це приносить нам приблизно 5% ВВП. І це хороший результат.

Але фішка у тому, що на продажі годин твоя маржа фіксована. А ось на продажі повторюваного продукту маржа може рости необмежено. Тому саме продуктові бізнеси є джерелом великого припливу грошей в економіку.

Побудувати системний, повторюваний бізнес із сильним ефектом масштабу («продукт") українцям, таке відчуття, не вдається ще на ментальному рівні. Занадто комфортним є продаж годин, занадто подобається звучати розумно, коли зі скепсисом оцінюєш ідеї (pessimists sound smart but optimists make money). Підприємців не так багато, я усіх їх вважаю супергероями.

І саме для того, щоб звести та синхронізувати підприємців, талановитих виконавців, ідеї та ресурси, нам і потрібні стартап-студії.

Попередні матеріали циклу:

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Jooble шукає співзасновників для внутрішніх стартапів компанії: хто може податися і як це зробити

Роман Судольський 30 серпня 2022 12:21

Український фонд Flyer One Ventures інвестував $0,5 млн у білоруський стартап Peech

Олександр Кульбачний 26 липня 2022 14:31

Українські стартапи візьмуть участь у WebSummit 2022 — Мінцифри

Олександр Кульбачний 25 липня 2022 20:40

Куди далі підуть колосальні венчурні гроші. Варіанти розвитку подій

Наталія Миронова 19 липня 2022 18:35

Kiss My Apps! Netpeak Group шукають кофаундерів для своєї нової стартап-студії

Наталія Миронова 6 липня 2022 13:41