США оголосили про прагнення лідерства у сфері штучного інтелекту
Минулого тижня США представили Меморандум з національної безпеки про підвищення лідерства Сполучених Штатів у сфері штучного інтелекту. ШІ описаний у меморандумі як «технологія, що визначає епоху».
Основні положення меморандуму США стосуються зміцнення національного лідерства в штучному інтелекті, особливо у контексті безпеки. Документ наголошує на партнерстві з приватним сектором, захисті прав і свобод, підтримці інновацій та міжнародному регулюванні. Він спрямований на гарантування безпеки та надійності технологій, адаптацію державних структур до нових викликів та попередження стратегічних загроз, що можуть виникати через ШІ.
Меморандум зосереджується на кількох ключових аспектах просування лідерства США у штучному інтелекті:
-
1
Гарантування безпеки: запровадження стандартів для захисту від потенційних ризиків ШІ.
-
2
Підтримання національної безпеки: використання ШІ для захисту національних інтересів і запобігання загрозам.
-
3
Міжнародна співпраця: розроблення спільних стандартів із союзниками для глобальної стабільності.
-
4
Етика та права людини: зосередженість на прозорості та захисті прав громадян.
Меморандум матиме значний вплив на розвиток штучного інтелекту в США та глобально на всю галузь. У США він стимулюватиме інновації, підвищуючи стандарти безпеки та надійності, що має залучити нові інвестиції та посилити лідерство країни у цій сфері.
Також йдеться про захист демократичних цінностей.
Підписуйтеся на наші соцмережі
ШІ-ентузіаст та CEO DevRain Олександр Краковецький говорить, що меморандум концентрується на ключових темах — світовому лідерстві, національній безпеці та надійності ШІ.
«Найбільше питання до всіх подібних документів — як забезпечити надійність та етичність щодо національної безпеки. З іншого боку, слово ethics вживається у тексті всього двічі, а national security — понад 60, тому пріоритети очевидні», — додає він.
Хто тут головний із ШІ?
На світовій арені США прагнуть встановити спільні етичні та технічні стандарти для міжнародної стабільності, що може уніфікувати регуляції ШІ та підвищити довіру до цих технологій.
США мають кілька конкурентів у галузі штучного інтелекту, зокрема Китай та Європейський Союз.
Китай прагне досягти глобального лідерства в ШІ до 2030 року, інвестуючи значні кошти у дослідження, розробки та впровадження технологій ШІ у різних секторах, зокрема у військовому.
За короткий час чотири китайські стартапи (Baichuan, Zhipu AI, Moonshot AI та MiniMax) на базі ШІ набули статусу єдинорогів. SPEKA розповідала про «чотирьох нових тигрів штучного інтелекту Китаю» у вересні.
Цікаво, що ця назва — своєрідне протиставлення іншим чотирьом компаніям, які мали назву «драконів» штучного інтелекту. Це SenseTime, Megvii, CloudWalk Technology і Yitu Technology. Останні зосереджувалися переважно на технологіях розпізнавання облич та зображень, технологій автопілота тощо.
Європейський Союз зосереджується на розробленні етичних стандартів і безпечному застосуванні ШІ, інвестуючи у дослідження та розробки, щоб залишатися конкурентоспроможним на світовій арені. На відміну від США, він уже має досить сильну регуляторну політику щодо ШІ, що може сповільнювати розвиток галузі.
Китай розробляє власне законодавство у галузі ШІ, і вже існує проєкт єдиного закону, але, ймовірно, будуть впроваджуватися не універсальні законодавчі акти, а правила, орієнтовані на конкретні сектори, оскільки технології ШІ постійно і швидко розвиваються.
Китай значно випереджає інші країни у поданні патентів на винаходи в галузі генеративного штучного інтелекту, подаючи у шість разів більше патентів, ніж США.
Такі країни, як Ізраїль та Південна Корея теж активно розвивають ШІ, особливо у спеціалізованих сферах, як-от оборона і робототехніка.
«Поява цього документа була очікуваною, — зазначає Олександр Краковецький. — Попри те що меморандум вийшов типовим — «за все хороше, проти всього поганого», не викликає сумнівів той факт, що США прагне лідерства у сфері штучного інтелекту (особливо на тлі європейців, які тримають лідерство у регуляційній політиці щодо ШІ)».
Штучний інтелект має надзвичайний потенціал, який несе в собі як багатообіцяльні можливості, так і небезпеку. Документ красномовно підкреслює, що США намагаються утримати лідерство у цій технології не тільки заради розвитку інноваційної промисловості, але й для контролю можливого використання цієї технології проти демократії.
«Відповідальне використання штучного інтелекту може допомогти розв'язати нагальні проблеми, зробивши наш світ більш процвітаючим, продуктивним, інноваційним і безпечним. Водночас безвідповідальне використання може посилити соціальну шкоду, як-от шахрайство, дискримінацію, упередженість і дезінформацію», — йдеться у меморандумі.