Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

VR, онлайн-сервіси та NFT: як технології рятують культуру під час війни

Анастасія Слепцова
Анастасія Слепцова Співзасновниця Digitizing.Space
20 липня 2022 8 хвилин читання
Співзасновниця Digitizing.Space Анастасія Слепцова Співзасновниця Digitizing.Space Анастасія Слепцова

З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну культурний фронт став один з головних агентів впливу на світову спільноту. Водночас культура та мистецтво стикнулися з чималими труднощами. З одного боку, з необхідністю швидко впроваджувати нові інструменти креативу і поширення інформації. Адже в умовах жорсткої пропаганди важливо гучно говорити про Україну у світі і протистояти фейкам. А з іншого — постало питання фізичного збереження національної культурної спадщини та фіксування подій війни.

Стало очевидно, що українській культурі потрібен потужний бек-ап, який можуть забезпечити технології. Вперше необхідність поєднання цих, здається, протилежних сфер світ усвідомив ще у часи пандемії. Зараз в Україні синергія з технологіями стала для культури чи не найпотужнішим способом реагування на виклики часу. Процес набирає обертів, нетворкінг посилюється. Технологічні експерти пропонують все нові і нові підходи. Митці вчаться створювати свої роботи та просувати українське мистецтво, а разом з ним важливі наративи, в цифровому світі. Просто зараз під час Хататону 3.0: NFT Edition, який зібрав разом понад 2000 учасників, IT-фахівці та представники культурного сектору разом генерують креативні колаборації та антикризові рішення, створюють NFT-креативи та обмінюються досвідом.

Як саме технології сьогодні допомагають культурі — далі на прикладах.

AR та VR — важке озброєння для культурного фронту

Ніхто не застрахований від форс-мажорів, а надто культурні пам'ятки. Навесні 2019 року весь світ, від культурних експертів до туристів, сколихнула новина про пожежу в легендарному соборі Нотр Дам. У лютому 2022 року весь світ усвідомив — ніхто та ніщо не застраховане від влучання російських ракет. Статистика руйнувань пам'яток історії та архітектури вражає. Наразі у базі Міністерства культури та інформаційної політики України зафіксовано 411 зруйнованих об'єкти культурної спадщини.  

3D-сканування історика архітектури Ендрю Таллона стало безцінною допомогою під час реконструювання собору – символу Франції. Подібна практика просто зараз допомагає Україні зберегти деталі десятків пам'яток архітектури та мистецтва, йдеться у статті The Economist.

Команда Skeiron до війни займалася оцифруванням пам'яток культурної спадщини та створення 3D-турів музеями. Зараз, під час бойових дій, за допомогою лазерного сканування створює моделі культурних пам'яток по всій України аби у разі їх руйнування мати детальний план відновлення.

Одеська громадська організація Pixelated Realities вже готує діджитал-експонати для майбутнього музею Перемоги (#MUSEUMOFUAVICTORY), документального проєкту про військову спадщину російської війни проти України. Один з перших об'єктів — знищена на центральній вулиці Харкова російська вантажівка, розфарбована українським графіті. Зараз вона доєдналася до іншого брухту, та назавжди лишиться у «цифрі». Музейні простори вимагають «некласичного» підходу і все більше демонструють залучення VR, AR та інших інтерактивних форматів як новітніх форм сприйняття та представлення інформації.

Технології значно пришвидшуть процес і надають змогу дізнатися більше, йдеться на сайті Pixelated Realities, яка разом з 3D-художниками та фотографами працює над збереженням культурної спадщини. За рік за допомогою сканування та моделювання можна зробити сотні цифрових паспортів будівель. До того ж в українських архівах просто відсутня інформація про численні пам'ятки архітектури, збудовані у минулих століттях. Багато з них знаходяться у російських бібліотеках та установах. Зараз за допомогою технологій отримати вичерпну інформацію про ці об'єкти, їхній макет чи дизайн стало набагато простіше. Подекуди саме цифрові технології — єдиний шанс отримати таку інформацію.

Онлайн-сервіси як транслятори української ідентичності

Шляхи перетину та можливості культури та технологій сягають не тільки візуального мистецтва та культурної спадщини. Технологічні рішення дозволяють транслювати національну ідею та ідентичність у різний спосіб. Тим самим забезпечуючи її представлення на різних діджитал-майданчиках.

Так, під час війни з'явився проект Paliturka, створений українськими розробниками у вільний від роботи час. Це сервіс з найбільшою онлайн-бібліотекою книжок та подкастів українською мовою та ще один приклад зацікавленності обох сторін — культури та технологій — одна в одній. Саме через культуру технології мають потужні можливості заявити про свою позицію та реалізувати підтримку.

Ліцензійний контент, а саме книжки від класики до нон-фікшену та подкасти українською мовою стали доступнішими для всього світу. Разом з тим для української видавничої справи онлайн-технологія дала можливість представити себе ширшій аудиторії: познайомити, залучити та зацікавити. Така форма також спонукає до більшої уваги до українського книговидання і всередині країни. Адже, очевидно, полегшує шлях для потенційного читача і популяризує українську літературу.

Культурний фронт: NFT Edition

NFT отримав популярність у часи пандемії, коли надав мистецтву нове життя у форматі діджитал. Зараз для України ця технологія має подекуди життєдайну силу. Інколи навіть у прямому сенсі цього слова.

Технологія стала відкриттям ще у 2014 році. Згодом пандемія навчила, що провести виставку тепер можна і онлайн, придбати роботу — також, при цьому зберігаючи авторське право. Навіть, здавалося б, вкорінені у класичних традиціях аукціонні будинки зараз проводять торги для NFT-мистецтва.

За оцінками експертів, минулоріч продажі NFT сягли в загальному $25 млрд. У 2021 найдорожчим став The Merge від художника Pak. 312. Вартість роботи склала  $91,8 мільйонів, її придбали одразу 28 тисяч колекціонерів.

В контексті війни розвиток NFT в Україні значно пришвидшився та поглибився, а також посилив культурний фронт у можливості реальної допомоги. Розмаїття застосування форми NFT дозволяє створювати не тільки візуальне мистецтво, а і документалістику, музику, меми, твіти та публікації з соцмереж. Переводити у діджитал-формат артефакти війни, тим самим просуваючи важливі національні стейтменти.

Митці та технологічні фахівці досить швидко зловили цю хвилю і почали успішно її використовувати. Тепер кожен охочий по всьому світу може долучитися до допомоги українській армії чи задонатити на гуманітарні потреби і отримати при цьому частину українського сьогодення у формі унікального токену на блокчейні. І, що важливо, таким чином на велику спільноту висловити власну позицію щодо війни.

Наприклад, український стартап Кеікі сторив NFT-зображення, яке називають найбільшим в світі, розміром 30000х30000 пікселів. Проект The Big Thank You Elon — це 20 малюнків дітей-біженців, присвячених Ілону Маску на знак вдячності за його підтримку та допомогу Україні.

Запущено найбільшу в історії колекцію NFT-мистецтва Mint for Ukraine, яку створив художник-візіонер Філ Босуа разом зі штучним інтелектом. Вона складається з одного мільйона незамінних токенів для увічнення українського мистецтва та культури на блокчейні. Зібрані пожертви направляють на підтримку української культури та гуманітрані потреби в Україні, відновлення після війни.

Також за допомогою штучного інтелекту українці Zibra Al створили 1991 NFT, що розповідають про знакові події воєнних дій. Роботу з Sirens Gallery відкриті до продажу, а весь прибуток передають в українські благодійні фонди Dobro.ua та Unchain. Засновники проекту мають і ще одну важливу соціальну мету — привернути увагу технологічної спільноти до злочинів рф проти України та демонструвати мужність українських захисників.

Технології вже стали новою реальністю для культури. І топові експерти сфери долучаються не тільки до фіксації та підрахунку збитків, а й складають план відбудови України та української культури. Бо життя переможе смерть, а світло — темряву.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04

Три історії та поради від українок, що побудували успішну кар'єру в IT

GlobalLogic Ukraine 22 вересня 2022 13:43

Відкриті дані та реєстри України: як тримається баланс між прозорістю та безпекою

Наталія Миронова 21 вересня 2022 13:34

Дерева не ростуть до небес, або Як змінився український ринок ІТ за останні пів року

Наталія Миронова 20 вересня 2022 10:13

Чи дійсно гроші ходять за пацієнтом та як відновити систему охорони здоров'я після перемоги

Наталія Миронова 19 вересня 2022 19:06