Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Таку саму картинку можна завантажити в інтернеті», або навіщо купують NFT. Колонка Анастасії Глєбової

Анастасія Глєбова
Анастасія Глєбова
14 лютого 2022 7 хвилин читання

Сьогодні ринок NFT оцінюють у більш ніж $40 млрд, а криптомистецтво продають за нечувані суми на найпрестижніших аукціонах. Хоча ще два роки тому про невзаємозамінні токени знало лише вузьке коло криптоентузіастів.

Співзасновниця та CEO платформи V-Art Анастасія Глєбова в колонці для SPEKA розповідає, як працюють NFT та чому люди готові за них платити. 

Що таке NFT

NFT, або невзаємозамінний токен, — це одиниця даних, цифровий файл, заснований на блокчейні. Основна його функція — ідентифікація власника та запис історії продажів цифрового активу, яка зберігається у децентралізованому ланцюжку блоків.

Проведімо паралель: коли людина купує нерухомість, її право власності фіксують у книзі обліку. Блокчейн працює за тим самим принципом, виступаючи реєстром даних про цифровий актив.

За багатьма показниками NFT схожі на криптовалюту, але є одне «але»: NFT невзаємозамінні, що зрозуміло з назви. Якщо два біткоїни рівноцінні та їх можна обміняти, один NFT ніколи не дорівнюватиме іншому.

І хоча перетворити на NFT можна будь що, навіть твіт (були випадки!), на крипторинку все-таки переважають цифрове мистецтво, ігри, музика, віртуальна нерухомість, колекційні картки тощо. Усі перелічені види активів унікальні, адже не буває двох однакових творів мистецтва або спортивних карток. Тож між ними неможливо поставити знак «дорівнює».

До речі, ця технологія не настільки нова, як здається. Піонером у криптогалузі став Кевін Маккой, який випустив перший невзаємозамінний токен Quantum у далекому 2014-му. Цей різнокольоровий і мерехтливий восьмикутник нещодавно продали на аукціоні Sotheby's за $1,4 млн.

Кевін Маккой, Quantum Кевін Маккой, Quantum

А подія, яка спонукала до появи NFT, сталася ще раніше, у 2012 році. Тоді з'явилася ідея «кольорових монет», тобто класу методів управління фізичними активами за допомогою блокчейну. Цю концепцію так і не вдалося втілити у життя, але, можливо, якби не вона, NFT був би зовсім не таким, яким ми знаємо його сьогодні.

Дещо пізніше почали з'являтися такі відомі NFT-проєкти, як CryptoPunks, Rare Pepe, CryptoKitties та NBATopshot, які забезпечили технології розголос і популярність.

В чому революційність NFT

Звісно, цифрові зображення, що продаються на маркетплейсах та аукціонах за шестизначні суми, можна завантажити в інтернеті у відмінній якості. Але лише власник NFT має права на це зображення, тільки він може демонструвати, перепродавати його та користуватися купленим активом.

NFT якраз і покликаний змінювати ставлення до цифрових зображень як до чогось, що можна вільно скопіювати. Таке сприйняття спричинене тим, що нас просто не вчили ставитися до цифрових зображень інакше. Із появою інтернету, який виступив першим майданчиком для демонстрації цифрових зображень, ніхто не намагався якимось чином врегулювати процес їхнього поширення. 

Суспільство від початку доволі повільно сприймало пропозицію платити гроші за цифрові активи, оскільки десятиліттями грало за правилами інтернету та соцмереж, зокрема Instagram та Pinterest, що дозволяють безкоштовно і миттєво копіювати зображення. Та сьогодні, коли ми дедалі більше переосмислюємо онлайн-середовище, ця ситуація перестає бути нормою.

Отже, основна мета NFT — надавати цінність цифровому зображенню та демократизувати механізми його поширення. Невзаємозамінні токени створили цифровий дефіцит: якщо раніше можна було зробити нескінченну кількість копій диджитал-активів, то тепер NFT став способом встановлювати ліміт. Таким чином утворилася цінність, адже вагу має лише те, що існує в обмеженій кількості. 

Ще одна перевага NFT у тому, що ця технологія урівнює в правах цифрове та фізичне мистецтво. Коли художник публічно демонстрував звичайні картини, він володів авторськими правами, міг їх довести і захистити, а також отримував прибуток від продажу і перепродажу роботи. А автору цифрового твору залишалося тільки викласти його в інтернет.

NFT дозволив перенести механізми та принципи роботи традиційного ринку мистецтва в онлайн-середовище, а також надав диджитал-художникам можливість професійно розвиватися, здобувати визнання та отримувати фінансову винагороду.

NFT також суттєво сприяє розбудові цифрового світу, адже з поширенням технології почала зростати кількість віртуальних платформ, спільнот, інституцій та заходів, так чи інакше пов'язаних із невзаємозамінними токенами. Сьогодні функціонують сотні різноманітних маркетплейсів, тобто майданчиків для створення, купівлі і продажу NFT, серед яких OpenSea, Rarible, SuperRare, Nifty Gateway та інші. Вони  ініціюють чимало проєктів та івентів, присвячених NFT, створюють віртуальні експозиційні простори, а також популяризують знання про технологію.

Наприклад, платформа для демонстрації, продажу та колекціонування цифрового мистецтва V-Art однією з перших в Україні долучилася до розбудову інфраструктури цифрового артринку. Поєднуючи комерційні, юридичні та імерсивні рішення, V-Art створює багатофункціональну екосистему, у якій користувачі можуть перетворити взаємодію з мистецтвом на важливу частину свого цифрового життя.

NFT-маркетплейси стали полем можливостей. Тут професійна доля художника не залежить від інших: він самостійно демонструє свої роботи, комунікує з покупцями та просуває себе. Варто сказати, що у світі NFT існують курирувані маркетплейси, які проводять попередній відбір робіт та працюють за таким самим принципом, що й галереї. Але кількість та популярність загальнодоступних майданчиків досі переважає.

Що далі?

Існує багато сценаріїв розвитку криптогалузі. Хтось наполягає, що у майбутньому застосування NFT суттєво розшириться: купувати онлайн та офлайн можна буде за допомогою невзаємозамінних токенів, а юридичні документи замінять смартконтрактами. Інші ж говорять про те, що NFT стануть стрижнем економіки майбутнього метавсесвіту — нової, розширеної версії інтернету, що пропонуватиме віртуальний аналог усіх тих активностей, до яких ми звикли у реальному житті.

Ці сценарії можуть здаватися дещо фантастичними, але факт, що до криптогалузі приєднуються дедалі більше великих гравців, від Twitter і Visa до Nike і Coca-Cola, надає їм більшої реалістичності.

Водночас чимало експертів пророкують крах NFT, називаючи їх швидкоплинним гайпом, і небезпідставно. Ринку NFT притаманна потужна волатильність, він не має зрозумілого процесу ціноутворення та досі перебуває поза межами правового регулювання. 

Ці та інші причини часто змушують інвесторів і колекціонерів відмовитися від свого рішення вкладати гроші у галузь, адже та може обвалитися будь-якої миті. Але процеси, які сьогодні відбуваються у криптогалузі, цілком нормальні для молодого ринку. NFT просто потрібно трохи більше часу, аби зміцнитися та вийти на стабільне плато.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У світі дикого венчура. Штучний інтелект, контент-мейкери, та до чого тут інвестиції

Наталія Миронова 30 вересня 2022 16:48

Виживе найсильніший? Які компанії тримають економічний фронт під час війни

Олег Зубченок 26 вересня 2022 15:18

Біржі, банки та експерименти. Якою є економіка України та світу у вересні 2022 року

Ivan Verstyuk 26 вересня 2022 13:53

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04

Три історії та поради від українок, що побудували успішну кар'єру в IT

GlobalLogic Ukraine 22 вересня 2022 13:43