Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Чому майбутнє ІТ-спільноти за нішевими екосистемами. Колонка CEO EASE Любові Мочалової

27 грудня 2021 4 хвилин читання

Якщо ми подивимося на історію формування ринку IT в Україні, то побачимо кілька великих монстрів, які звикли лобіювати свої інтереси, а поруч з ними багато маленьких компаній. Останніх, за неофіційними даними, в країні близько восьми тисяч – і  їх кількість щомісяця збільшується. Крім того, в Україну релокейтнулась частина білорусів, які відкривають тут свої офіси та філії. 

Як утворюється невелика IT-компанія? У 80% випадків розробник, який захотів піти з «галери» у вільне плавання, збирає команду та самостійно починає повний бізнес-цикл. Таких прикладів багато, і, як правило, вони не мають проблем із замовленнями. Але є складнощі з наймом, маркетингом, упакуванням HR-бренду компанії, піаром та побудовою системної діяльності. З ряду причин такі компанії ніколи не стають великими через брак експертизи, засобів і масштабності мислення.

Бізнес-клуби розбалували підприємців

Знайти потенційного інвестора, бізнес-партнера чи експертизу теоретично можна в бізнес-клубах, які зараз стало модно створювати в Україні. Але клуб, який не спеціалізується на одній конкретній ніші, швидше за все, може допомогти лише непогано провести час та якісно поспілкуватися.

Айтішнику там не знайти експертизи або фахівця свого профілю в команду. Більше того, бізнес-клуби неабияк розбалували аудиторію – люди звикли, що платять серйозний  членський внесок і хочуть, щоб їх за це «кружляли».

Екосистема, суспільство – це інше. До нього потрібно приєднуватися з початковою готовністю бути активним учасником. Не стороннім спостерігачем із келихом ігристого, а союзником з позицією.

Що заважає ІТ-бізнесам рости

Спеціалізована IT-спільнота має закривати потреби своєї аудиторії, а для цього її треба розуміти. 

Біль №1 для айтішників в Україні сьогодні – це швидко та якісно закривати вакансії. Якщо компанію знають на ринку, то вирішити проблему можуть роадшоу містами України у пошуках талантів, публікації дайджестів вакансій, розсилки по базі потенційних претендентів тощо. Та це не завжди допомагає, якщо HR-бренд самої компанії – ноунейм на ринку. Тому багато часу та ресурсу треба приділяти прокачці впізнаваності компанії.

Біль невеликої компанії з розробки – це неукомплектована організаційна структура та нерозуміння, хто й навіщо потрібен. Айтішники рідко наймають інхаус піарника, маркетолога, ейчара, фінансиста та ще низку фахівців. Або ці ролі в собі до певного часу поєднує СЕО, або їх не виконує ніхто взагалі. Як результат – бізнес не може масштабуватися, виходити в системність та впізнаваність на ринку.

Особливість IT-спільноти

Вихід є – здобувати необхідні знання на постійній основі та практичний досвід від тих, хто це вже пройшов. Таке можливе лише у нішевій IT-спільноті.

Одна з особливостей комьюніті для IT-спеціалістів в тому, що в нього в ідеалі мають залучити всю компанію, а не лише фаундера, як це відбувається у бізнес-клубах. В екосистему вступає ціла команда, і вона може отримувати повноцінний профіт.

Такий підхід проактивної участі – це західний підхід, наш ринок ще не зовсім до цього звик. І тим не менше, тільки за такими спеціалізованими спільнотами майбутнє. 

Коментарі
Інші матеріали

Замість «Пожалійте нас, ми з України» говоримо «Ми робимо класні речі просто зараз» – СЕО JMIND Олена Шостак

Ira Hoiuk 20 квітня 2022 15:10

Українська ІТ-компанія приймає заявки на ПЗ для волонтерів та ЗСУ

Юлія Даниленко 16 квітня 2022 15:33

EASE запустив сервіс для пошуку роботи в IT під час війни

Дарина Куденко 24 березня 2022 16:20

Що кожен з нас може зробити прямо зараз. Розповідає СЕО DevRain Олександр Краковецький

Ira Hoiuk 2 березня 2022 13:15

У 2022 році компанія ЛУН запустить сервіс Flatfy у Парижі

Роман Судольський 18 лютого 2022 10:06