Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

SPEKотна читанка. Що один з перших інвесторів Facebook розповів про темну сторону соцмережі

Наталія Миронова
Наталія Миронова Relationship Manager at SPEKA
12 січня 2022 5 хвилин читання

Редакція SPEKA продовжує рубрику з оглядами новинок книжкового ринку. У ній ми знайомимося із книжками про технології, бізнес та технології у бізнесі, та нотуємо найцікавіші тези. А допомагають нам у цьому українські видавництва. Цього разу ми прочитали книгу Роджера Макнамі "Зафейсбучені. Як соціальна мережа штовхає світ до катастрофи" від #книголав. Розповідаємо головне.

  • Автор: Роджер Макнамі
  • Хто видав: #книголав
  • Переклад Ірини Серебрякової та Оксани Макарової

Увага на експертизу

Автор книги має великий досвід інвестування в технології. Ба більше, він був серед перших інвесторів Facebook і досі володіє акціями компанії. Здавалося б, навіщо кусати руку, яка годує? Проте з 2016 року Макнамі почав помічати недоліки соцмережі. Потроху розмотуючи цей клубок, він побачив, як похмуре технологічне майбутнє захлеснуло людство. 

Книга розповідає не тільки про загальновідомі ризики збору персональних даних та маніпуляції алгоритмами. У ній детально розглядається роль Facebook у втручанні Росії у американські вибори у 2016 році та відмову Цукерберга взяти на себе відповідальність та небажання докласти зусиль, щоб унеможливити такі  втручання у майбутньому. 

Макнамі показує, як Facebook загострює політичні суперечки, а технології керують людьми через вразливості людської психології.

Вибори Трампа та безтурботний Цукерберг

У 2016 році Макнамі помітив, що зловмисники використовують Facebook, щоб нашкодити невинним людям, та розписав перелік потенційних ризиків. Цукерберг створював Facebook, щоб об'єднати світ. Проте, на думку автора книги, він не вірив у конфіденційність даних й не міг припустити, що соцмережу можна використати не тільки на користь.

Спочатку Макнамі подобався Цукерберг, його команда та Facebook. Проте все змінилось після президентських виборах у США в 2016 році. 126 млн користувачів Facebook бачили російську політичну рекламу під час виборів у США. Це близько 40% населення Сполучених Штатів. 

«Facebook вдалося об'єднати 2,2 млрд людей й одночасно роз'єднати їх», – пише автор.

Ми всі живемо у «Шоу Трумена»

Оскільки алгоритми знають про нас більше, ніж ми самі. На момент випуску книги Facebook залучила 2,2 млрд активних користувачів з нуля. За словами автора, такий успіх рано чи пізно приведе до зміни поглядів керівництва компанії. Вони будуть охоче вірити  схвальним відгукам про соцмережу, а критиків не сприйматимуть всерйоз, оскільки «вони не такі багаті та успішні». Макмані додає, що соцмережа постраждала від самовпевненості керівництва. 

Соціальні мережі, зокрема й Facebook, створені, щоб викликати звикання. Користувачів непомітно закликають проводити там якомога більше часу, створюючи унікальні бульбашки фільтрів контенту для кожного. Алгоритми обирають пости, що викликають емоції та бажання взаємодіяти з ними. Стрічка, рекомендації та реклама, яку підбирає Facebook, примушують користувача думати, що всі навколо думають так само, як він. Ці бульбашки активно використовуються фабриками тролів для поширення фейкових даних. А у соцмережі інформація та дезінформація виглядають однаково. Єдина відмінність – дезінформація приносить більше грошей.

Facebook свідомо розбурхує людей. І це не баг, а фіча.

(Не) чекати гепіенду

Автор пропонує рішення про скорочення монополії над користувацького досвіду та життя. Він підкреслює необхідність надати людям контроль та право власності на їхні дані. Макнамі додає, що він не схвалює радикального регулювання. Але у випадку з Facebook йдеться про загрозу демократії, конфіденційності та здоров'ю.

Чим книга може не сподобатись

Під час прочитання може здатись, що Макнеймі знає все на світі, мов мама, що говорить «я ж казала». Ще він достатньо часто підкреслює свою експертність та далекоглядність. Книга сповнена оціночних суджень, і не кожне з них аргументоване, тож вона може здатись місцями нудною.

І, на скромну думку нашої журналістки, книгу можна б було суттєво скоротити.

Кому ми радимо прочитати «Зафейсбучених»?

Якщо чесно, всім. Оскільки всі ми так чи інакше пов'язані із соцмережею, отримуємо та публікуємо там контент, знайомимося та взаємодіємо зі світом. Хоч як би не хотілося це визнавати, Facebook формує наш світогляд, і це не завжди йде на користь. Щоб перемогти демона, необхідно знати його ім'я.

Ми не закликаємо видалитись із соцмережі, проте знання про те, як вона нами маніпулює, може суттєво покращити життя.

Придбати «Зафейсбучених» можна тут

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як долати труднощі: три поради від філософів-стоїків

Роман Судольський 24 травня 2022 15:30

SPEKотна читанка. Як майбутнє наступає нам на п'яти: розповідають Діамандіс та Котлер

Юлія Даниленко 14 січня 2022 12:42

SPEKотна читанка. Бліцмасштабування від засновника LinkedIn

Роман Судольський 5 грудня 2021 22:47