Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Макс Сущук
Макс Сущук Координатор PR Army
18 червня 2022 8 хвилин читання

Інформаційна війна руками українських піарників: кейс PR Army

Об'єднання PR Army утворилося 24 лютого — за кілька годин після початку повномасштабного російського вторгнення. Українські піарники згуртувалися, аби разом протистояти росії на інформаційному фронті. До складу PR Army увійшли Юлія Петрик з MacPaw, Анастасія Попандопулос (екс Global PR Parimatch Tech) та інші відомі фахівці.

За понад три місяці «армія піарників» запустила власне англомовне медіа, організувала плнад 70 відеоінтерв'ю, випустила більш ніж 20 пресрелізів та майже сотню історій. Для проєкту SPEKcheck координатор PR Army Макс Сущук розповів про історію створення проєкту, його головні перемоги та плани на майбутнє.


24 лютого Україна різко опинилася на перших шпальтах міжнародних видань. Однак західні журналісти виявилися не недто обізнаними з українським контекстом. Під впливом російської пропаганди вони почали поширювати сумнозвісні наративи, в яких війну називали конфліктом, у російській агресії звинувачували лише Путіна, а Україні прогнозували від трьох днів до двох тижнів боротьби.

Тоді ми з кількома однодумцями одразу зрозуміли, що мусимо допомагати світу дізнаватися правду про цю війну. У медіа бракувало не лише українських меседжів, але й українських голосів та українських джерел інформації.

Тому ми стали піднімати наші контакти у західних PR-агенціях та медіа і комунікувати через них правду про війну. Згодом ця робота викристалізувалася у концепцію PR Army, головне завдання якої — бути посередниками між українськими свідками війни й експертами та західними журналістами й читачами.

Розповім про усіх учасників цього ланцюжка.

Свідки війни

Коли журналіст бере інтервʼю у свідка війни, він виділяє лише те, що вважає найважливішим. В результаті матеріали стають рафінованими, доводять лише якусь одну тезу, подекуди містять кілька коротких витримок з історій, що насправді здатні ятрити душі читачів набагато сильніше. Так ця війна знеособлюється, перетворюється на нескінченний калейдоскоп жахів, які легше взагалі не читати.

Тим часом у європейських країнах політика напряму залежить від настроїв виборців, тобто читачів. Замотивувати Захід допомагати нам можна лише через суспільну думку, на яку треба впливати не лише фактами, але й емоціями. І сторітелінг для цього — найліпший засіб.

Тому ми вирішили давати голос свідкам війни напряму. Домовившись з Medium.com, ми отримали можливість демонструвати історії пересічних українців великій англомовній аудиторії. І аудиторія відповідала поширеннями, коментарями, фінансовою підтримкою. Відповідала та уважно слухала.

Один із 67 коментарів під березневою історією про Маріуполь Один із 67 коментарів під березневою історією про Маріуполь

Дати голос свідку війни — це не лише можливість передати історію максимально чесно та дати читачу прожити її разом із нами. Це також шанс донести важливі меседжі про хоробрість наших захисників, про необхідність збройної підтримки, врешті про те, хто є справжнім злом у цій історії.

Ефективність текстів на Medium, що отримали лише органічне поширення (без промо на майданчику) Ефективність текстів на Medium, що отримали лише органічне поширення (без промо на майданчику)

 Врешті робота над цими публікаціями переросла у повноцінне власне медіа під назвою The Ukrainian View.

Експерти

Із нашими експертами ситуація ясніша: що більше вони говорять, то більше їх чують. Інакше за них говоритимуть західні та проросійські експерти.

Завдяки нашим контактам та автоматизації процесу ми почали блискавично нарощувати свою базу експертів, тому дуже скоро працювати з ними усіма проактивно стало неможливо — війна охопила забагато аспектів нашого життя. І хоча зараз у нас у Slack понад 200 людей, ми однаково не могли розірватися і обробляти кожен журналістський запит.

Так ми розділилися і почали працювати за різними напрямами:

  • боротьба із дезінформацією;
  • озброєння України;
  • економічна блокада Росії;
  • екологічна загроза;
  • порушення прав жінок;
  • продовольча безпека;
  • адвокація інтересів України у ЄС.

У межах кожного напряму є свої завдання та цілі. Одна команда узгоджує публікації з офіційними меседжами країни. Інша інформаційно підтримує акції у Європі. 

Одна з багатьох статей, для якої ми допомогли знайти місцевих експертів Одна з багатьох статей, для якої ми допомогли знайти місцевих експертів

Якщо викурювати з Росії бізнеси на кшталт маркетплейсу Avito.ru вдається через експертні колонки від імені перших осіб та звернення до іноземних акціонерів, то поширювати інформацію про насилля над жінкам доводиться через перехоплення запитів журналістів та партнерство із правозахисними організаціями.

Так ми набуваємо унікального досвіду, яким сподіваємося колись ділитися з усім демократичним світом.

Журналісти

Ми бачимо проблему не лише в тому, що західні медіа схильні по-своєму (читай — упереджено) сприймати цю війну. Вони ще й не знають усього контексту, щоб бачити важливі приводи для розголосу.

Ось, скажімо, ситуація із заводом «Азовсталь». Поки Маріуполь героїчно обороняли українські захисники, місто було у фокусі західних медіа. Тепер, коли вони стали військовополоненими, ситуація нібито стабілізувалася, отже можна приділити увагу суду між Ембер Герд та Джонні Деппом.

Але наших захисників треба витягати. Про них треба памʼятати, щоб Росія не закатувала їх, як в «Ізоляції» чи ще гірше стратила. Тому ми продовжуємо стежити за російським інфополем і спонукати західних журналістів розповідати про сталкінг родичів військовополонених чи про пропагандистський кейс азовця Давида Касаткіна.

Російські пропагандисти вдаються до найбезглуздіших вигадок, намагаючись очернити наших військовополонених Російські пропагандисти вдаються до найбезглуздіших вигадок, намагаючись очернити наших військовополонених

 Окрім того, важливо працювати на упередження. Наприклад, червень кожного року — це місяць прайд-параду, і це чудовий привід нагадати світові про події в Україні, адже представники ЛГБТ+ так само страждають від цієї війни і беруть у ній участь.

Результати

PR Army — інтуїтивна назва, яка народилася одразу. Адже ми теж на війні, війні з російською пропагандою, і наша головна мета — перемога України через поширення правди.

Подібно до ЗСУ, нам бракує ресурсів, тому ми вдаємося до точкових дій та влучних меседжів, поки ворог заливає інфопростір грошима та маніпуляціями.

І подібно до ЗСУ, ми маємо обережно «світити» наші здобутки та результати, аби не стати мішенню російських тролів та терористів.

Звісно, у нас є красиві цифри, які зводяться до однієї: публікації, написані з нашою допомогою у перші два місяці війни, мали потенційну аудиторію у 2,34 млрд людей.

Звісно, є здобутки, які нас самих шокують, наприклад, звільнення трьох військовополонених, яких вдалося витягти завдяки і нашому розголосу.

Але (напівжартома) найбільшим здобутком для нас є те, що менш ніж за місяць після створення PR Army нас згадали у замовній англомовній статті про те, що українська пропаганда така успішна, бо інспірована Вашингтоном та ЦРУ. Дякуємо за визнання!

Майбутнє

ЗСУ мали вісім років, аби підготуватися до нового вторгнення, а ми в PR Army спершу діяли у повній невизначеності.

Ми хапалися за багато речей одразу і далеко не все доводили до кінця. Хтось вигоряв і виходив з команди. Хтось не знаходив собі роботи і переходив у інші проєкти.

Щоб стабілізуватися, визначитися з нашою місією і подальшим планом дій, ми розпочали цикл стратегічних сесій. З ними ми впорядковуємо всі наші ресурси, цілі та завдання.

Як і більшість, спершу ми жили сподіваннями, що все може закінчитися за 2-3 тижні, і працювали тактично. Тепер, коли стало абсолютно ясно, що ця війна є війною на виснаження, ми маємо навчитися перемагати стратегічно.

На зміну великій свободі дій приходить велика відповідальність за результат, і тут знадобляться скоординовані зусилля кожного з нас. Якщо ви хочете долучитися до PR Army задля перемоги на інформаційному фронті, пишіть на пошту ua.pr.army@gmail.com.

Матеріал опубліковано у співпраці з ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (British Embassy Kyiv)

0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Хочете ще однієї війни з росією?» Як кремлівська пропаганда залякує, маніпулює та бреше у Грузії

Юлія Даниленко 20 годин тому

Як збивати російські вкиди на підльоті: рекомендації досвідчених інфо-ППОшників та важливий анонс

Катерина Венжик 22 червня 2022 09:45

Єдиний реєстр судових рішень запрацював в тестовому режимі

Олександр Кульбачний 20 червня 2022 17:27

США від початку війни збільшили фінансування VPN-сервісів, аби допомогти росіянам уникати цензури в інтернеті

Олександр Кульбачний 16 червня 2022 13:54

У бульбашці інформаційної омани. Як уникнути комунікаційного спотворення світу

Катерина Венжик 16 червня 2022 12:51