Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Наталія Ємченко
Наталія Ємченко
13 травня 2022 6 хвилин читання

Говорити не можна мовчати: навіщо спілкуватися з російською аудиторією і що їй сказати. Майже антропологічні нотатки від Наталії Ємченко

SPЕKA продовжує досліджувати тему комунікацій під час війни та боротьби з дезінформацією та російськими наративами у проєкті SPEKcheck. Сьогодні розбираємо одне з найскладніших питань на цю тему: чи варто українцям продовжувати говорити з аудиторією з росії? І якщо так, то навіщо? Наталія Ємченко, директорка з комунікацій SCM, розповідає про свої висновки після комунікацій з росіянами протягом останніх трьох місяців. 

Це перша війна, яку ведуть майже у режимі онлайн. Ми всі бачимо, описуємо, проживаємо, фіксуємо, транслюємо цю війну для себе, своїх рідних, колег, для майбутнього. Для всього світу, який співпрацює, співчуває, сприяє.

А ще (іноді) для росіян, які за. За «можемо повторити», за «денацифікацію та демілітаризацію», за «України не існує», за «українці повинні припинити опір».

Навіщо говорити з росіянами чи адептами російських наративів війни? Іноді тому, що по той бік добра і зла виявилися рідні та близькі. Іноді тому, що це частина професії. Іноді щоб зрозуміти, як виглядає продукт тоталітарної пропаганди, щоб знати, з ким і з чим ми маємо справу.

Для мене, безумовно, інтерес до дискусій із жертвами російської тоталітарної пропаганди абсолютно професійний (близький до наукового). 

Майже через три місяці глибокого занурення у цей хтонічний сторітелінг я готова сформулювати свої гіпотези про те, що у голові у російського телеглядача / радіослухача / мережевого серфінгіста.

  • 1. Насильство як норма. Поза сумнівом, головною «скрєпою» російського суспільства є насильство. А отже, правий лише сильний. Правда у силі. І б'є — то любить. Насильство для російської аудиторії — норма. А насильство держави над людиною — абсолютна норма, носійна конструкція. Саме цим можна пояснити жорстокість російських солдатів, особливо з депресивних регіонів. Для жертви систематичного насильства єдиний спосіб довести, що вона існує — стати насильником. Знайти слабшого і зробити йому боляче.

Росіяни вважають насильство держави над собою нормою. І своє насильство над тими, хто видається їм слабшим, теж. Від домашнього насильства (яке нещодавно декриміналізували у Росії) до воєнних злочинів.

Що я відповідаю росіянам на це? Убивати людей не можна. Превентивно теж не можна. Чеченцям чи бурятам теж не можна. Убивство — страшний злочин.

  • 2. Імперська свідомість. Віра у винятковість росії, росіян, у виняткове право любити свої «братні народи» та вимагати від них взаємності. І водночас віра у неповноцінність, несамостійність цих самих «братніх народів».

"Ми росіяни, і з нами бог", "росіяни — народ-богоносець", "велика російська культура" — це все звідти. Навіть найліберальніші росіяни вірять у те, що всі хочуть росію. Її гроші, силу, культуру. І майже не припускають, що для побудови нормальних відносин з іншими країнами і народами важливо їх (інших) поважати і ставитися до них (до інших) не як до власності, а як до партнерів.

Що я відповідаю росіянам на це? Імперії мають померти. А країни та народи — залишитися і жити, не пожираючи один одного. 

  • 3. Україна може бути щасливою лише з росією. І росія примусить Україну до цієї любові за всяку ціну.

Ставлення до України як до предмета власності, а не окремої держави. «України не існує», «Україна — держава-фейк».

Ставлення до українців як до людей другого ґатунку, до недонації, не зовсім людей.

Ставлення до України як до свого васала (власності) дає росіянам право вимагати від України  безмежної любові до них і карати / вчити за захоплення іншими. «Ми вас так любили, а ви нам зрадили із заходом. Ми змусимо вас полюбити нас, у нас великі кулаки, довгі руки та крилаті ракети».

Що я відповідаю росіянам на це? Україна — суверенна незалежна держава. У якій дієва демократія та законно обраний абсолютною більшістю президент. Нападати на Україну — злочин. Росія, яка веде війну в Україні, проти України та українців, вчиняє злочин. Який будуть розслідувати, а винних покарають.

  • 4. Очікування покірності. Росія, як і будь-який ґвалтівник, що вимагає від жертви любові, очікує від жертви покірності. Опір України росіяни сприймають як щось незаконне, протиприродне та ірраціональне.

За логікою росіян, нам потрібно здатися. Щоб зменшити жертви. Тому що шансів упоратися із силою росії в українців немає. І наш опір провокує ще більше насильство. І що більше ми опираємося, то швидше ґвалтівник перетвориться на вбивцю.

Що я відповідаю росіянам на це? Ми нічого не боїмося, окрім того, що зло, яке чинить росія, знову не покарають. Тому ми будемо боротися. Інакше безкарність призведе до ще більшого насильства.

  • 5. Віра у безкарність росії. Упевненість, що «хлопці нагорі все вирішують». Що це все «велика гра». Що «а чим вони (європейці) будуть палити»?

Що я відповідаю росіянам на це? Після різанини у Бучі та Ірпені, після Маріуполя, після Ізюму — не пропетляють. Усі злочини розслідують, усіх винних покарають.

І наостанок. Я впевнена, що росіяни, які щонайменше останні вісім років жили в умовах тоталітарної держави та тотальної пропаганди, сьогодні поводяться як сектанти. Перебувають у полоні мороку.

І щоб вибратися з нього, росіяни самі мають захотіти. А для цього вони мають втратити. Імперську свідомість, силу, безкарність. І апетит до поїдання інших країн та свобод.

Матеріал опубліковано у співпраці з ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (British Embassy Kyiv)

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

У «Дії» тепер доступна купівля військових облігацій

Олександр Тартачний 1 годину тому

Як змінився світ та чого чекати далі. Тиждень у спільноті

Наталія Миронова 6 годин тому

Україна виграла битву за майбутнє інтернету

Вадим Добровольський 30 вересня 2022 13:45

Час мекнути, блокування PornHub, доказ знищення динозаврів. Ранкова SPEKA

Наталія Миронова 30 вересня 2022 10:03

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10