Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Роман Судольський
Роман Судольський Головний редактор SPEKA
22 липня 2022 11 хвилин читання

Зберегти війну на Google-диск. Що таке проєкт Dattalion і як він допомагає Україні на інформаційному фронті

До початку повномасштабної війни Юрій Петрук очолював асоціацію AgTech Ukraine, яка об'єднує українські проєкти на стику ІТ та аграрної промисловості. 24 лютого він перебував на профільній виставці в Дубаї й одразу включився у волонтерську роботу

З поста колишньої замміністра економіки Наталії Микольської Петрук дізнався про запуск проєкту Dattalion і відгукнувся на пропозицію приєднатися. «Фактично все починалося з чотирьох людей і ідеї збирати контент», – каже він. Зараз Dattalion – найбільша база фото- і відеосвідчень російсько-української війни, що знаходиться у вільному доступі. А Петрук переїхав з ОАЕ до Південно-Східної Азії та став технічним директором Dattalion.

Для проєкту SPEKcheck Юрій розповідає, як влаштована база Dattalion, над чим працює команда і як проєкт допомагає Україні в інформаційній війні.

Як усе починалося

Сьогодні ми бачимо безліч фото і відео з війни у соцмережах та сайтах медіа. Але з часом воно все кудись зникає, і вже за рік неможливо знайти майже нічого. Схожа історія була з фіксацією подій Майдану. Саме тому потрібні надійні файлові бази, які дозволять все це зберегти – такі, як Dattalion.

Я приєднався до проєкту на четвертий день війни. Ми почали з того, що «пилососили» телеграм-канали, брали з них фото та відео і складали на Google-диск. Спочатку збирали все підряд, потім зрозуміли, що треба правильно структурувати і розміщувати, і за три-чотири дні я взявся за технічну реалізацію.

Юрій Петрук на українських протестах в Дубаї та на Шри-Ланці Юрій Петрук на українських протестах в Дубаї та на Шри-Ланці

Долучившись до проєкту як волонтер, згодом я став одним із лідів. Зараз у мене декілька ролей. Відповідаю за процеси збирання, зберігання, розмітки та верифікації даних і всю ІТ-інфраструктуру проєкту, окрім сайту. Фактично це роль технічного директора, але займаюся й багатьма операційними питаннями.

Скільки нас

Як у більшості волонтерських проєктів, у нас постійна ротація. На піку нас було 120, зараз трохи менше сотні.

Спочатку ми не дуже афішували Dattalion. Перші два тижні поширювали базу тільки серед журналістів за індивідуальним доступом. Потім зрозуміли, що це шлях у прірву, адже обробляти щодоби десятки й сотні листів із різними запитами, розглядати їх, надавати доступи — нереально.

Тому вирішили зробити публічну базу даних і запустили сайт. За платформу узяли Google Drive. Для журналістів важливо, щоб платформа була надійною. Ми все зробили так, аби база зберігалася як архів і при цьому була у постійному доступі. 

Як працює база Dattalion

Логіка роботи бази дуже проста. Теки на Google-диску розбиті за датами, у кожній теці є мультимедійні та текстові файли. У назві кожного файлу є дата, географічна мітка і адаптований до пошуку опис, який містить ключові слова про те, що відбувається на фото або відео. 

Перші користувачі бази були просто вдячні, що вона існує, бо такої інформації у вільному доступі було небагато. Але поступово до нас почали звертатися великі західні медіа, які ставили питання на кшталт: «А наскільки це верифіковано? А хто це може підтвердити?». У квітні ми почали ділити всі фото та відео на три категорії — Official, Trusted і Not Verified.

  • Official — це інформація з  офіційних джерел, від міських голів, депутатів, посадовців, представників ДСНС, МВС, ЗСУ, Генштабу тощо. Це інформація, верифікована by default. 
  • Trusted — це інформація, яку ми збираємо з джерел, яким довіряємо і які цінують свою репутацію. Це великі медійні платформи, наприклад, «Радіо Свобода», НВ, «Українська правда» та інші, у яких є своя процедура перевірки даних і добре налагоджені процеси їх отримання. Також це інформація від серйозних журналістів, зокрема військових, у яких є свої канали у Telegram та YouTube.
  • І третя категорія матеріалів — Not Verified. Це не означає, що ми тут збираємо все, як пилосос. Контент, в якому ми сумніваємося, відсіюємо — у нас три етапи перевірки. Ми передивляємося все те, що не потрапило на медійний вентилятор — пости у Facebook, Twitter, місцевих Telegram-каналах. Зазвичай там є більше файлів, ніж потрапляє в медіа.

У травні ми почали збирати ще й текстові файли. Одна річ сортувати у теки, геть інша, коли даєш посилання на те, звідки ти взяв цю новину, щоб і журналісти могли пересвідчитися. У цьому текстовому файлі ми розміщуємо посилання на джерело.

Також ми намагаємося робити англомовні описи, бо західні журналісти часто не розуміють, яка історія стоїть за фото. Наприклад, в Охматдиті стоїть хлопчик, у нього зламана рука. Ну стоїть і стоїть, хлопчик і хлопчик, рука й рука. А історія насправді дуже страшна. Коли журналіст читає цей тизер, два речення, то виявляється, що сім'ю хлопчика розстріляли у нього на очах, він теж упав, але капюшон був вище голови, тому розстріляли капюшон…. Ці два речення дуже змінюють сприйняття фотографії. Тому ми вирішили створювати такі тизери, бо іноді картинка не зможе все розповісти. Там важливіша не фотографія, а саме історія. 

Ми бачимо, що з багатьох регіональних каналів у Telegram та Facebook зникають медіафайли, особливо це стосується окупованих територій. І якщо переглянути теки за квітень, то там уже немає деяких матеріалів за посиланням, бо люди затерли все, щоб їх там не «пустили на м'ясо». Щоб можна було довести походження контенту, від червня ми почали додавати в описові файли окрім тексту та активних посилань ще й скриншоти.

У нас є правила щодо збирання, модерацїі та публікації даних. Наші редактори щодня моніторять новини, знаходять там відповідні джерела і дають завдання волонтерам вивантажувати матеріали. Волонтери також перевіряють на адекватність те, що потрібно зберігати, правильно називають файли, додають нотатки, роблять скриншоти і завантажують матеріали на сервер. Потім модератори ще раз передивляються всі файли і відкидають все, що не відповідає нашим правилам. Лише після цього завантажуємо матеріали у публічну базу. 

Над чим ще працює Dattalion

Ми розширюємо список продуктів. Від середини травня запустили базу свідків, оскільки ми часто контактуємо з тими, хто на власні очі бачив жахи війни, а від медіа багато запитів щодо свідків. Ми збираємо базу людей, які готові виступати або давати інтервֹ’ю, і готуємо тизери їхніх історій: хто вони, звідки, де перебувають зараз,  якими мовами володіють. Натепер маємо понад 60 свідків з історіями, іще над 20 працюємо. З ними почали знімати інтервֹ’ю, і тепер у нас з'явився ще і напрям ексклюзивного контенту. На черзі також запуск бази локальних фіксерів для допомоги закордонним знімальним групам в Україні.

Ще один наш напрям — адвокація у політичних колах США та Великій Британії. Ми маємо сильну локальну команду у Штатах, у нас хороша репрезентація у Вашингтоні — ті, хто працює у PR та GR. Ми намагаємося завдяки зібраним матеріалам донести до політиків, які мають важелі впливу на допомогу Україні, необхідність збільшення об'ємів підтримки. Інша мета такої активності — показати реальну ситуацію в Україні пересічним західним громадянам. Таким чином ми робимо свій невеликий внесок у те, щоб Україні давали більше зброї, більше фінансування та більше політичної підтримки, особливо від США. Наша команда  напряму спілкується із сенаторами, до яких прислуховується Байден.

Як можна використовувати базу 

Сценаріїв використання дуже багато. Найбільш очевидний — для журналістів під час підготовки сюжетів. Також наші матеріали часто використовують активісти у своїх соцмережах. Нашу базу юзають багато українських каналів, які працюють на інформаційному фронті. Ми завжди орієнтувалися на медіа, політиків, інфлюенсерів, контентмейкерів. Також працюємо з режисерами документальних фільмів. Думаю, що за 5-10 років, коли все це стане історією, цінність бази лише зросте. 

Свідчення воєнних злочинів треба знімати за спеціальною процедурою. Там купа правил, але коли людина у шоковому стані, вона навряд чи буде їх виконувати. Тому наші матеріали можна використати лише як допоміжні. При цьому прокуратура і МЗС мають доступ до нашої бази. Ми не знаємо, чи вони нею користуються, але розмови були. Хоча більшість контенту не можна використати як прямі докази воєнних злочинів, але базу можна використовувати як контекст, як «докази доказів». Скажімо, у суді є відео, яке може бути доказом, але немає контексту. А у нашій базі є десятки відео, які можуть дати необхідний контекст.

Співпраця з провідними західними медіа

Для провідних медіа, таких як СNN, BBC, CNBC, ми робимо вибірки матеріалів за тематикою. Були запити на матеріали про Бучу, Херсонщину, СNN попросили матеріали про Маріуполь і «Азовсталь» за конкретні дати. Коли звертаються такі компанії, ми робимо все можливе, щоб на Заході говорили про Україну. 

Українські медіа, орієнтовані на закордон, теж часто беруть у нас фото та відео. Ми для них контент-контейнер. З Telegram файли вивантажувати легко, а от з YouTube чи Facebook треба заморочитися. А у нас все набагато простіше: завантажив файл, обрізав, запостив і все.

Як працює команда Dattalion

У нас дуже багато різних активностей — від збирання даних до фандрейзингу. Core-команда — приблизно 20 людей. Плюс чимало волонтерів. 

Раніше у нас щодня відбувалися синхронізаційні зустрічі, згодом оптимізували процеси і тепер зустрічаємося операційною командою раз на тиждень. За потреби влаштовуємо стратегічні обговорення і наради з нашою командою у США. Працюємо онлайн, бо люди у різних країнах і містах.

Приблизно 20 людей займаються всім, що стосується піару, комунікацій та соціальних медіа —  копірайтери, SMM, дизайнери, контент-менеджери. Ми активно ведемо акаунти у шістьох соцмережах. Це потрібно для залучення аудиторії та утримання інтересу до того, що ми робимо. Ще на початку проєкту у середині березня у нас був цікавий досвід: відразу після сюжету про нас на Fox News щохвилини додавалося кілька сотень підписників у Instagram.

Зараз ми почали залучати донорське фінансування, створили сторінку на Patreon і PayPal-акаунт, щоб збирати донати від приватних осіб. Також подалися на кілька грантових програм. Є декілька людей, яким ми компенсуємо витрати на проживання, але загалом команда працює на волонтерських засадах. Зарплат у нас поки що немає, все на цілковитому ентузіазмі.

Фото з бази Dattalion Фото з бази Dattalion

У перші місяці працювали по 12-14 годин без вихідних. Зараз ситуація змінилася: людям потрібен час на особисті справи, тому з'явилися вихідні, дещо формалізували робочі години. Ми намагаємося берегти людей, які збирають контент і пишуть тексти, і плануємо так, щоб вони працювали щонайбільше чотири години на день, бо це морально дуже важко. 

Про плани

Ключові напрями для розвитку — це запуск збирання матеріалів напряму від авторів (так званий direct contribution content) та подальший  розвиток бази свідків і пов'язаних із нею сервісів. Має з'явитися й ексклюзивний контент: ми знімаємо інтерв'ю зі свідками війни та домовляємося із професійними фотографами та відеографами про поширення їхніх матеріалів. Щодо технічної частини, то плануємо перейти на професійне програмне забезпечення для збирання даних, щоб полегшити розмітку і пошук по базі.


Матеріал опубліковано у співпраці з ГО «Львівський медіафорум» за підтримки Міністерства закордонних справ, у справах Співдружності та розвитку Великої Британії (British Embassy Kyiv).

2
Прокоментувати
Юрій Пероганич 29.07.2022, 10:21
Чи є для зображень їх атрибуція щодо умов поширення? Якщо це умови CC0, CC BY або CC BY-SA, то такі зображення можна переносити до Вікісховища й ілюструвати ними статті Вікіпедії.
Kateryna Venzhyk 29.07.2022, 03:32
Дякую. От просто дякую.
Інші матеріали

«Народний супутник»: деталі угоди з ICEYE, технічні характеристики та нюанси роботи зі знімками

Роман Судольський 5 годин тому

Хто кого переможе в економічній війні та як довго ми зможемо прожити на рейках воєнної економіки. Головне з інтерв'ю з Володимиром Вахітовим (частина 2)

Олександр Тартачний 6 годин тому

Звідки українці отримують інформацію онлайн і кому довіряють. Опитування SPEKA

Юлія Даниленко 23 години тому

На росії оштрафували Twitch на $33 тис. за відео про Бучу

Ольга Кротовська 18 серпня 2022 19:23

Як треба було готуватися до війни і як на це впливає поведінкова економіка. Головне з інтерв'ю з Володимиром Вахітовим (частина 1)

Олександр Тартачний 18 серпня 2022 15:30