Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Сміливі відновлювати: як волонтери допомагають відбудовувати житло на Київщині та Харківщині

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
26 вересня 2022 8 хвилин читання

Саші Луцак 19 років. Вона з Криму, зараз навчається у Києві на історичному факультеті в університеті Шевченка, випускниця Української академії лідерства. На початку повномасштабної війни була на заході України, але зрозуміла, що хотіла б долучитися до відбудови поруйнованих міст, щойно це буде можливим. Так з'явилися «Сміливі відновлювати», або Brave to rebuild, — організація, яка допомагає постраждалим на Київщині відновлювати оселі. 

Перша поїздка 

Щойно я про це подумала, така можливість з'явилася. У травні організувалася групка з восьми ініціативних студентів. Якось ми сіли в автобус на Академмістечку та й поїхали у Бучу з одним лише бажанням —  докласти своїх рук до відбудови містечка. 

Плану у нас не було, ми просто шукали місце, де можемо бути корисними. Двоє наших хлопців трохи зналися на будівництві. Однак це нам не допомогло, бо усюди нам відмовляли у допомозі, мовляв, ми не впораємося з важкою роботою.

Ми зрозуміли, що нам потрібно створити організацію, щоб планувати нашу роботу, щоб вона була справді потрібною і щоб кожен міг долучитися до відбудови. Бо її багато, вона різна і різного масштабу. Також ми усвідомили, що нам потрібно продумувати, як ефективніше використати свої сили і мати план завдань ще до виїзду.

Створення організації

Наша ініціативна група і стала основою організації Brave to rebuild. Тепер ми збираємо усіх охочих допомагати, плануємо роботи і виїжджаємо до населених пунктів. Якось зібрали майже сто людей для однієї поїздки. 

У нас є сторінка на сайті Pidmoha, де люди залишають запит про допомогу з відбудовою житла. Це може бути демонтаж, вивезення сміття, ремонт даху тощо. Ми ознайомлюємось з заявкою, контактуємо з власниками, узгоджуємо деталі. Також до нас звертаються завдяки сарафанному радіо. 

Ми самостійно відбираємо об'єкти для роботи. У нас є критерії. Зараз у пріоритеті ті будинки, які можна відновити та поселити там людей до зими. 

Якщо будинок краще не відновити, а знести, ми за таке не беремося. Але бувають винятки. Наприклад, коли власники хочуть остаточно знести зруйнований дім та розчистити територію, щоб встановити виділений їм модульний будинок.

Інші критерії залежать від масштабів робіт, кількості людей та наявності інструментів. 

Спочатку ми обговорювали нашу ідею у міськрадах Ірпеня та Бучі, вони допомогли нам із транспортом, щоб возити волонтерів. Також вони передають нам деякі об'єкти із проханням допомогти. 

Як приходять люди

Спершу ми просто поширювали інформацію серед друзів. Зараз працюємо над своїм позиціонуванням, і дедалі більше людей дізнаються про нас з Instagram та TikTok. Завжди є люди, які приходять уперше, а є такі, які вже десятки разів їздили. Але переважно приходять допомогти один-два рази. Попри це, є і стала команда. Їздимо щовихідних великими групами, у будні меншими.

Дівчат зазвичай значно більше. Іноді це стає проблемою, бо не всі готові приймати їхню допомогу, але ж вони хочуть допомагати і можуть розраховувати свої сили. Нехай вони носитимуть не по дві цеглини, а по одній. Усі можуть працювати, та й обирати не доводиться, бо хлопців набагато менше. 

Ці моменти ми наперед обговорюємо із власниками житла і просимо їх не обмежувати нас. Зараз із цим простіше. 

Основні цифри

За весь час існування проєкту «Сміливі відновлювати»:

 • розібрали від завалів 75+ приватних будинків; 
 • розчистили 80+ квартир; 
 • допомогли 180+ родинам; 
 • залучили 1500 волонтерів; 
 • побудували та облаштували 3 модульні будинки; 
 • вимили від наслідків пожежі п'ятиповерхівку;
 • допомогли підготувати до навчального року школу в Ірпені; 
 • розчинили та відремонтували 11 дахів; 
 • охопили допомогою Бучу, Ірпінь, Гостомель, села Блиставиця, Синяк, Озера, Горенка та Мощун;
 • облаштували сарай для проживання; 
 • здійснили більше 7 корпоративних виїздів та 20+- загальноволонтерських.

Поки що у нас не було ситуацій, щоб критично бракувало людей. Зазвичай напередодні виїзду комплектуємо групу. Останніми тижнями у нас стабільно майже сто волонтерів та десяток об'єктів. 

 

Як організована робота

У нас є окремі департаменти та керівники проєкту  — Віталій Сеник та Альона Крицук. Вони були у тій першій групі волонтерів, яка їздила у Бучу. Тепер вони займаються пошуком грантів, закупівлею інструментів. 

«Сміливі відновлювати» — це окремий проєкт, який співпрацює з двома організаціями: благодійним фондом «Янголи ЮА» та ГО «Рада з урбаністики Києва».

Спершу я координувала волонтерів, супроводжувала їх і розповідала, що робити. Зараз я планую виїзди, спілкуюсь з власниками будинків, готую плани і т. д. Фактично працюю над усім, що за лаштунками виїздів. 

Чи мають волонтери будівельний досвід?

Для нас волонтери — це будь-хто, хто має бажання. Є чимало завдань, які може виконати кожен — розчистити завали, вивезти сміття, щось носити. Якщо є специфічні потреби, наприклад, ремонтувати дах або ставити вікна, то ми співпрацюємо з бригадою будівельників із Бучі. Також ми даємо їм волонтерів, щоб вони навчалися цього під їхнім наглядом. 

Ця бригада кілька місяців теж працювала безкоштовно, зараз вони мають домовленість із міською радою, але її деталей не знаю. Зазвичай нам не потрібно складного будівельного обладнання, але забезпечуємо волонтерів усім необхідними:  інструментами, засобами захисту та обідом.  

Як реагують місцеві

Дуже багато сліз радості і вдячності у місцевих, бо вони не очікують, що це можна зробити швидко або що хтось зробить це безкоштовно. Іноді трапляються випадки, коли мешканці не готові приймати допомогу або скептично ставляться до команди, де багато дівчат. Тоді дещо складніша комунікація, але коли люди бачать результат, вони вражені. За сотні виїздів я не згадаю жодного негативу.

Які плани і що буде взимку 

Останні тижні ми саме активно плануємо роботу на зиму. Одна з ідей  — внутрішні роботи там, де це можливо. Також хочемо робити більше волонтерських таборів, де люди зможуть навчатися основ будівництва, щоб навесні ми мали більше людей з фаховими навичками. 

Насправді нам трохи бракує  волонтерів із будівельним досвідом. І людей, які готові безоплатно або за мінімальну плату допомогти на об'єктах, стає дедалі менше. Тому ми хочемо формувати їх з нашої волонтерської спільноти. 

Перехід на Харківщину 

Нещодавно «Сміливі відновлювати» почали розширювати географію своєї діяльності. Команда відвідала Балаклію та Ізюм, які пів року були в окупації. Ці міста і навколишні села досі не мають електрики і водопостачання. Люди живуть у підвалах і готують на вогні. 

Ми налагодили зв'язки для відкриття там регіонального осередку. Вже знайшли людей та займаємося організацією майбутніх заїздів. Також ми передали для місцевих генератори, питну воду, продукти, засоби гігієни. А для партнерів будівельні матеріали, щоб вони почали консервацію розбитих вікон. 

Про пошук партнерів

Зараз ми шукаємо фонди та гранти для співпраці. Також хочемо співпрацювати з іншими подібними організаціями — «Будуємо Україну разом» (БУР), repair together, бо вже не можемо покрити всі запити. 

 «Публікацію підготовлено в рамках проєкту „Ми з України!“, ініційованого Національною спілкою журналістів України». 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Наймасштабніший форум розумного міста та технологічного оновлення України

Ольга Топольська 26 лютого 2024 13:00

Як IT-компанії допомагають мобілізованим працівникам: виплати, підтримка, збереження робочих місць

Сергій Коноплицький 3 січня 2024 12:52

Проєкт LEGOwithUkraine зібрав 13 млн грн на United24

Юлія Мирська 21 грудня 2023 08:50

Як волонтерити та підтримувати ментальне здоровʼя. Досвід staffing-спеціалістки

Єлизавета Гогілашвілі 21 листопада 2023 17:22

«Аврора» випустила гру про козаків Captains TCG: частина прибутку піде на відбудову шкіл

Богдан Камінський 2 жовтня 2023 15:46