Кована зі сталі й титану: як телеком-індустрія переживає війну та що її чекає у 2023-му
Торік українському телекому довелося пройти багато випробувань, але ми впоралися, інакше і бути не могло. Яким же був розвиток телекомунікаційного ринку України за 2022 рік, що вдалося реалізувати, з якими викликами зіткнулась індустрія та що очікувати цього року.
Підбиваючи підсумки: чим жив український телеком у 2022-му
Минулого року попит на швидке та безпечне підключення як у домашньому, так і у промисловому секторах активно стимулював оптоволоконний сегмент. Можна навіть сказати, що саме телеком-індустрія стала головним драйвером його стрімкого розвитку.
Кількість користувачів оптоволоконного інтернету стабільно збільшується з року в рік у середньому на пів мільйона людей, поки глобальна мережева інфраструктура активно розростається у країнах по всьому світу. До прикладу, ми у RETN вже маємо 132 000+ км власної магістральної мережі, яка проходить через 45 країн. За 2022 рік вдалося збільшити не лише пропускну здатність між Україною та Європою та основними вузлами світу, але й додати нові країни до присутності нашої інфраструктури, як-от Болгарія, Румунія, Сербія.
Національна комісія з регулювання у сферах електронних комунікацій оприлюднила ще у березні дані за 2021 рік. З них бачимо, що український телеком-ринок «стрибнув» тоді досить високо. Приріст у доходах мобільного зв'язку та фіксованого доступу до інтернету становив 14%, а інтернет-проникнення сягнуло позначки у 90% українських домогосподарств. Останнє втілилося у реальність завдяки ініціативі Міністерства цифрової трансформації: у межах активної субвенції для віддалених населених пунктів сільської місцевості у 2021 році було побудовано приблизно 20 000 км оптоволоконних мереж по всій країні.
Попри війну рівень інтернет-проникнення в Україні у 2022-му вдалося зберегти на рівні 2021-го. Зараз ми всі маємо проблеми з доступом до інтернету через обстріли росії та руйнування інфраструктури. Та однаково середня швидкість інтернету по Україні продовжує зростати, і у 2022-му вона збільшилась приблизно на 8,3 Мб/с у порівнянні з 2021 роком.
Головні виклики для індустрії телекому
Минулий рік загартував українську телеком-індустрію так, як ніколи досі. Галузь зіткнулася з великою кількістю труднощів, спричинених війною, долати які самостійно кожному окремому оператору було б не під силу. Характерною рисою 2022-го стало значне зниження градуса конкуренції на телеком-ринку та кооперація провайдерів різних рівнів заради однієї мети — перемоги. Ніколи раніше підтримка від бізнесу до бізнесу не була такою сильною.
Найпершим викликом для операторів зв'язку 24 лютого стало нетипове зростання навантаження мережі як у часовому розподіленні, так і до окремих ресурсів. Особливо збільшився попит на Telegram, який у перші дні повномасштабної війни став основним джерелом надшвидкісних новин для всіх українців.
Навантаження на мережі доступу операторів значно збільшилося через постійне використання девайсів. А переміщення великої кількості людей у західні регіони України показало, що не всі оператори були готові до збільшення там попиту на інтернет-послуги.
RETN, наприклад, збільшила вдвічі пропускну здатність своєї магістралі у порівнянні з минулим роком і відкрила кілька нових маршрутів для додаткового резервування, зокрема пряме сполучення з Одеси до Європи без фізичного проходження каналів через Київ. Оператори різних рівнів також пришвидшили оновлення маршрутизаторів на ядрі мережі, аби бути готовими до зростання або зміни географічного розподілення трафіку.
Іншою проблемою, спричиненою війною, залишаються руйнування від бойових дій і ракетних обстрілів. Мінцифри ще у травні давало оцінку, що на той час було пошкоджено приблизно 22% оптоволоконної мережі України. У такі моменти особливо гостро розумієш потребу у продовженні залучення інвестицій та розбудові нашої інтернет-інфраструктури: резервні фізичні магістральні шляхи без перебільшення рятують український зв'язок. Це стало одним із фокусів для магістральних операторів у 2022 році, і продовжить ним бути у 2023-му.
Відсутність електроенергії стала великою перевіркою на міцність усього українського народу і серйозним випробуванням для всіх операторів. На щастя, у 2020 та 2021 RETN інвестувала чимало грошей і часу в оновлення систем резервного живлення по всій території України. Тому в найскладніші часи для Київщини один із наших підсилювальних вузлів, наприклад, протримався майже 76 годин. Влітку 2022 року інженерам довелося оновлювати системи безперебійного електроживлення, адже кожне повне розряджання батарей скорочує термін їхньої експлуатації.
Звʼязківці завжди забезпечували свої вузли безперебійним живленням: більшість дата-центрів, наприклад, мають дизель-генератори. Але термін автономності життя вузла напряму залежить і від споживання. У 2023 році абсолютно точно залишиться в пріоритеті збільшення часу автономної роботи вузлів зв'язку на період блекаутів, адже на запуск і заправлення дизель-генераторів потрібен час, пальне і гроші.
Окрім того, потрібно пам'ятати і про внутрішні чинники, які теж впливають на час виконання аварійних робіт, зараз маємо враховувати комендантські години та повітряні тривоги.
Прогнози на 2023 рік для галузі телекомунікацій
Тенденції ринку визначають споживач і зовнішнє середовище, тому в українських реаліях подальший рух телеком-індустрії передбачити нескладно. У 2023 році зв'язківці будуть багато уваги приділяти відмовостійкості мережі: забезпеченню споживача оптоволоконним доступом зі збільшенням часу автономної роботи у разі аварійного вимкнення світла.
Зараз навіть малий бізнес починає цікавитися послугою доступу до інтернету із гарантованими показниками якості та резервування. Мало хто знає, але останні три роки у нас був найдешевший і найшвидший доступ у світову мережу в Європі. Однак у 2023 році на диво очікувати не варто: через збільшення витрат на підтримку інфраструктури буде зростати і вартість доступу до інтернету.
Єдина найважливіша мета операторів у 2023-му лишається незмінною: забезпечення стійкого і надійного зв'язку в Україні попри всі труднощі. Минулий рік довів, що український телеком зроблений зі сталі й титану: ми подолали такі перешкоди, які до цього не бачили навіть у найстрашніших снах. Цей рік ми зустріли загартовані і готові до будь-яких викликів, але з великою надією, що він принесе нам всім набагато більше щастя і миру.