Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Скільки коштує ChatGPT для Google та Місrosoft та до чого тут маржинальність пошуку

Юрій Гайдай
Юрій Гайдай Старший економіст CES
18 лютого 2023 4 хвилин читання

Наштовхнувся на цікавенний аналіз конкуренції між Google та Місrosoft щодо економіки пошукового бізнесу. З деякими несподіваними висновками. 

З одного боку, це для нас зараз, на жаль, first world problems, щось далеке та неістотне. З іншого — хочеться хоч трохи стежити за цими тектонічними процесами в індустрії, від якої дуже залежить, яким буде світ майбутнього.

Тому зроблю поверховий(!) переказ пари матеріалів аналітиків SemiAnalysis, які спеціалізуються на індустрії чипів. І якщо ви не задумувалися, скільки коштує пошук Гугла та оці всі ChatGPT, теж буде цікаво.

Скільки коштує ChatGPT для Google та Місrosoft та до чого тут маржинальність пошуку зображення 1

Гугл заробив на пошуковому бізнесі у 2022 році $162 млрд. Виконуючи 320 тис. запитів щосекунди. Тобто на одному пошуковому запиті Гугл усереднено заробляє 1,61 цента.

Якщо рознести прямі кости та операційні витрати пошукового бізнесу Гугла на цю кількість, вартість одного запиту — 1,06 цента. Тобто один пошуковий запит приносить 0,55 цента.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Галузеві експерти змоделювали, що ChatGPT на сьогодні використовує 29 000 процесорів, що коштує приблизно $700 тис. Щодня.

Якщо просто імплементувати видачу ChatGPT лише у пошуковий бізнес Гугла, це зрізало б 0,35 цента маржі з кожного запиту. Або зменшило операційний прибуток з $55,5 млрд до $19,5 млрд.

А щоб прикрутити ChatGPT взагалі до кожного запиту в Гугл, потрібно 4+ млн додаткових процесорів. Не таких, як у нас в ноутах, а NVIDIA A100 — шедеврів сучасної інженерії для високонавантажених обчислень. Це коштувало б Гуглу 100 мільярдів лише капітальних видатків на сервери та мережу.

Тому тут включається оптимізаційна гонка — скоротити обсяг видачі ШІ (той же BingGPT видає у середньому 350 токенів у порівнянні з 2000 токенів ChatGPT), кешувати найпопулярніші запити, щоб не витрачати на них обчислювальну потужність (на 2000 найпопулярніших ключових слів припадає 12,2% всього пошуку), використовувати замість графічних процесорів (CPU) власні дешевші тензорні блоки обробки (TPU), призначені для великих обсягів обчислень з низькою точністю, і т. д.

Базова оптимізація вже зводить додаткові прямі кости Гугла до $3 млрд, і капекс на датацентри до $20 млрд.

Але все це впливає на якість видачі.

А от частка Microsoft у пошуку така мала, що вони можуть собі дозволити грати агресивно, витрачаючи на кожен пошук більше, щоб досягнути кращого досвіду користувачів і віджирати ринкову частку Гугла.

Як сказав недавно Сатья Наделла, «відтепер маржинальність пошуку впаде назавжди».

«Майкрософт» з радістю підірве прибутковість ринку пошуку, щоб підірвати бізнес-модель Гугла. Бо, знову цитуючи Наделлу, «кожен додатковий відсоток ринку пошуку — це можливість заробити $2 млрд для нашого рекламного бізнесу».

І от ми підходимо до найцікавішого. На початку я писав про усереднені доходи та маржу з пошуку.

Але рекламний дохід з умовної американської жінки на порядок, а, може, й на два перевищує рекламний дохід з умовного фермера в Індії.

І от з огляду на те, що запровадження якісного пошуку, доповненого великими мовними моделями для усього населення світу є економічно невиправданим, користувачі чутливі до якості та швидкості видачі, а конкуренція — шалена, ми приходимо до цікавої ситуації.

Яка штовхатиме технологічних гігантів давати пошуковий двигун, доповнений ШІ «на максималках», лише користувачам із багатих країн або комерційно привабливим аудиторіям плюс корпоративним клієнтам. А решта отримуватимуть low-cost версію — повільнішу та урізану у видачі та глибині.

Якщо додати до цього, що ШІ набуватиме все більшої ролі й у інших застосунках та інтерфейсах взаємодії… Перечитайте передостанній абзац і змоделюйте наслідки самі.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Як концепція «Золоте кільце» змінює підхід до бізнесу?

Олеся Руденко 17 годин тому

Як у мене вкрали телеграм з двофакторною автентифікацією: реальний досвід журналістки Speka

Вікторія Рудзінська 22 березня 2025 11:07

Точки зростання CRO з AI. Як оптимізувати шляхи користувачів і зменшити падіння на етапі оформлення замовлення

Тарас Герасимюк 24 березня 2025 00:13

Кластеризація української YouTube-аудиторії: знайдіть свою нішу до того, як це зробить хтось інший

Олексій Токовенко 12 годин тому

Хакатон Fresh Air 2025

Diana Yashyna 8 годин тому