Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Скільки грошей в українському defense tech: головне зі звіту Brave1 та KSE

Олександр Тартачний
Олександр Тартачний журналіст
18 жовтня 2024 5 хвилин читання

Київська школа економіки та оборонний кластер Brave1 провели перше комплексне дослідження дронової індустрії за часів повномасштабної війни. Розповідаємо про головні досягнення та труднощі галузі у цифрах та трендах. 

Скільки інвестували у компанії з виробництва дронів: звіт Brave1 та KSE Скільки інвестували у компанії з виробництва дронів: звіт Brave1 та KSE

Скільки вкладають у Defense Tech

Індустрія дронів в Україні переживає стрімке зростання через потребу швидко адаптувати оборонні технології для захисту країни під час війни. Це стимулювало інвестиції, екосистеми з інфраструктурою, наставництвом та ресурсами для розвитку дронів. 

Інвестиції змістилися від бізнес-ангелів до венчурного капіталу, а розмір фінансових раундів зріс із $500 тис. до $1-3 млн. 

У дослідженні показують, наскільки зросла сума інвестицій у defense-стартапи. Якщо у 2023 році виробники залучили до $5 млн (даних за 2022 рік немає), то у 2024 році вже $25 млн, але очікується, що до кінця року в індустрію можуть інвестувати понад $50 млн. У 2025-му також прогнозують значне зростання інвестицій. Однак дефіцит фінансування залишається, що є серйозною перешкодою для подальшого зростання.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інвестиції в оборонні стартапи у 2022-2024 роках Інвестиції в оборонні стартапи у 2022-2024 роках

Серед провідних учасників ринку, які отримали значні інвестиції, називають Swarmer (ШІ-рішення для координації дронів), Farsight Vision (платформа для розвідки на полі бою), Osavul (протидія дезінформації та аналіз інформаційного середовища), Ailand Systems (детекція мін за допомогою дронів) та Kara Dag (радіоелектронна протидія дронам). 

Зараз понад 100 компаній лише у галузі виробництва БПЛА. Очікується, що з 2025 року ринок дронів в Україні переживатиме консолідацію. Більші компанії, які вже стали лідерами, будуть домінувати на ринку, а менші або об'єднаються з більшими гравцями, або зникнуть. Це типова фаза для галузі. Згідно з опитуванням, 30% власників компаній розглядають можливість продажу свого бізнесу в майбутньому.

Як зростає виробництво безпілотників 

Виробництво безпілотних літальних апаратів в Україні різко зросло. Ще у 2022 році виготовили приблизно 3-5 тис. одиниць, у 2023- му — 300 тис. Прогнози на 2024 рік припускають, що країна може виробляти до 4 млн одиниць на рік. (Також раніше анонсований 1 млн дронів, які зобов’язалася закупити держава, вже перебувають на фронті. — Ред.) 

Розвиток автономних безпілотників, здатних виконувати складні завдання з мінімальним втручанням людини, є ключовим напрямом. Важливими досягненнями є впровадження комп'ютерного зору та технологій оброблення даних у режимі реального часу для покращення навігації та ідентифікації цілей.

Окрім цього, розвиваються й інші напрями, зокрема виробництво морських дронів, наземних (роботизованих систем) та радіоелектронної боротьби (створено понад 130 рішень). 

За словами Brave1, динаміка розвитку галузі залишається стрімкою, є понад 2800 заявок на різні R&D-проєкти. Крім того, кількість оголошень про роботу в секторі miltech на DOU зросла у 6,2 раза порівняно з минулим роком.

Основні напрями грантів від оборонного кластера Brave1: робототехніка, безпілотники, оборонні та логістичні системи, розвідка Основні напрями грантів від оборонного кластера Brave1: робототехніка, безпілотники, оборонні та логістичні системи, розвідка

Виклики, проблеми та можливості в індустрії дронів 

Автори дослідження стверджують, що українська індустрія дронів має значний потенціал для зростання, але водночас кілька серйозних викликів. 

Насамперед фінансування та пошук інвесторів. Окрім того, багато компаній втрачають своїх фахівців через мобілізацію, що уповільнює процеси розроблення нових продуктів та технологій. Ще один виклик — особливо для виробників дронів FPV — сильна залежність від імпорту компонентів, переважно з Китаю. Залишається фізична небезпека через безперервну агресію російської федерації. Деякі компанії розосереджують своє виробництво у різних містах, а також проводять операції, не фігуруючи у національних реєстрах. Це ускладнює інвесторам орієнтацію у місцевому ринку та перевірку компанії. 

Окрім того, велику дискусію спричиняє заборона експорту зброї за кордон за неможливості держави законтрактувати 100% виробничих потужностей виробників.

Водночас є і переваги створення оборонних продуктів саме в Україні. Компанії активно використовують зворотний зв'язок від українських військових для вдосконалення своїх продуктів. Це дозволяє їм швидко адаптувати дрони до потреб поля бою і покращувати їхню ефективність, що надає їм конкурентну перевагу на глобальному ринку. 

Підписуйтеся на наші соцмережі

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Штучний інтелект допоможе точніше визначати час смерті за розкладанням тіла

Вікторія Рудзінська 10 годин тому

«Доступні кредити» на зброю: що думають представники оборонних компаній про ініціативу уряду

Олександр Тартачний 15 годин тому

У ChatGPT може з’явитись реклама

Вікторія Рудзінська 16 годин тому

У США обговорили розробки, які допомоможуть Україні у війні: що відомо

Владислав Паливода 18 годин тому

Рекордні втрати російської армії в листопаді 2024: скільки військових рф знищили ЗСУ

Владислав Паливода 30 листопада 2024 14:27