Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Шкідлива робота: космічні польоти підвищують ризик розвитку раку та серцевих захворювань

Наталія Миронова
Наталія Миронова UGC creator, TikTok blogger&expert
1 жовтня 2022 3 хвилин читання

Згідно з дослідженням, що провели у Медичній школі Icahn Mount Sinai, в астронавтів частіше розвиваються мутації, потенційно пов'язані з космічними польотами, які підвищують довічний ризик захворіти на рак і серцеві захворювання. Космічні польоти також пов'язані з мутаціями ДНК. SPEKA зібрала основні тези.

Як відбувалося дослідження

Науковці взяли зразки крові у 14 астронавтів, які літали на космічних кораблях NASA від 1998 до 2001 року. У кожного з них виявили зміни ДНК у системі кровотворення. Польоти астронавтів були відносно короткими — у середньому 12 днів. 

Приблизно 85% серед них були чоловіками, а 6 із 14 людей здійснювали свій перший політ. Дослідники взяли в астронавтів зразки цільної крові за 10 днів до польоту та у день приземлення, а лейкоцити — лише через три дні після приземлення. Зразки зберігали за температури -80ºC протягом 20 років.

Що виявили науковці

У всіх 14 астронавтів виявлені зміни ДНК, або соматичні мутації, у системі кровотворення. Соматичні мутації не можуть передаватися дітям. Вони зазвичай виникають під впливом довкілля, наприклад, ультрафіолетового випромінювання або певних хімічних речовин, а також можуть розвинутися внаслідок хіміотерапії або променевої терапії раку.

«Космонавти працюють в екстремальному середовищі, де багато чинників можуть призвести до соматичних мутацій, найбільш важливим з яких є космічна радіація».
Девід Гукассіан, доктор медичних наук, професор медицини (кардіології) з Інституту серцево-судинних досліджень в Icahn Mount Sinai.

Найчастіше мутації сталися у гені, який продукує білок, що пригнічує пухлину, і в одному з генів, що найчастіше мутує за гострого мієлоїдного лейкозу.

Чи обов'язково астронавти захворіють на рак

Частота соматичних мутацій у генах, які оцінювали дослідники, становила менше 2%. Зазвичай такі показники зустрічаються у літніх людей. Вони пов'язані з підвищеним ризиком розвитку серцево-судинних захворювань та раку.

Однак побачити таки мутації у молодих та здорових астронавтів стало несподіванкою. 

Наявність цих мутацій не означає, що в астронавтів обов'язково розвинеться серцеві недуги або рак, однак через тривале перебування в екстремальних умовах космосу ризик все-таки є. Тому астронавтам вкрай важливо регулярно здавати аналіз крові протягом усієї їхньої кар'єри та під час виходу на пенсію, щоб стежити за своїм здоров'ям. Ідеально перевірятися на соматичні мутації та можливу клональну експансію чи регресію кожні три-п'ять років.

Нагадаємо: раніше вчені з Австралійського національного університету провели моделювання, що показало, як організм людини поводитиметься на Марсі. Результати дослідження теж невтішні для організму людини. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Сприйняття брендів після виходу з ринку рф: соціологія та медіааналітика

Платформа LOOQME 1 годину тому

Rocket Lab відправить на Венеру приватний зонд у 2025 році

Ганна Гілова 2 години тому

В США вперше у світі зробили рентген-знимок атома

Артем Житкевич 3 години тому

Boeing виявив серйозні проблеми зі космічною капсулою Starliner за кілька тижнів до запуску

Ганна Гілова 7 годин тому

Як і коли сфотографувати супутники Starlink у нічному небі

Ганна Гілова 8 годин тому