Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Скасовані релізи, збитки та звільнення в Ubisoft: що відбувається і як компанія завела себе в глухий кут

Артур Гмиря
Артур Гмиря Журналіст
1 березня 2023 8 хвилин читання

На перший погляд Ubisoft Entertainment досі виглядає як успішний розробник ігор: 53 офіси по всьому світу, 20 тис. працівників, про їхні серії Assassin's Creed та Far Cry не чув лише ледачий і ще у жовтні компанія прогнозувала прибутки у $400 млн. Проте за останні вісім місяців Ubisoft скасувала сім релізів ігор: чотири у липні 2022-го і ще три у січні 2023-го, а тепер у компанії заговорили і про те, що вона вперше у своїй історії закриває квартал зі збитками — у $537 млн

Акції Ubisoft падають, прибутки тануть Акції Ubisoft падають, прибутки тануть

На тлі новин про скасування проєктів акції Ubisoft упали на 20%, а CEO компанії Ів Гіймо надіслав співробітникам листа, в якому анонсував звільнення і фактично переклав на працівників відповідальність за погані менеджерські рішення. Він повідомив, що «тепер мʼяч на їхній половині поля», тож доведеться досягати кращих результатів меншими ресурсами. 

Лист спричинив скандал, Гіймо не надто щиро вибачився, але проблеми у компанії як були, так і залишилися. Як розробник Асасинів дійшов до такого життя і які сценарії чекають Ubisoft — закриття, поглинання іншою компанією, великі скорочення чи все ж вихід з піке?

Ключові проблеми Ubisoft

  • Інвестори не вірять у компанію: її капіталізація майже на $300 млн менша за CD Project Red (розробник CyberPunk та Witcher). Це дуже показово, адже Project Red має лише 850 працівників проти 20 тис. в Ubisoft. Недовіру інвесторів засвідчує і нещодавнє падіння акцій на 20%. 
  • За цілий фінансовий рік Ubisoft не випустив жодної AAA-гри (це багатобюджетні ігри для масової аудиторії, вони заробляють найбільше грошей для студії), а остання відносно успішна AAA від Ubisoft, Assassin's Creed Valhalla, вийшла ще у листопаді 2020-го.
Assassin's Creed Valhalla була великою та успішною. Але вона вийшла понад два роки тому Assassin's Creed Valhalla була великою та успішною. Але вона вийшла понад два роки тому
  • Цілковитий провал у стратегічному намаганні схопити за хвіст тренд безкоштовних батлроялів.

За словами інсайдерів у західних медіа, у певний момент компанія мала 12 батлроялів на різних стадіях розроблення. Це дуже багато. На них очевидно кинули серйозні гроші та сили.

Але після невдачі Hyper Scape, який повністю закриється 28 квітня, проіснувавши трохи менше двох років, Ubisoft вирішив переглянути своє ставлення до батлроялів і підрізати кількість проєктів. Наскільки — невідомо. Важливо, що Hyper Scape розробляли з розрахунку на довгу підтримку (5-10 років) і отримання прибутку від донатів на косметику та інші ігрові прибамбаси.

Небажання керівництва відмовитися від курсу розвитку, який спочатку не приносив зростання, а тепер веде корабель у прірву, також є постійною проблемою для Ubisoft.

«Старайтеся краще», — сказав гендиректор Ubisoft Ів Гіймо в одному з останніх звернень до компанії, чим обурив величезну кількість працівників і ледь не довів їх до оголошення загального страйку.

Спробуйте згадати, коли ви востаннє грали у непогану гру від французів. Можливо, вам на думку спаде Assassin's Creed Valhalla, але вона вийшла вже більш ніж два роки тому. По-справжньому успішні ігри — Assassin's Creed Odyssey, Origins, Far cry 5 чи Watch Dogs 2 — виходили п'ять років тому чи більше. 

Що ж робив Ubisoft увесь цей час? 

Намагався створити свою концепцію відкритих світів на основі суперпопулярного The Witcher 3, щоб потім лише підтримувати ці ігри оновленнями (у стилі Blizzard) і збирати вершки.

Тобто план був такий: «створюємо гру, в якій гравець має затриматися не на одне проходження сюжету, а залишитися хоча б на кілька місяців, і заробляємо на мікротранзакціях — донатах у внутрішньоігровий процес». 

Проблема в тому, що ця стратегія провалилася. Вистрілила лише Assassin's Creed Odyssey, де гравці витрачали на 140% більше грошей, ніж в інших іграх від студії. Також можна згадати Far cry 5: її продажі були удвічі більші, ніж у попередньої частини (25 млн копій). Але Far cry 6 не змогла й близько підійти до таких цифр. Ubisoft довелося навіть надсилати гравцям листи від головного антагоніста, який закликав їх повернутися до гри.

«Ви кинули нашу гру на пів шляху й не подолали боса? Оце ви нікчема». 

Останньою успішною грою, хоч і не хітом, стала Immortal Fenyx Rising. Решта ігор французів за останні п'ять років були посередніми або провальними. 

Так, були відносно маленькі ігри на зразок економічного симулятора Anno або гри про мотоспорт Riders Republic, але такі ігри апріорі не можуть стати глобальними хітами: вони закривають лише певну нішу, та й купують їх гравці з доволі специфічними смаками. А от з попсою, тобто батлроялями та AAA, Ubisoft останнім часом не щастить. 

Ставка на великий хіт не зіграла

Вочевидь Ubisoft розраховував випустити велику гру, яка приголомшить гравців, але минув рік і не вдалося, другий, третій… І гроші почали потроху закінчуватися. Можливо, усе було б не так погано, якби штат компанії був не 20 тис. людей, а, скажімо, хоча б 10 тис., і було б удвічі менше офісів. 

За словами інсайдера, компанія підтримує велику кількість офісів та проєктів, які не роблять майже нічого – як-от, наприклад, відділ щастя. 

Здається, що будь-який адекватний суб'єкт мав би змінити стратегію після серії невдач, але виглядає так, ніби французи продовжують ставити на ті самі цифри у казино. В останньому з листів до співробітників гендиректор Ubisoft Ів Гіймо попросив працівників «бути максимально ефективними й обережно підходити до власних ініціатив», ніби не керівництво визначає, що будуть роботи працівники. 

Що кажуть співробітники Ubisoft 

«У нас постійно „ще 2-3 місяці і гра вийде“, ніхто не займався фіксом (виправленням) важливих речей, щоб не зламати гру на релізі. Отже, ми маємо гру, яка вже більше року в стані „от-от“, — розповідає SPEKA співробітник Ubisoft про Skull and bones, реліз якої переносили вже шість разів. 

Вихід Skull and Bones переносять вже вшосте Вихід Skull and Bones переносять вже вшосте

Інсайдер зазначає: на його думку, програмісти та всі виконавці працюють чудово. Жодних кранчів (великих перепрацювань у позаробочий час) немає, усі завдання виконують вчасно. Головна проблема полягає у топменеджменті.

Тут цікаво згадати про непідтверджені, але активні чутки з різних джерел: в Ubisoft наразі величезний рівень непотизму і на топові посади часто-густо беруть братів, сватів та інших родичів. 

Співробітник Ubisoft говорить, що наразі скорочення їхній офіс не зачепили, але цілком вірогідно ближче до літа почнуться звільнення, закриття офісів. Багато проєктів, разом із кількома батлроялями зі згаданих вище, за словами інсайдера, точно скасували. 

«Все залежить від того, які рішення ухвалюватимуть топменеджери. Компанія зросла, почала розвивати інші проєкти (вони не вистрілили), тепер на неї чекає спад», — підсумовує працівник Ubisoft. 

Чотири сценарії для Ubisoft

  • Найбільш вірогідний сценарій — масові звільнення, закриття деяких офісів і проєктів, реструктуризація боргів. Це допоможе, але лише виграти час. Якщо витрат стане менше, але капітан корабля продовжить йти прямим курсом на скелі, настане мить, коли спускати на воду шлюпки буде запізно. 
  • Продаж компанії комусь великому й багатому. Західна преса обговорює кілька можливих варіантів і навіть пліткує, що Ів Гіймо вже кілька разів вів переговори з різними компаніями, але проблемою є величезна кількість співробітників Ubisoft та їхні 53 офіси. Такі масштаби потребують серйозної логістики та додаткових витрат на неї, що може відлякати інші компанії. 
  • Якщо ж капітан впевнено йтиме на скелі до кінця, то команді доведеться загинути з ним. Ubisoft стане відносно невеликою компанією з кількома амбітними проєктами. Уявити таке собі важко, хоча цілком ймовірно. 
  • Щасливий сценарій можливий, якщо французам вдається випустити кілька успішних ігор. Ними можуть стати Assassin's Creed Mirage та Avatar Frontiers of Pandora, реліз яких запланували на 2023 рік. Тоді компанія зможе тріумфально повернутися на ринок. Але навіть за такого сценарію їй доведеться переглянути свої слабкі сторони і попрацювати над ними, інакше не допоможуть навіть Асасини. 
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
1
Прокоментувати
Влад Харитонов 01.03.2023, 05:43
Може воно й накраще. Гроші почнуть закінчуватись - так вони і ірги нормальні почнуть робити, замість того щоб видоювати R6 та джаст денс.
Інші матеріали

Українська студія Berko Games анонсує науково-фантастичну гру Jitter — трейлер

Богдан Камінський 7 годин тому

Orcs Must Die! 3, NHL 24 та інші поповнять Xbox Game Pass у другій половині квітня

Богдан Камінський 16 квітня 2024 18:12

PlayStation 5 Pro існує, розробники вже оптимізують ігри для нової консолі — The Verge

Богдан Камінський 15 квітня 2024 20:03

Baldur’s Gate 3 визнали грою року на BAFTA Games Awards 2024: усі переможці

Богдан Камінський 12 квітня 2024 14:07

EA Play підняла ціни для нових користувачів, для наявних підписників — з 10 травня

Богдан Камінський 11 квітня 2024 18:17