Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Скануйте QR уважно: що таке квішинг та як захиститися від нового шахрайства

0
12 лютого 2024 3 хвилин читання

Квішинг, або QR-фішинг, — новий вид шахрайства, коли зловмисники намагаються вкрасти особисті дані чи паролі за допомогою QR-кодів, що ведуть на фішингові сайти або завантажують шкідливий вміст на ваш девайс.

QR-шахрайство набирає обертів: восени 2023 року спостерігалося зростання кількості таких атак на понад 50%. Вони спрямовані переважно на топменеджерів компаній, які у 42 рази частіше отримують такі листи, ніж звичайні працівники. Основним мотивом кібершахраїв є крадіжка облікових даних С-level-співробітників, які зазвичай мають доступ до фінансів та конфіденційної інформації компанії.

Скануйте QR уважно: що таке квішинг та як захиститися від нового шахрайства зображення 1 Чому QR-шахрайство більш небезпечне за фішинг?

Як працює квішинг

Шахраї створюють фейковий QR-код та оформлюють його під айдентику відомої компанії, як-от Microsoft, Google або онлайн-банк, та здійснюють email-розсилку. У листі одержувачів просять перейти за QR-кодом, щоб «терміново змінити пароль задля безпеки», провести платіж або отримати певний бонус. 

Коли жертва сканує код, вона переспрямовується на шахрайський сайт, що вимагає ввести дані для входу, особисту чи фінансову інформацію. Або ж розпочинається завантаження шкідливих програм, які дають шахраям дистанційний доступ до ваших даних на пристрої.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Згідно з дослідженням кібербезпекової платформи Abnormal, приблизно 27% усіх квішингових атак у другій половині 2023 року були пов’язані зі спробами отримати дані через багатофакторну автентифікацію (MFA).

Скануйте QR уважно: що таке квішинг та як захиститися від нового шахрайства зображення 2 Приклад квішингового листа від нібито Microsoft.

У чому головна небезпека

На відміну від звичайного фішингу, який використовує зловмисні посилання, QR-фішинг може обходити звичні заходи безпеки, як-от фільтрація пошти. Більшість безпекових рішень Gmail та інших сервісів призначені для перевірки тексту, URL-адрес і вкладень. Однак вони сприймають QR-код у листах як безневинне зображення, оскільки самі по собі пікселі не несуть сенсу.

Якщо поштовий сервіс не може декодувати QR-код, щоб виявити приховану за ним шкідливу URL-адресу, користувачі не зможуть визначити, куди приведе QR-код, поки не відсканують його. У цей момент і спрацьовує пастка квішингу.

Способи захисту

Убезпечити свої дані від крадіжки можна за допомогою спеціальних програм та базових правил безпеки в інтернеті. Зокрема, будуть корисними розширені фільтри електронної пошти та просунуті безпекові рішення на кшталт Cloudflare Cloud Email Security або Cisco Secure Email, які вміють аналізувати зображення та розшифровувати QR-коди для виявлення шкідливих посилань.

Скануйте QR уважно: що таке квішинг та як захиститися від нового шахрайства зображення 3 Квішинг та фішинг націлені на крадіжку облікових та персональних даних.

Не попастися на гачок фішингу та квішингу допоможуть і такі поради:

  • Аналізуйте листи: шахраї нерідко припускаються граматичних помилок та використовують маніпуляції, вимагаючи від вас зробити щось терміново.
  • Перевіряйте офіційно: скептично ставтеся до листів, на які не чекали. Сконтактуйте з компанією чи службою підтримки, щоб переконатися, що лист справжній.
  • Реагуйте швидко: якщо все-таки просканували шахрайський QR-код, негайно змініть паролі та моніторте будь-яку несанкціоновану активність у своєму акаунті.
0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Майбутнє рекрутингу: як штучний інтелект трансформує залучення талантів

Володимир Білик 15 червня 2025 12:47

Друга хвиля схрещування з неандертальцями відбувалася в Ірані

Taras Satov 15 червня 2025 17:56

Асистент + AI. Новий тип операційного гібриду

Юлія Сименович 20 годин тому

Founders Running Club у Києві: біг, бізнес та нові знайомства

Natali Trubnikova 15 годин тому

Важливість розвитку економіки у військовий час

Альона Кисіль 14 червня 2025 17:11