Сів на пеньок і задихнувся. Цьогорічні відкриття лауреатів Ігнобелівської премії вражають практичним застосуванням
Пам’ятаєте в дитинстві був такий анекдот про їжака, який навчився дихати попою, зрадів цьому, а потім сів на пеньок і задихнувся? Як виявилось, не так далека ця історія від правди. Принаймні про це свідчать нові дослідження лауреатів сатиричного аналога Нобелівської премії.
До вручення Нобелівських премій за найдостойніші наукові відкриття попереднього року залишилось менше місяця, тож традиційно на сцену викликають лауреатів іншої премії. Сатирична церемонія вручення Ігнобелівської премії (яку, за російським штампом досі називають Шнобелівською) проводять щороку з 1991-го гумористичним журналом «Аннали неймовірних досліджень», мета якої — висвітлення «досліджень, які змушують людей сміятися, а потім замислюватися».
Переможців нагороджують безглуздими призами, цього разу — папірцем про те, що вони виграли справжню Нобелівську премію, і традиційними 10 трильйонами зімбабвійських доларів (знеціненою внаслідок гіперінфляції валютою).
Дихання кишківником
Японські дослідники з Токійського університету виявили, що деякі тварини, як-от в’юни, можуть використовувати свій кишківник для дихання. Це змусило їх зацікавитися винайденням нового способу допомоги людям, які мають проблеми з диханням.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Свою роботу, результати якої опублікували у Med, вони розпочали під час пандемії COVID-19, коли хворі на вірус часто потребували апаратів штучної вентиляції легень. Виявилось, що миші, щури та свині здатні поглинати у кров кисень, який надходить через пряму кишку. «Ентеральна вентиляція» — так зветься цей процес.
Тепер нова версія анекдоту звучить так: одна миша навчилася ентеральній вентиляції, зраділа цьому, а потім сіла на пеньок і задихнулась.
Трошки бентежно, що команда науковців готова запропонувати новий спосіб допомоги пацієнтам із дихальною недостатністю і тепер проводить першу фазу випробувань на добровольцях.
Премія миру
Б. Ф. Скіннер отримав премію миру за експерименти з вивчення можливості розміщення живих голубів всередині ракет, щоб вони скеровували траєкторію польоту. Пернаті «Бєлка та Стрєлка» на таке, звісно, не підписувались, тому вочевидь висловили б протест, якби були здатні на це.
Премія з анатомії
У статті «Генетична детермінованість та вплив півкуль у формуванні завитка волосся» команда науковців на чолі з Маржоленом Віллемсом розповіли про важливе дослідження — чи волосся на головах більшості людей у північній півкулі закручується в тому ж напрямку (за годинниковою стрілкою чи проти?), що й волосся на головах більшості людей у південній півкулі.
Премія з медицини
Медична галузь поповнилась завдяки Лівен А Шенк, Тахмін Фадай та Крістіан Бюхель новим знанням про те, що підроблені ліки, які спричиняють болючі побічні ефекти, можуть бути більш ефективними, ніж підроблені ліки, які не викликають болючих побічних ефектів.
Премія з фізики
Фізик Джеймс Ляо отримав премію за демонстрацію та пояснення плавальних здібностей мертвої форелі.
Премія з теорії ймовірностей та інші досягнення
Франтишек Бартош та інші отримали премію за те, що теоретично і за допомогою 350 757 експериментів довели, що коли ви підкидаєте монету, вона падає тією ж стороною, з якої почала падати.
Премію з хімії отримали вчені з Нідерландів, які за допомогою хроматографії — методу поділу компонентів суміші — відокремили п’яних черв’яків від тверезих.
Премію з біології мають науковці Фордайс Елі та Вільям Петерсен, які садили кота на спину корови і гучно лопали паперові пакети. При цьому вони спостерігали за тим, чи змінюється у корів потік молока.