Сили оборони уразили комплекс С-300 у Ростовській області: якими ракетами ударили по ППО Новошахтинського НПЗ
У ніч на 21 серпня Генштаб ЗСУ офіційно повідомив про ураження зенітного ракетного комплексу С-300, розташований на території рф поряд із Новошахтинськом у Ростовській області рф, що за 160 км від лінії фронту та поблизу однойменного нафтопереробного заводу. З’ясовуємо, що відомо про цю операцію та чому є велика ймовірність, що ППО вразили українські ракети «Нептун».
Чим атакували ППО у Новошахтинську та результати операції
Офіційно Генеральний штаб ЗСУ не повідомляє, завдяки якій зброї відбулось ураження. Однак є причини вважати, що застосовували адаптовану для наземних об’єктів українську ракету Р-360 «Нептун».
Причин так думати кілька. Насамперед тому, що удар завдавався підрозділами Військово-морських сил ЗСУ у взаємодії з іншими частинами Сил оборони. А це єдина зброя з такою дальністю ураження, наявна у ВМС.
Також для знищення протиповітряної оборони противника ці ракети вже використовувались. У вересні 2023 року військова контррозвідка СБУ та Військово-морських сил України провели унікальну спецоперацію та знищили російський комплекс ППО С-400 «Тріумф» вартістю $1,2 млрд. Тип ураження також не називали, а внутрішні джерела кількох медіа згодом підтвердили, що удар здійснювався саме «Нептуном».
Підписуйтеся на наші соцмережі
Єдиний випадок, коли Генштаб ЗСУ публічно підтвердив застосування цих ракет по наземних цілях, стався наприкінці травня. Тоді Сили оборони уразили нафтовий термінал порту «Кавказ», що у Краснодарському краї рф.
Щодо поточної атаки на систему С-300, то наразі точність ураження дорозвідується, хоча вже опубліковано низку відео з вибухами.
Що відомом про морську та наземну версію ракет Р-360 «Нептун»
Р-360 «Нептун» (версія для морських цілей)
Морська ракета Р-360 «Нептун» призначена для знищення кораблів водотоннажністю до 5000 тонн. Дальність дії ракети — до 300 км. Її перевага у польоті на дуже низьких висотах (кілька метрів над рівнем моря) та можливості маневрувати. Швидкість польоту — 900 км/год.
Запускати ракету можна з трьох платформ: корабельного, наземного і повітряного базування. Наземний комплекс складається з командного пункту, пускової установки, заряджальної машини тощо. Це одна з найновіших українських розробок, яка завершилась у 2020 році. Вартість розробки оцінюють у $40 млн, а ціна наземного комплексу — $26 млн.
Морські ракети «Нептун» знищили низку важливих кораблів російського флоту. Зокрема, уразили крейсер «Москва» (найбільша втрата російського військового флоту з 1941 року) та захоплений великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський» в окупованому Севастополі 24 березня цього року.
Р-360 «Нептун» (версія для наземних цілей)
Офіційної інформації щодо модернізації ракети «Нептун» для наземних цілей Україна не публікує, однак відомо, що вони працюють із наземних комплексів. Також у квітні 2023 року видання WarZone із посиланням на анонімну інформацію високопоставленого українського чиновника розповідало, що Україна працює над модифікацією протикорабельної ракети для ударів по наземних цілях, і основною перепоною тоді була система наведення, для якої треба було отримати певні типи чипів — згодом це питання вдалося вирішити.
Очевидно, що для перетворення протикорабельної ракети на наземну довелося доопрацювати системи навігації та огинання рельєфу місцевості та системи самонаведення.
Крім цього, ймовірно, зросла і дальність ракет. За деякими припущеннями відстань ураження зросла щонайменше до 400 км, а маса бойової частини до 350 кг (150 кг у протикорабельній версії).
Неприкритий НПЗ: що змінює ураження С-300 під Новошахтинськом
Комплекс С-300, який розташовувався поблизу Новошахтинська, — важлива ціль, оскільки забезпечував прикриття Новошахтинського нафтопереробного заводу. Якщо знищення системи підтвердиться, це покращить шанси на його ураження далекобійними дронами. Нагадаємо, що дрони «відвідали» його ще у червні 2022 року. У 2021-му потужність Новошахтинського НПЗ становила понад 5 млн тонн нафти, а також виготовляє мазут, пічне, дизельне та корабельне паливо.