Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ШІ в адвокатурі: правила гри змінюються вже зараз

Володимир Іванов
Володимир Іванов Директор компанії Activelex
31 січня 2023 6 хвилин читання

У 2022 році одразу кілька проєктів на основі ШІ стали відомі широкому загалу. Суперечки про те, чи може робот замінити людину отримали нове життя, в тому числі і серед юристів. В цій сфері штучний інтелект вже використовують багато років, однак повноцінних роботів-адвокатів поки досі не зʼявилося. Тож давайте поговоримо про майбутнє ШІ в юриспруденції і майбутнє LegalTech загалом.

Бум штучного інтелекту

За даними McKinsey & Company, за останні пʼять років використання штучного інтелекту зросло більш ніж удвічі. Особлива зацікавленість до цього ринку зʼявилася зі стрімким розвиток OpenAI — компанії, яка створює продукти на основі ШІ.

Нещодавно в медіа зʼявилася інформація, що Microsoft готова вкласти в OpenAI додаткових $10 млрд. Від розмов про неможливість штучного інтелекту навіть частково замінити людину до десятимільярдної угоди пройшло кілька років і це лише початок.

Продукт OpenAI під назвою ChatGPT за згадками в ЗМІ ймовірно вже обійшов розрекламований метавсесвіт від Meta. Це означає, що вектор розвитку ринку технологій різко змінився у 2022 році. Потрохи в цій сфері найвпливовішими стають компанії повʼязані зі штучним інтелектом.

Навіть Google, яку вважали піонером ШІ, змушена наздоганяти конкурентів. У журналістів The New York Times зʼявилася інформація, що компанія паралельно розробляє аж 20 продуктів, які працюватимуть на основі штучного інтелекту. Серед них зокрема пошуковик з інтегрованим чат-ботом. Так Google намагається не програти гонку з Microsoft.

Складається враження, що штучний інтелект якось несподівано увірвався на ринок технологій, народив багато стартапів і викликав побоювання у спеціалістів. Журналістів, митців, юристів, маркетологів та інших лякають, що їх роботу скоро повністю замінить ШІ. Розмови про це точаться вже давно, але тепер вони підкріплені реальними прикладами. Щоправда, багато з них якраз говорять про зворотний ефект.

Як юристи використовують штучний інтелект

Компанії зі сфери LegalTech, які полегшують роботу юристам, сьогодні шукають ідеї для нових інструментів. Однак, як показало дослідження Bloomberg, не так багато юристів готові до їх запровадження. На ринку добре розповсюджені хмарні продукти та інструменти управління фінансами. Але, для прикладу, програми аналітики судових процесів використовують лише 21% адвокатів. Інструменти для складання проєктів — тільки 10%.

Головна перешкода, як визначили в опитуванні, — недостатня підкованість людей в роботі з технологічними продуктами. Вже на цьому етапі можна зробити важливий висновок: не всі юристи зараз готові працювати з технологіями. Ймовірно такі консервативні ринки ще не скоро впустять штучний інтелект. Однак продукти на основі ШІ в LegalTech існують і їх не мало. Ось кілька прикладів їх використання:

  • Аналіз. Штучний інтелект, може за лічені секунди просканувати тисячі сторінок документів і обрати найнеобхідніше. Це економить години роботи для юриста і до того ж робить це більш ретельно. Наприклад, хоча у онлайн-платформи для юристів Lex поки ще ШІ немає, проте вже зібрано понад 50 млн документів, а тому є база для його запровадження. Румунські колеги вже створили Sintact Analytics AI, який допомагає з аналізом документів і навіть може прогнозувати ймовірність виграшу згідно з заданою позицією. 
  • Контракти. Продукт LexCheck працює на основі машинного навчання і допомагає юристам укладати контракти. За кілька хвилин інструмент може створити та запропонувати угоду. Звісно, адвокати можуть відредагувати результат, але все одно економить дуже багато часу. Зазвичай на укладання контрактів йдуть години або і дні.
  • Інші інструменти. Окрім суто юридичних завдань є інструменти для універсального користування. Наприклад, програми для ведення бухгалтерського обліку чи для прийому на роботу, які також використовують ШІ. Суперечки щодо їх коректної роботи тривають, але юридичні фірми вже інтегрують їх в роботу.

Чи може штучний інтелект повністю замінити юриста

Такий футуристичний сценарій поки далекий від реальності, особливо якщо враховувати скільки проблем насправді створюють сучасні інструменти ШІ. У січні цього року сайт CENT опублікував кілька десятків статей, які насправді створив штучний інтелект і в них було безліч недостовірних фактів. Як пише видання Futurism, в одній зі статей програма помилилася в розрахунках відсотків: замість $300 ШІ написав цифру в $10 300.

В судових справах також використовують ШІ, однак поки не довіряють великі справи. Для прикладу в Естонії ще у 2019 році збиралися запровадити суддю-робота, який міг би вирішувати дрібні справи на суми до €7 000. А цього року помічник юриста на основі штучного інтелекту вперше в історії консультуватиме підсудного в суді США в справі про перевищення швидкості.

ШІ вміє ігнорувати дані про стать і расу, щоб уникнути упередженого ставлення під час прийняття рішень. Однак іноді може вдаватися до непередбачуваних кроків, як дослідили вчені з Університетського коледжу Лондона. Річ у тому, що реальні судді можуть оцінити тон розмови та тему, відчути обман і розпізнати емоції людей.

Доктор Ніколаос Алетрас, провідний дослідник відділу комп'ютерних наук UCL поки не вважає, що штучний інтелект замінить суддів чи адвокатів, але ШІ точно буде корисним для швидкого визначення закономірностей у справах.

Що чекає на штучний інтелект в юриспруденції

Попри нещодавню медійну популярність, ШІ зʼявився не вчора. Багато продуктів на його основі працювали і раніше. Важливий фактор, який потрібно враховувати: невдалі впровадження ШІ в роботу зрідка потрапляють в медіа, адже багато експериментів просто не висвітлюють.

Навряд чи ШІ зможе повноцінно замінити людину-юриста, однак роботи можуть круто змінити правила гри на цьому ринку. Наприклад, економія часу адвокатів приведе до зменшення рутини в їх роботі, а важливість прийняття рішень людиною зросте. Можливо це приведе до зменшення кількості юристів, але і збільшення вартості послуг тих, хто залишиться в професії.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як залучати крутих фахівців на перенасиченому джунами ринку

Владислав Миронович 4 години тому

Василь Задворний про стартап медичного неострахування lilo та формування нового ринку в Україні

Олександр Тартачний 5 годин тому

Блокчейн у спорті: як новітні технології змінюють спортивну індустрію?

Владислав Гринів 5 годин тому

ChromeBook Plus отримають Google Gemini

Олеся Дерзська 5 годин тому

Бренд, побудований на провокації: історія Playboy

Артем Беседа 9 годин тому