Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

ШІ в адмініструванні податків: як він допоможе їх збирати

Юрій Гайдай
Юрій Гайдай Старший економіст CES
8 травня 2023 2 хвилин читання

Зараз мене закидають капцями, але я впевнений, що от де у вузького ШІ величезний потенціал, то це в адмініструванні податків (про це я вже писав на Facebook). Причому не у далекому майбутньому. 

Як штучний інтелект можуть застосовувати податківці

По-перше, якість роботи алгоритму визначається масивом навчальних даних. А у податкових органів вони є.

По-друге, як ми бачимо на прикладі проблем з адмініструванням ПДВ в Україні, є дилема. З одного боку, передбачити та автоматизувати все «тупими» алгоритмами неможливо — бізнес дуже різноманітний, не вкладається у вузькі, точно виписані критерії та формули, і вони або зрізають доброчесних підприємців, або дають величезний простір для ухилення від податків. З іншого боку, залучення живих податківців у процес і надання їм широкої дискреції не лише підвищує корупційні ризики, а й потребує величезного людського ресурсу.

І це саме та дилема, яка добре вирішується вже наявним рівнем вузького ШІ. І щодо пошуку фроду, і щодо сервісної функції.

І особливо добре ШІ вписується у ризик-профілювання платників, до якого ми будемо рухатися у найближчі роки на заміну теперішній системі. Тут уже можна дивитися на досвід Іспанії та Канади, і шукати, хто ще.

В ідеалі — віддати перший рівень (floodgate) на штучний інтелект, залишивши людям функцію розгляду адміністративних оскаржень (рішень ШІ). Бо він теж помилятиметься, звісно. Але менше. І буде значно дешевшим. А також, що важливо і для сервісу, і для зупинки фроду, ЗНАЧНО швидшим.

Думаю, це питання років 5-7 навіть у такому консервативному середовищі, як наша податкова і профільні зами.

Щойно кілька великих країн покажуть гарні результати, привабливість штучного інтелекту щодо економії та зменшення комплаєнс-гепу і політично стане занадто великою, щоб це ігнорувати.

Круто, звісно, було б лідити цей процес, як це вдалося у державних закупівлях, але не бачу, хто зможе це потягнути. Знаєте — познайомте.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Гроші на вітер: неприємна правда про просування вашої компанії в соцмережах

Владислав Миронович 12 годин тому

Netpeak Group запустив подкаст «Це по роботі» про бізнес та IT

Богдан Камінський 13 годин тому

Як українці ставляться до штучного інтелекту — дослідження Kantar Україна

Богдан Камінський 14 годин тому

Аналіз ринку та планування маркетингової стратегії: як досягти оптимального результату

Viktor Gozhyi 14 годин тому

Google збрехав щодо продуктивності нової моделі ШІ Gemini, принаймні в одному відео

Олександр Тартачний 17 годин тому