Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке синдикат приватних інвесторів і в чому його переваги

Тарас Кириченко
Тарас Кириченко Фінансист, інвестор, засновник інвестиційного синдикату “Толока”
16 червня 2023 6 хвилин читання

Як ви вже, напевне, знаєте, 1 червня я зі своїми партнерами Олександром Колбом та Ігорем Шойфотом запустив інвестиційний синдикат «Толока». У цій колонці я хочу поділитися з вами подробицями щодо цього проєкту.

Що таке «Толока» і як виникла її ідея

Ідея «Толоки» з’явилася тому, що вона не могла не виникнути. Мені давно хотілося це зробити — допомагати моїм друзям і партнерам мати якісний інвестиційний портфель. Ігор має шалений досвід у інвестиціях. А Олександр хотів мати можливість розвивати свою компанію, свої особисті інвестиції на міжнародних ринках.

Також я вважаю, що Україна потребує створення інвестиційного синдикату, який би був проукраїнський, мав Україну у серці, щоб ми могли об’єднуватися та допомагати українцям, у якому б куточку світу вони не були, примножувати свої статки. І, звісно, допомагати українським стартапам.

Чому саме зараз? Тому що саме зараз відбуваються великі технологічні зміни. Наприклад, розвиток штучного інтелекту спонукає до створення нових стартапів, які потребуватимуть грошей, щоб виробляти продукти, які роблять життя на нашій планети кращим.

Нас можна назвати синдикатом — об’єднанням приватних інвесторів, які роблять венчурні інвестиції. Наші інвестиції отримуватимуть українські стартапи з українськими засновниками та командами, які вже створили продукт і знайшли своїх клієнтів. Ці стартапи мають показувати непогану виручку — хоча б $80-100 тис. на місяць та відповідний рівень зростання в районі кількох десятків відсотків на місяць і більше.  Безумовно, це має бути продукт для великих заможних ринків і в тій сфері, яка розвивається, і там, де є великі можливості для того, щоб грати у велику гру.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інвесторам ми пропонуємо насамперед доступ до потоку якісних міжнародних світових стартапів. Адже для гарних інвестицій треба мати великий потік із пропозицій, щоб обрати найкращі. І ми саме пропонуємо цей потік. Тобто ми пропонуємо долучитися до потоку зі стартапів, куди ми вкладаємо власні гроші та, безумовно, експертизу відбору й експертизу супроводження угоди.

Ми також забезпечуємо захист, тому що ми це все робимо у правовому полі: під кожну інвестицію створюється окрема компанія SPV, яка існує лише для того, щоб інвестувати гроші в обраний стартап. І, безумовно, ці всі SPV створюються у надійних юрисдикціях.

Скільки буде інвесторів

Ми прогнозуємо, що буде кілька сотень інвесторів, можливо, приблизно тисяча. Але я думаю, що і кількох сотень буде достатньо. Безумовно, не кожен раз всі інвестори будуть інвестувати, тому ми не можемо порахувати кількість грошей в цих інвесторів. Синдикат — це не фонд, який спочатку збирає гроші до комітента, а потім їх інвестує. Синдикат — це люди, які хочуть інвестувати і збираються разом, тому що разом краще, ніж окремо. 

Ми думаємо, що зможемо вийти на фінансування 1-2 компаній на місяць в обсязі приблизно від $0,5-1,5 млн. І, звісно, з часом ми розраховуємо, що кількість інвесторів збільшуватиметься, а отже і збільшуватиметься розмір інвестицій.

Яку частину своїх грошей можна вкладати у стартапи? Як людина, яка займається фаховою банківською справою протягом десятиліть, можу сказати, що в залежності від вашої толерантності до ризику, віку, спроможності спокійно ризикувати тощо, я навряд чи порадив би інвестувати більше 25% своїх ліквідних активів. Для людей більш консервативних це може бути сума і менше 5-10%.

Але треба розуміти, що інвестування — це діяльність, яка вимагає впевненості в тому, що ти не ризикуєш останніми грошима. Адже будь яка інвестиція — це ризик, просто є високоризикові і низькоризикові інвестиції. Навіть інвестиції в державні папери США чи акції Apple мають мінімальний рівень ризику.  

Тож перш за все ми працюємо з тими людьми, які мають інвестиційний ресурс. Якщо це, наприклад, військові і вони мають інвестиційний ресурс, то перше, щоб я би їм порадив, інвестувати в українські державні цінні папери, наприклад, облігації у гривнях, якщо у них є десятки чи сотні тисяч доларів додаткового ресурсу. Також я, безумовно, рекомендував би частину грошей проінвестувати через «Толоку» у стартапи. 

Варто наголосити, що ми не будемо співпрацювати з усіма підряд. Ми не готові співпрацювати з тими, хто є недружнім до України, хто підтримує агресію проти України, хай навіть і мовчки. Ми не хочемо мати з ними нічого спільного, ми робимо синдикат для тих людей, які є вільними, є людяними і є справедливим. Також ми не хочемо мати справу з корупційними грішми чи коштами, отриманими незаконним шляхом.

Плани на майбутнє

Я вважаю, що якісні стартапи заслуговують інвестування, і якщо українці навчаться вкладати туди гроші, то це буде на користь і стартапам, і українцям. Особливо якщо стартапи українські.

Тож окрім безпосередньо інвестування ми плануємо запуск освітніх програм, де люди б навчалися тонкощів інвестування саме у стартапи. Ми з партнерами розробляємо програму, яка буде показувати, як живе стартап, як він розвивається, як краще вибрати стартап для інвестування і як вкладати у нього гроші. Також розповідатимемо, як створювати власну стратегію, робити власний портфель, висвітлюватимемо операційні питання якісних інвестицій на міжнародному рівні. Тобто ми цей модуль робимо для всіх наших партнерів — учасників синдикату.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Мінцифри шукає стартапи, що представлятимуть українську екосистему на фестивалі у Фінляндії

Владислав Паливода 19 годин тому

Як підвищити лояльність клієнтів та залучити нових за допомогою SERM? Кейс Netpeak у ніші біодобавок

Андрій Тарасенко 15 липня 2024 21:23

Як перевірити ідею IT-стартапу і не вбити на це роки життя і сотні тисяч доларів

Maryna Pavliuk 11 липня 2024 22:42

Mission Possible оголосив набір для стартапів на ранніх стадіях — як взяти участь

Владислав Паливода 11 липня 2024 22:38

Шість українських стартапів перемогли у Health Pre-Acceleration Demo Day

Олеся Дерзська 10 липня 2024 13:26