Що таке синдикат приватних інвесторів і в чому його переваги
Як ви вже, напевне, знаєте, 1 червня я зі своїми партнерами Олександром Колбом та Ігорем Шойфотом запустив інвестиційний синдикат «Толока». У цій колонці я хочу поділитися з вами подробицями щодо цього проєкту.
Що таке «Толока» і як виникла її ідея
Ідея «Толоки» з’явилася тому, що вона не могла не виникнути. Мені давно хотілося це зробити — допомагати моїм друзям і партнерам мати якісний інвестиційний портфель. Ігор має шалений досвід у інвестиціях. А Олександр хотів мати можливість розвивати свою компанію, свої особисті інвестиції на міжнародних ринках.
Також я вважаю, що Україна потребує створення інвестиційного синдикату, який би був проукраїнський, мав Україну у серці, щоб ми могли об’єднуватися та допомагати українцям, у якому б куточку світу вони не були, примножувати свої статки. І, звісно, допомагати українським стартапам.
Нас можна назвати синдикатом — об’єднанням приватних інвесторів, які роблять венчурні інвестиції. Наші інвестиції отримуватимуть українські стартапи з українськими засновниками та командами, які вже створили продукт і знайшли своїх клієнтів. Ці стартапи мають показувати непогану виручку — хоча б $80-100 тис. на місяць та відповідний рівень зростання в районі кількох десятків відсотків на місяць і більше. Безумовно, це має бути продукт для великих заможних ринків і в тій сфері, яка розвивається, і там, де є великі можливості для того, щоб грати у велику гру.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Інвесторам ми пропонуємо насамперед доступ до потоку якісних міжнародних світових стартапів. Адже для гарних інвестицій треба мати великий потік із пропозицій, щоб обрати найкращі. І ми саме пропонуємо цей потік. Тобто ми пропонуємо долучитися до потоку зі стартапів, куди ми вкладаємо власні гроші та, безумовно, експертизу відбору й експертизу супроводження угоди.
Ми також забезпечуємо захист, тому що ми це все робимо у правовому полі: під кожну інвестицію створюється окрема компанія SPV, яка існує лише для того, щоб інвестувати гроші в обраний стартап. І, безумовно, ці всі SPV створюються у надійних юрисдикціях.
Скільки буде інвесторів
Ми прогнозуємо, що буде кілька сотень інвесторів, можливо, приблизно тисяча. Але я думаю, що і кількох сотень буде достатньо. Безумовно, не кожен раз всі інвестори будуть інвестувати, тому ми не можемо порахувати кількість грошей в цих інвесторів. Синдикат — це не фонд, який спочатку збирає гроші до комітента, а потім їх інвестує. Синдикат — це люди, які хочуть інвестувати і збираються разом, тому що разом краще, ніж окремо.
Ми думаємо, що зможемо вийти на фінансування 1-2 компаній на місяць в обсязі приблизно від $0,5-1,5 млн. І, звісно, з часом ми розраховуємо, що кількість інвесторів збільшуватиметься, а отже і збільшуватиметься розмір інвестицій.
Але треба розуміти, що інвестування — це діяльність, яка вимагає впевненості в тому, що ти не ризикуєш останніми грошима. Адже будь яка інвестиція — це ризик, просто є високоризикові і низькоризикові інвестиції. Навіть інвестиції в державні папери США чи акції Apple мають мінімальний рівень ризику.
Тож перш за все ми працюємо з тими людьми, які мають інвестиційний ресурс. Якщо це, наприклад, військові і вони мають інвестиційний ресурс, то перше, щоб я би їм порадив, інвестувати в українські державні цінні папери, наприклад, облігації у гривнях, якщо у них є десятки чи сотні тисяч доларів додаткового ресурсу. Також я, безумовно, рекомендував би частину грошей проінвестувати через «Толоку» у стартапи.
Варто наголосити, що ми не будемо співпрацювати з усіма підряд. Ми не готові співпрацювати з тими, хто є недружнім до України, хто підтримує агресію проти України, хай навіть і мовчки. Ми не хочемо мати з ними нічого спільного, ми робимо синдикат для тих людей, які є вільними, є людяними і є справедливим. Також ми не хочемо мати справу з корупційними грішми чи коштами, отриманими незаконним шляхом.
Плани на майбутнє
Я вважаю, що якісні стартапи заслуговують інвестування, і якщо українці навчаться вкладати туди гроші, то це буде на користь і стартапам, і українцям. Особливо якщо стартапи українські.
Тож окрім безпосередньо інвестування ми плануємо запуск освітніх програм, де люди б навчалися тонкощів інвестування саме у стартапи. Ми з партнерами розробляємо програму, яка буде показувати, як живе стартап, як він розвивається, як краще вибрати стартап для інвестування і як вкладати у нього гроші. Також розповідатимемо, як створювати власну стратегію, робити власний портфель, висвітлюватимемо операційні питання якісних інвестицій на міжнародному рівні. Тобто ми цей модуль робимо для всіх наших партнерів — учасників синдикату.