Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке профдеформація і як її побороти

Юлія Лапко
Юлія Лапко HRD Cosmolot
12 вересня 2023 6 хвилин читання

Ви завжди готові сидіти за проєктом допізна, відповідаєте на робочі повідомлення у Slack і закриваєте тікети у Jira з пʼятої ранку до другої ночі, а коли команда не встигає з дедлайнами, саме ви підхоплюєте задачі на вихідні. Ви – найбільш цінна і продуктивна людина в команді? Можливо, але ви також є жертвою професійного вигорання. Від аналогічної проблеми страждають ще принаймні 56% офісних працівників. 

Наведені вище відсотки – світовий показник згідно з дослідженням американського ADP Research Institute. В Україні кількість людей, що страждають від профдеформації, може бути набагато вищою – через викликані війною невизначеність та стрес, завищені очікування (як власні, так і роботодавця), спроби забезпечити собі фінансову подушку та не підпасти під можливі скорочення у компанії. 

Профдеформація – непомітна, але серйозна загроза Профдеформація – непомітна, але серйозна загроза

Як дізнатися, чи є ви жертвою профдеформації

Що таке профдеформація і як відрізнити – ви просто якісно виконуєте свою роботу чи віддаєте їй 100% своєї енергії, завдаючи цим шкоду власному фізичному і ментальному здоровʼю, стосункам та інтересам? 

Щоб визначити, чи страждаєте ви від профдеформації, дайте собі відповідь на декілька питань: 

 • 1
  Ви часто залишаєтесь на робочому місці після закінчення офісних годин? 
 • 2
  Коли команда через обʼєктивні причини не вкладається в дедлайн, чи очікують від вас понаднормової роботи без зайвих питань? 
 • 3
  Чи можете ви відмовитися від понаднормової роботи/роботи над проєктом у вихідні без непобороного відчуття провини? 
 • 4
  Чи стало для вас звичкою скасовувати особисті плани, зустрічі з друзями і навіть візити до лікаря, бо «прилетіла асапна таска від клієнта»? 
 • 5
  Коли ви йдете у відпустку, ви продовжуєте вирішувати робочі питання і відповідати на дзвінки від колег та керівництва? 
 • 6
  Якщо зранку ви бачите на екрані від свого смартфона пропущений дзвінок від керівника о третій ночі, чи охоплює вас почуття вини за те, що ви на цей дзвінок не відповіли? 

Якщо в усіх або більшості питань ви віддали перевагу роботі, значить, ви зіткнулися з профдеформацією – станом, у якому робочі задачі мають абсолютний пріоритет над рештою вашого життя. Чому це погано (адже вам напевне дадуть підвищення за всю ту понаднормову роботу, що ви виконали?)

Чим профдеформація загрожує вашому здоровʼю – і роботі теж

На противагу поширеній думці, невпинна праця без перерв на життя не гарантує вам успіх, а навпаки – дуже скоро стане на заваді професійному зростанню. Чому професійна деформація – це небезпечно? 

 • 1
  Ваш мозок не має змоги перемикатися, і згодом починається вигорання. Ви втрачаєте концентрацію, починаєте робити більше помилок, швидкість вашої роботи падає. З часом настільки, що навіть понаднормова робота не допомагає вкладатися в дедлайни. 
 • 2
  Від вас починають очікувати понаднормової роботи. Саме до вас звертаються, коли треба попрацювати у вихідні, у свята, підхопити завдання за співробітника, що не впорався зі своїм навантаженням. У кращому випадку ви отримуєте за це бонус (але чи він того вартий?). У гіршому – не отримуєте навіть подяки. 
 • 3
  Ви власноруч набираєте більше задач, ніж можете виконати. Ви втрачаєте здатність жити поза робочим простором, і ваш мозок постійно шукає додаткових робочих задач. 
 • 4
  Якість вашої роботи падає. Через постійне надмірне навантаження ви не маєте змоги вигадувати щось креативне, цікаве і нестандартне – і працюєте важко та старанно, але по інерції. 
 • 5
  Ви вигораєте. А це має прямі, і вельми руйнівні наслідки для вашої психіки, фізичного здоровʼя і життя. 

Якщо не розпізнати профдеформацію вчасно, ви можете опинитися у ситуації, коли виснажили себе настільки, що не здатні ані працювати далі, ані зрозуміти, що потребуєте допомоги. 

Як ефективно боротися з профдеформацією

Ми зібрали кілька порад, які дозволять вчасно визначити проблему і подолати її без шкоди для вашої роботи і життя. 

 • 1
  Визнайте, що проблема є. Оцініть час, який проводите за роботою і в месенджерах у неробочий час (тут на допомогу прийдуть тайм-трекери та застосунки для визначення продуктивності) і визначте, які патерни поведінки є найбільш проблемними. 
 • 2
  Розплануйте, який час ви приділяєте роботі, а який – виключно відпочинку та перезавантаженню. Почати можна з невеликих кроків: наприклад, зробіть суботу своїм офлайн-днем, у який не відповідаєте на робочі дзвінки, навіть якщо небо падає на землю. Щоб не страждати від стресу і не тягнутися постійно за смартфоном, сплануйте, чим саме будете займатися у цей день. 
 • 3
  Навчіться делегувати. Памʼятаєте приклад вище, про небо, що падає? Визначте, хто у вашій команді відповідає за надзвичайні ситуації у вашу відсутність (або узгодьте це з керівником). Також делегуйте задачі, що не потрапляють у вашу зону компетенції, або ж можуть бути виконані junior-спеціалістом. 
 • 4
  Звикайте говорити «ні», якщо вам пропонують більше завдань, ніж ви можете виконати. Це не лінь, а відповідальність і здорова оцінка своїх можливостей. 
 • 5
  Регулярно спілкуйтеся з вашим керівництвом та HR, діліться фідбеком та порівнюйте очікування. Це дозволить виявити потенційні проблеми якомога раніше. 

Професійна деформація – це вкрай поширена та серйозна проблема, за якою неминуче йде професійне вигорання.

Щоб ваша робота мрії не перетворилася на предмет вашої ненависті, зберігайте здоровий баланс між життям і роботою – і це дозволить вам залишитися продуктивним навіть під час війни. 

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

SPEKA запускає спеціальний проєкт з висвітлення теми ментального здоров'я

Сергій Коноплицький 22 травня 2024 11:38

Як підготуватись до прямої трансляції: практичні поради та рекомендації

В'ячеслав Юренко 21 травня 2024 14:00

Грант — не подарунок. Як зрозуміти, чого від вас хочуть грантодавці?

Ірина Юрковська 10 травня 2024 14:00

Як бізнесам ефективно захищати свою інфраструктуру в 2024 році: радять чотири експерти з кібербезпеки

Yana Sharova 2 травня 2024 16:00

Авітаміноз: що це таке і що з ним робити?

Євген Шагов 1 травня 2024 17:00