Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке глобальний рух MeToo?

25 березня 2025 8 хвилин читання

Право жити без насильства є одним із основних прав людини. Проте сексуальне та гендерно зумовлене насильство (СГЗН) залишається проблемою в усьому світі. Ризик СГЗН, який постійно існує навіть у мирний час, стає вищим під час збройного конфлікту. Рух #MeToo став символом боротьби проти сексуального насильства, домагань і гендерно зумовленої нерівності. Цей глобальний феномен підняв проблеми, які довгий час залишалися прихованими через стигму, страх і відсутність суспільної підтримки. Сьогодні я хочу розповісти вам про #MeToo, як він виник і яке його значення.

Що таке сексуальне та гендернозумовлене насильство?

Сексуальне насильство означає будь-який статевий акт, спробу домогтися статевого акту, небажані сексуальні коментарі або домагання, торгівлю людьми чи інші дії, які спрямовані проти сексуальності особи, з застосуванням примусу будь-якою людиною, незалежно від її стосунків із потерпілою особою у будь-якій обстановці.

Гендерно-зумовлене насильство – це насильство, яке призводить або може призвести до фізичної, сексуальної чи психологічної шкоди або страждань, зумовлене гендерною дискримінацією, очікуваннями щодо гендерних ролей та/або гендерними стереотипами або спричинене різним статусом влади за ознакою статі.

Об’єднаний термін сексуальне та ґендернозумовлене насильство (СГЗН) відображає подвійну природу цього типу насильства: як сексуального насильства, так і форми дискримінації. СГЗН може бути направлене як проти жінок, так і проти чоловіків, хоча жінки частіше стають потерпілими від цієї форми насильства. 

Сексуальне та гендерно зумовлене насильство (СГЗН), що походить з історичної та структурної нерівності, базується на зловживанні владою та контролем як у публічній, так і в приватній сферах. 

Воно набуває різноманітних форм і проявляється у таких явищах, як:

  • сексуальні домагання
  • спроби зґвалтування
  • домашнє насильство
  • торгівля людьми
  • сексуальні погрози
  • експлуатацію або приниження
  • примусову вагітність
  • примусову стерилізацію
  • примусовий аборт
  • використання зґвалтувань як засобу війни
  • дитячі шлюби
  • каліцтво жіночих статевих органів тощо. 

Як і інші форми гноблення, СГН непропорційно впливає на маргіналізовані групи, особливо через фактори раси, класу та інші перехресні ідентичності.

Витоки руху #MeToo

Концепція MeToo виникла задовго до того, як хештег MeToo став вірусним у 2017 році. Його засновницею є активістка Тарана Берк, яка ще у 2006 році розпочала кампанію аби допомогти постраждалим від сексуального насильства, особливо молодим темношкірим жінкам з малозабезпечених спільнот, знайти шляхи до зцілення.

Що таке глобальний рух MeToo? зображення 1 Активістка Тарана Берк. Democracy Now!

Від самого початку рух мав на меті вирішити проблему браку ресурсів для постраждалих від сексуального насильства та створити потужну спільноту захисників і союзників. Із самого початку метою Тарани Берк було створити простір, де постраждалі могли б знайти підтримку та висловити свою історію без осуду. Слова «Me Too» (укр. «Я теж») стали символом солідарності й спільного досвіду жертв.

У 2017 році New York Times опублікувала статтю, в якій звинуватила Гарві Вайнштейна в сексуальних домаганнях. Актори Ешлі Джадд і Роуз Макгоуен безстрашно висловилися про дії Вайнштейна, що надихнуло багатьох інших поділитися своїми історіями.

Тим часом американська акторка Алісса Мілано закликала своїх підписників у Twitter поділитися історіями про сексуальні домагання, використовуючи хештег #MeToo. Вона написала: «Якби всі жінки, які зазнали сексуального насильства або нападу, також написали  »Я теж« у своєму статусі, світ зрозумів би масштаби цієї проблеми». Протягом перших 24 годин мільйони жінок і чоловіків поділилися своїм досвідом, і рух став вірусним.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Що таке глобальний рух MeToo? зображення 2 Американська акторка Алісса Мілано дала поштовх популяризації хештегу #MeToo у 2017 році

Відтоді Тарана Берк відвідала багато країн. І в міру того, як рух Me Too зростав, багато країн зверталися з проханням приєднатися до зусиль у США. Їхні запити породили бачення глобальної спільноти, яка б зосередила лідерство постраждалих від насильства через побудову глибоких міжнаціональних відносин та обмін досвідом.

Вплив руху #MeToo

Після твіту Алісси Мілано хештег #MeToo став вірусним: протягом двох днів його використали майже мільйон разів, за даними Twitter. Рух швидко поширився і на Facebook, де близько 4,7 мільйона людей опублікували 12 мільйонів дописів менше ніж за добу. Навіть через роки користувачі продовжують активно ділитися своїми історіями з хештегом #MeToo на різних платформах соціальних мереж.

Цей бум уваги став особливо важливим для людей, які щодня працювали з постраждалими від сексуального насильства та домагань. Проблема, яку вони роками намагалися висвітлити, нарешті отримала глобальне визнання та підтримку. Зусилля, які починала Тарана Берк на локальному рівні, виросли у масштабний рух, що об’єднав жертв із найрізноманітніших соціальних прошарків.

Рух також призвів до масштабних викриттів. Чимало відомих діячів зі сфер розваг, спорту та політики були звинувачені у сексуальних домаганнях та насильстві, що спонукало суспільство до переосмислення культури мовчання та безкарності.

Рух #MeToo спричинив значні зміни, серед яких:

  • Підтримка постраждалих. Рух підтвердив, що жертви не самотні, об’єднавши їх у сильнішу спільноту, де їхній голос почутий.
  • Усвідомлення масштабу проблеми. Стало очевидно, наскільки поширеними є сексуальні домагання та насильство.
  • Зміна соціальних норм і поглядів. 
  • Викриття переконань та систем, які дозволяли насильству процвітати.
  • Дестигматизація. Обговорення таких проблем стало безпечнішим і менш табуйованим.
  • Посилення співчуття до постраждалих від насильства.
  • Покращення законодавства. Прийнято нові закони та політики, що посилюють захист жертв. Міжнародна організація праці ухвалила нові стандарти для боротьби з насильством.
  • Судові процеси та відповідальність. Багато впливових осіб було притягнуто до відповідальності через судові позови та осуд громадськості.
  • Можливість говорити. Рух створив простір для постраждалих, де вони можуть ділитися своїми історіями та отримувати підтримку.
  • Ширші можливості юридичної допомоги. 

Куди звертатися у випадках сексуального та гендернозумовленого насильства

Минуло сім років, але проблема насильства досі не зникла. Незважаючи на значний прогрес, сексуальне та гендерно зумовлене насильство все ще є серйозною загрозою в багатьох країнах, зокрема й в Україні.І вийна лише загострила проблему. 

Рух #MeToo довів, що зміни можливі, проте боротьба за безпеку, гідність і справедливість триває. Кожна розказана історія та кожен почутий голос наближають нас до подолання насильства і страху.

Якщо ви або хтось із ваших знайомих зазнали сексуального чи гендерно зумовленого насильства в Україні, важливо знати, куди можна звернутися по допомогу. Ось декілька ресурсів та організацій, які надають підтримку постраждалим:

Національна поліція України

  • Екстрений виклик: 102
  • Гаряча лінія: 0 800 500 202

Урядова гаряча лінія

  • Телефон: 1547

Цілодобово надає інформаційні консультації особам, що пережили домашнє насильство або інші форми гендерно зумовленого насильства.

Національна гаряча лінія з попередження домашнього насильства, торгівлі людьми та гендерної дискримінації

  • Телефон: 0 800 500 335
  • Мобільний короткий номер: 116 123

Працює цілодобово, надаючи психологічну та юридичну допомогу, а також консультації щодо послуг з протидії гендерно зумовленому насильству.

Проєкт психологічної підтримки «Gidna»

Призначений для жінок, які пережили насильство під час війни.

  • Звернення: Заповніть анкету на офіційному сайті.

Надає 10 анонімних онлайн-консультацій, а в деяких містах доступні офлайн-сесії.

Чат-бот «ДійПротиНасильства»

У Telegram надає інформацію про те, що робити потерпілим і свідкам сексуального насильства, а також контакти служб допомоги.

Безоплатна правова допомога

  • Телефон: 0 800 213 103

Надає безкоштовні правові послуги, гарантовані законом України.

Гаряча лінія Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини

  • Телефон: 0 800 50 17 20

Цілодобово та безкоштовно надає консультації з питань захисту прав людини.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
8
Icon 4
Коментарі
Андрій Сайчук 25.03.2025, 07:37
Скільки людей страждають мовчки... Добре, шо є такі ініціативи
Марта Крюкова 25.03.2025, 02:17
Чесно, аж мурахи по шкірі що й досі такий жах є(
Юлія Ведмідь 25.03.2025, 01:30
Дуже важлива тема, люди мають знати про свої права і не боятися говорити!
Антон Бащенко 25.03.2025, 12:47
Навіть не хочу думати, що переживають жінки. Хоч я і чоловік, але я повністю солідарний з вашим рухом проти насильства!

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

СЕС для бізнесу: як уникнути помилок на етапі проєктування?

Антон Березинський 25 квітня 2025 09:00

Лайфхаки для українців за кордоном: як легко повернути читання у своє життя

Валерій Старик 2 години тому

Вкрадена Батьківщина: Історія загубленого покоління

Валерій Старик 2 години тому

​Рекомендація книги «Sapiens: Людина розумна. Коротка історія людства» Юваля Ноя Харарі

Валерій Старик 2 години тому

Що таке індивідуальна податкова консультація та як її отримати ФОП?

Inna Sharova 25 квітня 2025 15:30