Що таке е-гривня та чим вона відрізняється від безготівкової
Нині у різних куточках світу вивчають, тестують, а десь уже навіть повноцінно випускають в обіг цифрові валюти центральних банків (CBDC). Однією з таких може стати є е-гривня — цифрова валюта, яка має потенціал змінити спосіб, яким ми використовуємо гроші. Вона пропонує зручність, безпеку та економію часу та грошей, але водночас несе певні ризики.
Тож що таке е-гривня, як вона працює, чим відрізняється від безготівкової гривні та які має переваги та недоліки, пояснює SPEKA.

Що ж таке е-гривня
Е-гривня — це цифрова версія гривні, емітентом якої є Національний банк України. Її призначення — ефективно виконувати всі функції грошей, доповнюючи готівкову та безготівкову форми гривні. Використання е-гривні має бути зручним і доступним для всіх верств населення, юридичних осіб, державних органів, банків та небанківських фінансових установ.
Як працює е-гривня
Е-гривня базується на технології блокчейн, яка є децентралізованою системою, що дозволяє здійснювати безпечні та швидкі фінансові операції. Блокчейн використовують для створення реєстру всіх транзакцій, які здійснюють з е-гривнею.
Чим е-гривня відрізняється від безготівкової гривні
Хоча е-гривня та безготівкова гривня є формами електронних грошей, вони мають кілька суттєвих відмінностей.
1. Форма
Е-гривня існує лише в електронному вигляді, тоді як безготівкова гривня може бути представлена як в електронному вигляді, так і у фізичному (купюри/монети).
2. Емітент
Е-гривня — це цифрові гроші, які випускатиме НБУ. Її контролює центральний банк, щоб забезпечити стабільність фінансів та регулювання грошового ринку. А безготівкову гривню контролюють комерційні банки. Вони ж її випускають та надають фінансові послуги своїм клієнтам
3. Прозорість
Транзакції з е-гривнею прозорі та доступні для публічного перегляду завдяки блокчейн-технології. Тоді як транзакції безготівкової гривні зазвичай не є публічними і можуть бути доступні лише для учасників з відповідним доступом до банківської системи.
4. Використання
Нині безготівкову гривню ширше використовують для розрахунків і платежів у фізичних магазинах та онлайн-платформах, натомість розроблення е-гривні ще тримає і вона спочатку матиме обмежений функціонал та варіанти використання.
Переваги е-гривні
1. Швидкість та легкість транзакцій
Завдяки використанню технології блокчейн транзакції з е-гривнею можуть бути майже миттєвими, незалежно від місця перебування учасників. Тож вона стає особливо зручною під час швидких платежів та переказів коштів.
2. Зменшення витрат
Платежі за допомогою е-гривні можуть знизити витрати на операції для банків та інших фінансових установ. Безпосередні операції між користувачами не потребують участі комерційних банків, що дає змогу зменшити комісійні та інші витрати.
3. Забезпечення захисту
Е-гривня забезпечує високий рівень захисту, оскільки базується на криптографічних принципах блокчейну. Кожна транзакція має унікальний шифр, який ускладнює можливість підробки та маніпуляцій з операціями.
4. Ефективність та низькі комісії
Використання е-гривні може знизити комісійні витрати, оскільки вона працює на основі технологій, які дозволяють проводити транзакції швидше та дешевше. У випадку безготівкової гривні комісійні витрати та ефективність платежів залежать від політики банків, які надають послуги, і можуть варіюватися. Але однаково комісії будуть вищими порівняно з е-гривнею.
5. Гарантія від держави
Держава (НБУ) гарантуватиме безпеку цифрових грошей, а громадяни не матимуть ризиків, пов’язаних з платоспроможністю обслуговчого банку. Про це повідомив заступник міністра цифрової трансформації з питань розвитку IT Олександр Борняков.

Впровадження е-гривні може зміцнити фінансову систему України, зменшуючи навантаження на друк паперової гривні та логістику готівки, що є дорогим та неефективним процесом, коли, наприклад, інкасаторські машини перевозять готівку вулицями міст -- зазначив Верстюк.
Недоліки е-гривні
У bill_line розповіли, які недоліки можуть бути під час запровадження е-гривні:
-
1
Необхідна велика законодавча робота з відповідних змін для імплементації е-гривні, яка може затягнутися на роки.
-
2
Можливі кіберзагрози через нюанси емісії CBDC.
-
3
Можлива надмірна зарегульованість. Реальність цього залежить лише від ступеня залученості провідних експертів ринку цифрових активів під час запровадження е-гривні.
Також на використання впливатиме відсутність фізичної форми, що може бути незручним для, наприклад, літніх людей, які звикли використовувати лише готівку.
У наступній частині статті SPEKA розповість:
1. На якому етапі проєкт “е-гривня”
2. Що потрібно, щоб запустити цифрову валюту
3. Які перспективи розвитку е-гривні
4. Коли запланований вихід е-гривні та як він відбуватиметься