Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що таке бірюзова компанія та як вона працює: приклад GEO Pay

Максим Демʼянюк
Максим Демʼянюк CEO GEO Pay
25 серпня 2022 8 хвилин читання

Сучасний світ не стоїть на місці, а тренди та течії змінюються чи не щодня. Сталі десятиріччями принципи, за якими раніше працювали великі та малі компанії, спочатку зруйнувала пандемія, а потім повномасштабна війна

CEO GEO Pay Максим Демʼянюк CEO GEO Pay Максим Демʼянюк

Уже давно організації відмовляються від офісного графіка з 9 до 18 та переходять на більш гнучкі та сучасні принципи управління. А в деяких компаніях зміна вектора роботи призводить до того, що на перший план виходять люди та потреба отримувати задоволення від процесу під час шляху до результату. 

І поряд з організаціями, де одна людина ухвалює рішення і диктує їх своїй команді, зʼявляються компанії, де кожен сам визначає свої цілі та завдання у площині цінностей та мети організації, бере на себе відповідальність, а сама робота побудована на рівності та відкритості. 

Компанії, які переходять на такий тип організації своєї роботи, називають бірюзовими. 

Що таке бірюзові компанії, який шлях має пройти команда, щоб повністю перейти на бірюзовий принцип та чи потрібні українському бізнесу такі зміни, розберемося з компанією GEO Pay та її CEO Максимом Демʼянюком. 

Що таке бірюза?

Бірюзові компанії — організації, у яких відсутністя ієрархічна структура, а є максимальна прозорість та велика свобода працівників у самовираженні та ухваленні рішень.

Історія таких компаній базується на теорії спіральної динаміки, яку опублікував Клер Грейвз у 1966 році. Він описує вісім рівнів людського розвитку, де кожен ступінь має свій колір.

У 2014 році Фредерик Лалу у книзі «Створюючи організації майбутнього» використав аналогічний метод для розподілу організацій, виділивши підприємства з дивовижними темпами розвитку, де співробітники самі ухвалюють рішення, і позначивши їх бірюзовим кольором.

Принципи роботи бірюзової компанії 

Бірюзові організації витрачають дуже багато часу на те, щоб розуміти одне одного та дійти до компромісу у будь-яких питаннях. 

«Це як ходити в похід у гори. Усі йдуть, раптом хтось вирішує зупинитися, решта також зупиняється. Тоді хтось куховарить, хтось ставить намет, хтось шукає воду. Кожен бере на себе відповідальність за певний процес. Потім усі сідають вечеряти, а біля багаття знову ж таки хтось грає на гітарі, хтось готує чай. Але ж вам ніхто не говорить, що і хто має робити, не говорить як. Усі домовляються і кайфують від походу. Ось так виглядає бірюза, і цей принцип ми хочемо застосувати у роботі нашої компанії», — розповідає Максим Демʼянюк. 

Зазвичай у бірюзових компаніях залучення людини до проєкту досить розмите. Хтось  може почати працювати у бірюзовій компанії, подивитися та зрозуміти, чи подобається їй такий підхід. 

У GEO замість акценту на перелік правил та установ є фокус на формування домовленостей. Тобто команда сама вирішує, якими шляхами домовлятися та вирішувати певні проблеми, як комунікувати одне з одним. А потім вони просто роблять це.

В ідеальних бірюзових організаціях мотивацію також визначає сама команда, і ніхто навмисне нікого не мотивує. Це і є основними принципами побудови бірюзових компаній. 

Шлях GEO Pay до бірюзи

Багатьох власників бізнесу на перехід до бірюзи спонукає вигорання від звичайного офісного графіка та усталених і важких внутрішніх процесів. У більшості компаній цей перехід є більш інтуїтивним, коли команда сама починає шукати шляхи для комфортної роботи всередині компанії. Фактично бірюзові компанії — це виклик застарілим концепціям та підходам.

«Раніше я був у звичайному корпоративному бізнесі з великою кількістю зарегульованих процесів. Що швидше росла компанія і що більшою ставала, то важче було мені через це як керівнику. Коли все за шаблонами та за системами, ти дуже швидко вигораєш або втомлюєшся», — ділиться Максим Демʼянюк. 

Спершу втомлюються люди, які керують, далі ті, хто їх оточує, і це ні до чого хорошого не призведе. У нас був дуже жорсткий бізнес, і ця напруга виснажувала. Після сімох років у такому режимі я дуже виснажився і не хотів вести бізнес взагалі. 

«Тоді я ще не знав, що таке бірюза, але мені стало дуже цікаво. Виявилося, що дуже багато людей вигоріли через традиційні системи і процеси. Ми з ними працювали, починали створювати нові домовленості, які дозволяли людям бути почутими. Реально з'явився кайф у цьому процесі. Ми так працювали два роки, і тільки згодом я знайшов визначення бірюзі. Я зрозумів, що ці підходи не нові і багато організацій давно використовують такі принципи роботи», — розповідає Максим Демʼянюк. 

Однією із відмінностей бірюзи є те, що такі компанії будують процеси більш горизонтально, аніж вертикально. Тобто вони, наприклад, не мають чітко окресленого лідера чи директора, люди самі визначають процеси так, щоб кайфувати від роботи. Це один з основних принципів бірюзової компанії: людям має подобатися те, що вони роблять.

Бірюза у період війни

Після повномасштабного вторгнення всі компанії в Україні мали адаптуватися до нових реалій. Першими, хто зміг почати відновлювати повноцінну роботу, були ІТ-компанії. 

Зараз на ІТ-індустрію покладена велика відповідальність, бо багато бізнесів у країні не можуть працювати взагалі. «Бірюза допомогла нам швидко відновити роботу, швидко адаптуватися. Звісно, команді потрібен був час на релокацію у межах України, волонтерство, відновлення сил», — наголошує Максим Демʼянюк.

Але завдяки бірюзовій гнучкості у компанії швидко перебудували процеси, комунікації та взаємодію всередині команди та із зовнішніми партнерами. Оскільки більшість комунікацій перейшла в онлайн, зросла кількість зустрічей з рефлексією, де обговорюють, що важливо для команди або конкретних людей, підтримують одне одного

Зараз GEO працює на повну потужність: зʼявляються нові проєкти та завдання, триває  повноцінна підтримка всіх внутрішніх продуктів та користувачів. Команда активно розширюється та запрошує на роботу тих, хто залишився без неї через війну.

Чи потрібно це українському бізнесу

Головна мета бірюзових організацій — дотримуватися своєї місії за умови суб'єктивного задоволення від процесу кожного, максимально реалізовуючи потенціал кожного із членів команди завдяки самоорганізації та цілісності. Тому бірюзові організації не орієнтовані бути найбільш ефективними чи найприбутковішими.

Максим Демʼянюк вважає, що бірюза не для кожної організації. Головне, аби людям було комфортно працювати всередині команди. 

Багато хто критикує бірюзу, бо вона не завжди ефективна. Та варто пам'ятати, що бірюза працює добре тоді, коли кожен учасник команди зважає на свою максимальну самодостатність та відповідальність. 

Якщо людина не звикла бути відповідальною, команді важко буде спрацюватися з нею. 

Якщо хтось відчуває, що ну його ту бірюзу. Це ок. Можете бути у команді і вчитися або обирати проєкти, які подобаються, і бути там.

А ще бірюзові компанії максимально горизонтальні. Там немає обмежень, хто має з ким говорити. Вони відкриті. 

Висновки

Бірюзові компанії мають великий потенціал, але для України — це поки що нова та малозрозуміла течія. Для переходу до бірюзового стилю управління насамперед потрібне бажання самої команди. Без цього бірюзову компанію побудувати неможливо.

Тож бірюзові принципи — це радше напрям руху та розвитку організації, аніж набір інструкцій для впровадження. Як саме кожна команда пройде цей шлях, залежить від неї самої.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

IT-волонтерство в дії. Розробники з NIX долучилися до створення онлайн-платформи для волонтерів ЮНІСЕФ

IT-команда NIX 22 вересня 2022 18:04

Три історії та поради від українок, що побудували успішну кар'єру в IT

GlobalLogic Ukraine 22 вересня 2022 13:43

Відкриті дані та реєстри України: як тримається баланс між прозорістю та безпекою

Наталія Миронова 21 вересня 2022 13:34

Дерева не ростуть до небес, або Як змінився український ринок ІТ за останні пів року

Наталія Миронова 20 вересня 2022 10:13

Чи дійсно гроші ходять за пацієнтом та як відновити систему охорони здоров'я після перемоги

Наталія Миронова 19 вересня 2022 19:06