Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що сниться котам та собакам

Дмитро Мухін
Дмитро Мухін
21 квітня 2024 4 хвилин читання

Питання про те, що сниться домашнім вихованцям, коли вони солодко сопають, згорнувшись калачиком на улюбленому кріслі, здається незбагненним. Джек  і Мурзик Васильович не ведуть щоденник сновидінь, і поки наука не має технологій, які могли б перетворювати на щось зрозуміле мозкову активність навіть сплячої людини, не кажучи вже про собак або кішок. І хоча ніхто не проводив досліджень про те, що бачать уві сні тварини, деякі обґрунтовані здогадки у фахівців все ж таки є.

Що сниться котам та собакам Що сниться котам та собакам

Наприклад, про те, що сновидіння є лише у наших пухнастих друзів. У риб, схоже, не спостерігається швидкий рух очей – це фаза сну, у якій люди найчастіше бачать сни. У всякому разі, риби не демонструють нічого такого, що нагадувало б когнітивну активність, яку ми називаємо снами.

Що сниться котам та собакам Що сниться котам та собакам

Підписуйтеся на наші соцмережі

З фазою швидкого сну у птахів ще менш ясно. У деяких морських ссавців одна півкуля мозку завжди не спить, навіть коли друга спить, а фаза швидкого сну при цьому або взагалі відсутня, або проявляється досить дивно. Це означає, що тюлені та дельфіни, швидше за все, не бачать сни так, як люди.

Однак ссавці, яких ми тримаємо як домашні тварини, проходять фазу зі швидким рухом очей, зазначає дослідниця сну з Гарвардського університету Дейдра Барретт. Вона вважає більш ніж виправданим припущення про те, що у них спостерігається когнітивна активність мозку, яка нагадує наші сни так само, як і їхнє сприйняття світу наяву нагадує наше.

Що сниться котам та собакам Що сниться котам та собакам

Втім, це не означає, що кішки та собаки бачать сни, схожі на людські. Наприклад, люди рідко згадують аромати, коли розповідають, що їм снилося. А ось у собачих сновидіннях, ймовірно, можуть бути запахи, оскільки нюх відіграє головну роль у житті собак, коли вони не сплять. Тому при відповіді на питання, які унікальні властивості мають сни кішок і собак, треба виходити з того, що ми вже знаємо про них, а не порівнювати їх досвід з нашим. Їхні сни, вважає кандидат філософських наук із Державного університету Сан-Франциско та автор книги «Коли тварини сплять» Девід Пена-Гусман, формуються за власними законами.

У той же час Дейдра Барретт вважає, що до кішок та собак можна застосувати так звану гіпотезу безперервності сновидінь. Відповідно до цієї ідеї, підкріпленої переконливими доказами, наші сни відбивають наш повсякденний досвід. Є й альтернативна теорія — теорія компенсації, яка припускає, що уві сні ми бачимо те, чого нам не вистачає, але вона має менше прихильників у науковому середовищі.

Що сниться котам та собакам Що сниться котам та собакам

Тобто, на думку окремих фахівців, усе, чим цікавляться собаки вдень, може наснитися їм уночі. І оскільки гіпотеза безперервності сновидінь чудово працює з людьми, було б дивно, якби з тваринами спрацьовувала теорія компенсації. Тому домашні собаки, швидше за все, бачать сни про їжу, ігри та своїх улюблених господарів.

Щодо кішок, то трохи зазирнути в їхні сни допоміг один унікальний експеримент. Наприкінці 1970-х років французький нейробіолог Мішель Жуве вирішив перевірити, яка частина мозку заважає тілу відтворювати те, що відбувається уві сні. З цією метою він пошкодив у кішок область мозку, яку називають мостом. І вони справді почали рухатися під час фази швидкого сну. Зокрема, кішки демонстрували поведінку, яку вчені інтерпретували як полювання на дрібну здобич.

Що сниться котам та собакам Що сниться котам та собакам

Сучасні дослідники сну роблять впевнене припущення, що кішки бачать сни, в яких переслідують жертву і нападають на неї. І при тому, що повсякденний котячий досвід може відрізнятись від собачого, на кішок також поширюється дія гіпотези безперервності сновидінь. Тому їм, мабуть, також сниться, як вони гріються на сонечку, потягуються та грають. Крім того, якщо кішки досить сильно прив'язані до своїх господарів, то також можуть бачити їх уві сні. Тільки, можливо, не так часто, як собаки.

Підписуйтеся на наші соцмережі

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Вчені виявили новий мікроконтинент між Гренландією і Канадою

Дмитро Мухін 21 липня 2024 19:40

Учені з’ясували, чому коти дряпають меблі

Дмитро Мухін 6 липня 2024 19:38

Курка Лейсі, що розрізняє цифри, стала найрозумнішою в світі

Олеся Дерзська 5 липня 2024 19:37

Укрзалізниця оновила правила перевезення тварин

Олеся Дерзська 2 липня 2024 19:20

Вчені знайшли новий спосіб закріплення живої шкіри на роботах

Вікторія Рудзінська 28 червня 2024 07:44