Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Що потрібно знати про культурні відмінності, аби ефективно працювати у міжнародній команді

Юлія Венцковська
Юлія Венцковська CEO & Founder MK:translations
2 лютого 2024 10 хвилин читання

Поки ми перебуваємо у звичному середовищі серед «своїх», не часто замислюємося про те, наскільки відрізняємося від представників інших країн. Хоча насправді культурні відмінності прямо впливають на наш спосіб мислення, життя та комунікації 

У неформальному спілкуванні чи короткочасних туристичних поїздках якісь особливості іноземців можуть розсмішити, здивувати чи навіть шокувати. Проте справжні виклики починаються тоді, коли збирається міжнародна команда для постійної роботи чи виконання конкретного проєкту. Ось де у повному обсязі стають помітні культурні прірви. 

Чому важливо розуміти культурні відмінності 

Культура — це цінності (матеріальні та духовні), які створило чи набуло конкретне суспільство протягом свого існування. Не всі вони помітні одразу, тому культуру часто порівнюють з айсбергом, більша частина якого прихована під водою. 

Про деякі культурні відмінності мешканців інших країн ми знаємо (або думаємо, що знаємо) завдяки стереотипам та жартам: хто з нас не чув про німців та їхню любов до порядку, специфічний англійський гумор чи романтичність французів. Проте лише за тісного спілкування та спільного розв’язання проблем проявляються основні відмінні риси іноземців, які накладають відбиток на те, як вони живуть, працюють, виховують дітей, виражають емоції, ухвалюють рішення, ставляться до проблем та критики, сприймають концепції часу й простору. 

Щоб зрозуміти чужу культуру, потрібно її вивчати. Але коли потрапляєш у міжнародну команду, часу на це не залишається, і доводиться пізнавати все у польових умовах.

Раптом виявляється, що «завтра» в іспанців означає зовсім не те що в українців, і чекати обіцяного доведеться довго. Що японці майже ніколи прямо не говорять те, що думають. А німцям, крім презентації з конкретним розв’язанням проблеми, потрібно детально пояснити, звідки ми дізналися, що саме це і є проблема. 

Дійсно, працювати з іноземцями непросто, але лише поки не дізнаєшся усіх культурних нюансів та їхньої життєвої філософії. 

Характерні особливості іноземців, про які варто знати для успішної комунікації та роботи 

Аби подолати культурну прірву та полегшити комунікацію в міжнародному середовищі, потрібно припинити оцінювати ситуацію через призму власної культури. Бо навіть у сусідніх країнах відмінності у сприйнятті чи ставленні до якихось речей можуть бути величезні. 

  • Сприйняття авторитету 

Є країни, наприклад, Японія та Німеччина, в яких авторитет має велике значення. Тому рішення там ухвалюють зверху вниз. В Індії та Мексиці, навпаки, цінують колективізм і спільне обговорення 

  • Концепція часу 

Для швейцарців та канадців важливо строго дотримуватися робочого графіку. Тут існує культ пунктуальності, а час розглядається як лінійний. А італійці та бразильці дуже гнучкі стосовно дедлайнів та графіків, бо вважають час циклічною одиницею. 

  • Ухвалення рішень 

У країнах, де люди звикли орієнтуватися на майбутнє, наприклад, у Німеччині та Японії, багато говорять про плани, проєкти та розвиток. Тому в розмові з представниками цих культур варто зробити акцент на результаті, який дасть співпраця у майбутньому. Індуси та мексиканці орієнтовані на сьогодення, тому зазвичай ухвалюють рішення під впливом поточної ситуації та своїх відчуттів. Венесуельці та французи сприймають себе через призму історії, тому важливо проявляти повагу до їхніх традицій та досвіду, наводити приклади, пов’язані з минулими результатами. 

  • Взаємовідносини 

У Китаї та Франції у побудові партнерства й робочої комунікації велику роль відіграють особисті зв'язки, довіра та взаєморозуміння. У США та Нідерландах більш практичний підхід — акцент на завданнях, обов'язках і результативності у робочих відносинах 

  • Стиль комунікації 

У низькоконтекстних країнах, як-от США, Канада, Німеччина, Австрія, Велика Британія, Швейцарія, заведений прямий та відкритий стиль комунікації. Тут говорять те, що думають, тому в спілкуванні та обміні інформації панує прозорість та чіткість. До культур із високим контекстом належать Японія, Китай, Індонезія. Представники цих країн висловлюють думки завуальовано та обережно, а справжнє значення слів часто вбудоване у контексті, інтонації та невербальних сигналах. Тому, щоб правильно зрозуміти співрозмовника чи поставлене завдання, потрібно знати всі деталі ситуації та контекст. 

  • Гнучкість і ставлення до змін 

Шведи та австралійці дуже відкриті до нововведень — їх не налякати змінами та інноваціями. А італійці та японці цінують стабільність, тому намагаються уникати ризиків та незапланованих дій. 

Розглянемо ще деякі відмінності у менталітеті іноземців, які допоможуть краще їх зрозуміти та налагодити ефективну співпрацю. 

Американці  

Одні з найбільших трудоголіків у світі звикли працювати швидко та чітко. Водночас намагаються дотримуватися балансу між професійним та особистим. Поважають будь-яку професію, тому часто готові починати з низів, аби з часом досягти бажаної кар’єрної сходинки. В офісі американці зазвичай не пліткують про колег чи боса, не будуть жартувати над тим, хто помилився чи чогось не знає. Вони не звикли до публічної критики та відчитування. А в комунікації уважно слухають і не перебивають співрозмовника. 

Японці  

Працьовиті та старанні робітники, які прагнуть досконалості у виконанні кожного завдання. Вважають, що не існує поганої професії чи роботи, кожну потрібно виконувати на 100% і в кожній можна реалізуватися. Дотримуються філософії кайдзен, яка пропагує відкрите визнання проблеми, самодисципліну, доступність інформації та фокусування на задоволенні потреб клієнта. 

Іспанці 

Не чекайте від них негайного виконання поставленого завдання, роботи у вихідний день чи понаднормово. Представники цієї культури дуже цінують особистий час і радше присвятять його сім'ї та друзям, ніж роботі. А ще вони люблять поговорити й роблять це дуже емоційно. Тому атмосфера в офісі з появою в команді іспанця, швидко стане невимушеною та яскравою. 

Французи  

Звикли розв’язувати проблеми на основі розмірковувань та логіки. Негативно ставляться до всього, що не збігається з їхніми поглядами чи культурними нормами. Проте можуть змінити рішення, якщо отримають чіткі та сильні аргументи. Комунікація зазвичай відбувається дуже повільно: французи не квапляться ухвалювати рішення і не піддаються на агресивні методи переконання чи натиск. З колегами вітаються поцілунком у щоку, обожнюють, коли хвалять всі французьке — кухню, напої, музику, літературу тощо. 

Німці  

Дійсно є великими формалістами, тому ухвалюють рішення довго та виважено. За отриманні завдання потребують чіткого технічного завдання чи брифу, і виконують все згідно із затвердженою процедурою. Кожне обговорення має завершуватися ухваленням рішення, бо дискусія заради дискусії не у їхніх звичках. Німці дотримуються ієрархії у виконанні роботи, тому не зрозуміють обміну ролями між позиціями чи відділами. Звикли оперувати цифрами, фактами, графіками та таблицями, а не емоціями. Дуже пишаються своїми професійними досягненнями та досвідом  

Італійці 

Не дивуйтеся їхньому запізненню на ділову зустріч чи мітинг, це цілком вписується в італійську філософію розміреного життя. Навіть під час важливих переговорів вони можуть почати сторонні розмови, бо говорити італійці вміють і люблять. У комунікації щирі та доброзичливі, багато жартують. Всюди бачать позитив і легко розв’язують проблеми. Прив’язані до родини, залюбки проводять час у ресторанах та кав’ярнях, тому спокусити їх понаднормовою роботою, та ще й у вихідні, майже нереально.  

Бразильці 

У комунікації дуже імпульсивні та непередбачувані: перебивають, змінюють тему, на ходу ухвалюють несподівані рішення. Також будьте готові до великої кількості фізичних контактівпоплескування по плечу, торкання рук тощо. Зайва емоційність погано позначається на роботі: бразильці звикли ухвалювати рішення без аналізу, не люблять вдаватися до деталей, намагаючись уявити всю картину загалом. До того ж часто не доводять розпочату справу до кінця через брак послідовності. Уникають конфліктів із керівництвом, тому зазвичай не висловлюють прямо свою думку 

Що з цим робити 

Як бачите, кожна культура має свої сильні риси та недоліки, які можуть допомагати чи заважати командній й особистій роботі. Проте усвідомлення культурних відмінностей та уміння ефективно об’єднувати іноземців для розв’язання спільного завдання — це критичні аспекти сучасного бізнесу. За правильного підходу така різноманітність буде джерелом інновацій та творчості. Знаю це в власного досвіду, бо з відкриттям європейського офісу команда MK:translations поповнилася представниками різних культур. 

Для подолання культурних прірв у міжнародних командах впровадьте регулярну комунікацію, неформальні заходи, проводьте спільну роботу з управління конфліктами. Створення атмосфери, де кожний співробітник відчуває свою важливість та цінність, допоможе швидкій адаптації та інтеграції. Така стратегія зміцнить команду та дозволить їй досягти успіху не лише на локальному ринку, а й підкорити іноземні.   

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Коучинг: навіщо він бізнесу? Міфи та можливості

Aлла Заднепровська 2 години тому

Канбан: ефективний інструмент для оптимізації бізнес-процесів

Vitaliy Gordeev 2 години тому

Як відгуки клієнтів можуть покращити застосунок: кейс NovaPay

Яна Левада 3 години тому

Як просувати канал через Telegram Ads та зменшити вартість підписника на 41%: кейс MOYO та Netpeak

Владислав Миронович 17 травня 2024 13:00

Як компетенції ERP-консультанта здатні вплинути на перебіг проєкту

Віталій Курдюмов 17 травня 2024 11:00