Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

«Пропало все». Як технологічні санкції вплинули на бізнес росії — Financial Times

Юлія Даниленко
Юлія Даниленко головна редакторка SPEKA
6 червня 2022 5 хвилин читання

Бізнес на росії переживає серйозну кризу через західні санкції та, відповідно, порушення ланцюгів постачання мікрочипів та іншого високотехнологічного обладнання. Що відбувається з російськими компаніями, розібралися Financial Times. 

SPEKA переклала ключове. 

Розірвані ланцюги 

Найбільші у світі виробники мікрочипів, зокрема Intel, Samsung, TSMC та Qualcomm, повністю припинили співпрацю з росією після того, як США, Велика Британія та ЄС впровадили обмеження щодо товарів із чипами, виробленими у США чи Європі. 

Це спричинило кризу з постачанням чипів, які використовують для виробництва машин, побутової техніки та військового обладнання. Постачання більш просунутих чипів також серйозно постраждали. 

Можливості росії імпортувати «чиповані» товари іноземного виробництва, зокрема смартфони, сервери та мережеве обладнання, суттєво знизилися. 

"Цілі ланцюги постачань, від роутерів до комп'ютерів та iPhone, — все пропало", — цитує видання представника однієї із західних компаній, що виробляє такі чипи. 

У Financial Times зазначають, що безпрецедентні санкції, які Захід запровадив проти росії за вторгнення в Україну, призведуть до болісної «структурної трансформації» її економіки. ВВП рфтможе цього року впасти на 15% через неможливість експортувати сировину, імпортувати критично важливі товари та позичати на світових фінансових ринках. 

Але найбільший і вельми довгостроковий вплив на російську економіку матимуть експортні обмеження на товари «подвійного призначення», які можуть використовувати як для цивільних, так і для воєнних потреб. Йдеться про мікрочипи, напівпровідники та сервери. Отже, найбільші телеком-компанії країни втратять доступ до 5G-обладнання, а «Яндекс» і Сбербанк не зможуть розширювати свої датацентри. 

Імпортозаміщення чи тіньові схеми

Хоча на росії є кілька власних компаній, які виробляють мікросхеми, зокрема «Мікрон», МЦСТ та «Байкал Електронікс», російський бізнес імпортував більшість готових напівпровідників китайського SMIC, американського Intel та німецького Infineon. МЦСТ та «Байкал» покладалися на чипи з Тайваню та Європи.

Коли стало відомо про впровадження санкцій на високотехнологічні товари, МЦСТ оголосив, що планує перенести виробництво на російські заводи, які належать «Мікрону», де обіцяв створити «достойні процесори вітчизняного виробництва». Але торік Сбербанк скаржився, що вироблені МЦСТ чипи «Ельбрус» катастрофічно провалили тестування. Тож кремлю доведеться шукати інші варіанти. 

У червні росія заговорила про нову схему «паралельного імпорту» обладнання — серверів, машин, телефонів і напівпровідників — без згоди власника товарного знаку чи копірайту. Росія вже давно покладалася на тіньові схеми постачання деяких високотехнологічних та військових товарів через перекупників у Азії та Африці. Але тепер через глобальну кризу мікрочипів навіть ці канали мало чим допоможуть. 

Деякі компанії організували постачання через Казахстан, декілька менших китайських бізнесів погодилися постачати росії чипи, але обсяги недостатні, та й стабільність і довготривалість таких постачань під питанням. Російські чиновники говорили про можливість перенести виробництво у Китай, але Пекін поки що не поспішає на допомогу. 

До того ж, попри формально нейтральну позицію президента КНР Сі Цзіньпіна щодо російського вторгнення в Україну, вже декілька китайських компаній відмовилися продавати росії свої смартфони через побоювання, що це негативно вплине на репутацію їхніх брендів. 

Дефіцит чипів відчутно струснув російський ринок хмарних обчислень, який останніми роками зростав завдяки законам, що зобов'язали компанії зберігати дані на території росії. 

Попит на послуги «Яндекс», VK Cloud Solutions та SberCloud зростає, адже через санкції більшість російських компаній не ризикують або  й не можуть тримати свої дані у закордонних датацентрах, але це веде і до зростання потреби у нових серверах. Нещодавно VK Cloud Solutions звернулася до кремля з проханням терміново допомогти знайти «десятки тисяч серверів».

Росіяни більше не можуть купити їх у західних компаній, а дефіцит сучасних мікросхем заважає російським виробникам нарощувати власне виробництво. 

За даними IDC, у 2021 році у росію доставили 158 тис. серверів X86, 27% з яких були вироблені російськими компаніями, 39% — американськими та європейськими, а решта виготовлялася в Азії. 

Санкції також вдарили по мобільних операторах. Російські компанії не мають готової внутрішньої заміни для апаратного забезпечення 5G, тож, ймовірно, намагатимуться купувати застаріле 4G-обладнання на вторинному ринку в країнах, які вже перейшли на наступне покоління технологій. 

Колишній топменеджер «Яндекса» Григорій Бакунов припустив, що у найближчі п'ять років російський бізнес буде намагатися скоротити кількість обладнання, яке використовує, і ставатиме все менш конкурентоспроможним порівняно з іноземними виробниками.  

0
Прокоментувати
Інші матеріали

В ЄС хочуть відключити від SWIFT ще чотири російські банки

Вадим Добровольський 14 годин тому

ЄC готує восьмий пакет санкцій проти росії. Що до нього увійде

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 16:31

Закриті кордони для студентів-чоловіків, гра від штучного інтелекту та місячна ракета. Ранкова SPEKA

Юлія Даниленко 23 вересня 2022 08:49

Brexit, але не зовсім. YouControl знайшов понад 2 тис. британських компаній, які досі працюють на росії

Юлія Даниленко 21 вересня 2022 17:21

Одна з найбільших у світі компаній звукозапису Sony Music повністю виходить з росії

Євген Муджирі 9 вересня 2022 12:34