Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Машина часу, на яку вони заслужили. IT-санкції відкинуть росіян на 20 років у минуле — віцепрезидент GlobalLogic Андрій Яворський

Андрій Яворський
Андрій Яворський віце-президент GlobalLogic
25 квітня 2022 6 хвилин читання

Залізна завіса між країною-агресоркою та цивілізованим світом стає дедалі щільнішою. Цьому активно сприяють санкції у tech-секторі: глобальні компанії забирають з російського ринку свої розробки, продукти і високооплачувані робочі місця. Чим обернеться деайтіфікація для росії, розповідає для SPEKA  Андрій Яворський, старший віцепрезидент зі стратегії та технологій у GlobalLogic.

Що очікує на російський ринок ІТ та айтівців

За нашими оцінками, на росії у 2020 році у сфері ІКТ працювало понад 1 млн спеціалістів, серед них приблизно 300 тис. інженерів розробляли продукти та сервіси на експорт. Майже всі вони через санкції невдовзі опиняться на вулиці: внутрішній ринок рф доволі вузький і не зможе запропонувати роботу такій кількості людей. 

Деякі айтівці виїжджають за кордон. Євросоюз для них закритий, тож для релокації обирають переважно Єгипет, Туреччину, Сербію та Вірменію. Однак і на краю світу з росіянами залишаються їхні паспорти: як ми знаємо, сьогодні це чорна мітка, з якою годі  сподіватися на гостинний прийом. А механізми отримання тимчасової посвідки на проживання, не кажучи вже про громадянство, для росіян дедалі ускладнюватимуться.

Навіть якщо пощастить знайти лояльного роботодавця, вирішити питання з отриманням грошей за свою роботу буде непросто, бо дедалі більше фінансових платформ публічно або непублічно відмовляються працювати з російськими рахунками.  Хитрі криптовалютні схеми згодяться хіба що для фрилансу на сумнівних замовників, але жодна нормальна компанія на таке не піде.

Віцепрезидент GlobalLogic Андрій Яворський Віцепрезидент GlobalLogic Андрій Яворський

Тепер поглянемо на глобальну картину. Торік світовій IT-індустрії бракувало майже 1 млн розробників. Цього року додається ще понад 300 тис. вакансій (майже 400 тис., якщо враховувати айтівців із білорусі), тобто кадровий дефіцит збільшиться приблизно на 40%. Україна самостійно не зможе закрити таку потребу, бо на нашому ринку налічується 250-300 тис. фахівців, переважна більшість з яких вже має роботу. На мою думку, звільнені вакансії розмажуться тонким шаром по всьому світу, але наскільки швидко вони заповняться — питання відкрите. Так чи інакше, глобальна індустрія втрату російських програмістів переживе, а от для країни-агресорки наслідки будуть болючими.

За нашими оцінками, кожен айтівець, що працює, опосередковано створює ще три-чотири робочих місця, відвідуючи кафе, замовляючи таксі, користуючись послугами перукарень тощо.

Таким чином, разом з IT-фахівцями без роботи залишаться щонайменше 900 тис. росіян, задіяні переважно у малому та середньому бізнесі.

Як санкції в IT-секторі вплинуть на життя пересічних росіян

Важливо, що технологічні компанії не лише згортають продажі на росії, але й відмовляються продовжувати наявні ліцензії на користування своїми продуктами. Звісно, росія намагається провести імпортозаміщення, але місцеві фахівці вочевидь не мають належних скілів, варто лише подивитися на потуги з «Россграмом». І це розважальний контент, тобто верхівка айсберга.

Окрім низки ЕRP-систем та софту для бізнесу, в рф невдовзі припинить працювати, наприклад, обладнання від топового мережевого провайдера Cisco та інших телеком-компаній, інші програми допрацюють до завершення оплачуваного періоду та більше не оновляться. Цілком можливо, що одного разу на росії настане повний колапс з відключенням критично важливої інфраструктури.

У короткостроковій перспективі IT-санкції також мають серйозний вплив, зокрема  психологічний. Росіяни, принаймні середній клас, звикли до онлайн-шопінгу, розмаїття соцмереж і стабільного інтернету. Тепер цей комфортний світ розвалюється на шматки. Чи змотивує це їх до повстання проти влади? Не думаю. Технологічний розвиток відкотиться на 20 років назад, а вони просто їстимуть ріпку.

Що чекає на українських розробників і чи отримають вони військові замовлення

Військова галузь досить специфічна і зарегульована, увійти туди з новим стартапом непросто. На мою думку, країни дійсно збільшуватимуть бюджети на інтелектуальне озброєння, але більшість тендерів отримають великі гравці на кшталт американського Lockheed Martin. Українцям краще зосередитися на навколовійськовому секторі, де наші фахівці вже мають неабиякий досвід. Наприклад, від перших днів війни багато розробників терміново переорієнтувались і почали працювати у кібербезпеці. Важливо, що вони не лише відбивають атаки, а й влаштовують власні проти російських ресурсів.

Кіберзахист + кібернапад, та ще й в умовах війни, — цінна і рідкісна експертиза. 

Ще одна перспективна сфера — оброблення даних. Знаю активістів (імена не називатиму), які розробляють платформу для детального аналізу супутникових знімків, текстів з російських ЗМІ і соцмереж, перехоплень телефонних розмов окупантів. До речі, для розшифрування розмов теж готуються окремі рішення. Також я спілкувався з ініціативними групами, що створюють мапи мінувань та розробляють роботів-саперів. 

З огляду на величезну підтримку України у світі, можна не сумніватися, що наші компанії та окремі фахівці матимуть фору на глобальному ринку. Крім того, українців вигідно вирізняє безпрецедентна наснага і вмотивованість: війна кардинально змінює світогляд і привчає долати будь-які перепони.

Коментарі
Інші матеріали

Три погляди — одна правда. Як українські, російські та світові ЗМІ висвітлювали трагедію у Бучі

Наталія Миронова 26 травня 2022 15:52

Бізнес в рф: які ІТ-компанії пішли, а які лише вдають це

Наталія Миронова 9 годин тому

M777, Switchblade, Mi-17. Скільки і яку зброю отримала Україна від союзників за три місяці повномасштабної війни

Юлія Даниленко 13 годин тому

Дефіцитна техніка та зниження попиту: ритейлери Apple на росії почали закривати магазини

Наталія Миронова 19 годин тому

У Казахстані через санкції заблокували майже $22 млн активів російських банків

Марія Макуха 23 травня 2022 18:20