Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Рятуймося від кризи разом: 10 порад про виживання в умовах воєнної економіки

Ivan Verstyuk
Ivan Verstyuk автор та аналітик
30 грудня 2022 6 хвилин читання

Економіка. Всі ми зараз хвилюємося за наші гаманці, за наші банківські рахунки, бо потрібно пережити зиму в умовах нинішньої економічної кризи воєнного часу. Це непросто, однак якщо ми будемо патріотичними, бадьорими — то все буде ок. Це я вам точно можу сказати.

Тепер проговорю кілька речей, про які варто пам'ятати під час нинішньої кризи.

Інфляція та зростання цін

Веб-сайт НБУ пише, що зараз зростання споживчих цін складає 26,5%, хоча відчувається на всі 40%. Базове правило планування власного бюджету в умовах високої інфляції: оскільки вже завтра речі, продукти можуть коштувати дорожче, варто купити необхідне вже сьогодні, щоб зекономити.

Також слід придивлятися до більш дешевих категорій товарів. Я собі нещодавно придбав штани в магазині, котрий завжди обходив, бо ходив до ТРЦ по брендові речі. Тепер же придбав класні штани на зиму за дуже скромну ціну в магазині, куди ходитиму і надалі, аж доки економічна ситуація не покращиться.

Ринок праці, вакансії та пошук роботи

Найпростіше почати пошук роботи з прогулянки вулицями району, де ти мешкаєш. На дверях крамниць, кав'ярень, інших закладів можуть висіти оголошення про вакансії. Мисліть по-новому. Часто людина шукає зараз вакансії там, де вона би їх шукала в 2020 чи 2021 році, однак ситуація в економіці, в українському бізнесі сильно змінилася. Розгляньте можливість роботи не за фахом. Розгляньте можливість роботи хоча би й за дуже невеликі гроші. Якщо ви володієте англійською мовою — спробуйте фріланс. Зараз для цього дуже багато можливостей.

Заощадження

Найнадійніший спосіб заощадження зараз — це державні облігації, військові облігації. Ви можете придбати їх самотужки або звернутися до банку, інвестиційної компанії, котрі теж можуть надати вам таку послугу. Не забуваймо також про нерухомість, про дорогоцінні метали. Це — теж гарні інструменти для збереження своїх заощаджень.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Загальні тренди української економіки

Я би відзначив зростання підприємницьких настроїв, адже чимало людей, що опинилися без роботи, міркують над тим, аби започаткувати власну бізнесову справу. Економіка стає більш горизонтальною, де вже немає різкої лінії поділу між середнім класом та усіма іншими. Середній клас перестав бути річчю в собі, закритим «гетто». Це — дуже здоровий тренд.

Споживчі настрої зберігаються, єдине що вони переважно не реалізовуються. От я, припустимо, мрію про гарну електрогітару та новий MacBook Air, але зараз не буду їх купувати, тому що триває криза. Думаю, багато хто також мріє про нові придбання, але мусить економити кошти. Ну і є ще така річ, як зростання ваги державного сектору в економіці. Це — реалії воєнного часу. Вважаю, що «білокомірцевих» вакансій в повоєнній економіці України буде дещо менше, а виробничих, робочих вакансій — суттєво більше. Постає епоха «блакитних комірців».

Міграція

Я би нікому не радив зараз виїжджати на проживання за межі України. За кордоном життя дуже нелегке. Без знання місцевої мови на гарному рівні, добру роботу знайти вкрай важко. Виняток — якщо є можливість віддаленої роботи на українську компанію.

Нещодавно я мав зустріч з журналісткою з Берліну, то вона розповідала, як важко українцям та українкам дається пошук роботи в Німеччині, та й отримання соціальних субсидій від уряду — процес складний, бюрократичний. 

Як людина, що пожила своє за кордоном, можу сказати, що дуже важить ще й культурний аспект. За кордоном завжди знайдеться той, хто вам скаже: а що ви тут робите? А чому ви не в Україні? І це може психологічно травмувати. Розумію, що розповіді блогерів-мігрантів про життя у Швейцарії створюють картинку рожевої закордонної дійсності, однак коли вже на вокзалі в Цюриху у вас кишенькові злодії витягнуть гаманець чи заберуть телефон — ви подивитеся на цю реальність інакше. Хоча Цюрих — прекрасне місто, бував там. Абсолютно шикарне.

За кордоном зверніться до посольства України

Якщо ви вже опинилися за кордоном і перебуваєте у скрутній ситуації, зверніться до місцевої української амбасади, тобто посольства. Ви завжди можете повернутися додому, в Україну, та розраховувати тут на соціальну допомогу. Такі можливості наразі є. Вдома завжди краще. Завжди, за будь-яких обставин. Вдома і рідні стіни допомагають, як каже одне відоме прислів'я.

Освіта

Неодмінно підвищуйте рівень власної освіти, ваших компетенцій та кваліфікацій. Курси, семінари, вебінари — це все дуже хороші можливості прокачати власні скіли. Користуйтеся цими можливостями. А ще — книжки, цікаві інтернет-сайти, круті акаунти в соцмережах та блогосфері. Все це може навчити багатьом крутим, важливим, потрібним, актуальним речам.

Психологічні проблеми

Це важливо. Через війну багато українців та українок мають психологічні проблеми — нервують, можуть відчувати певну апатію, натомість не відчуваючи в собі сил працювати повний робочий день. Не буду казати, що це нормально, однак цього зараз багато.

Саме тому роботодавці мають дуже уважно ставитися до емоційного клімату в компанії чи організації, до психологічних потреб працівників та працівниць під час війни.

Важко всім. Всім без винятку. Тому давайте дбати про нерви одне одного, а не їсти одне одного без причин. Я й сам, коли впаде пательня на кухні й добряче грюкне, можу вигукнути: «Овва!». Певна знервованість присутня, бо звуки вибухів точно не роблять нас здоровішими.

Солідарність

Нам усім варто виявляти солідарність одне до одного. Якщо ви їдете на своїй автівці, а громадський транспорт не працює — зверніть увагу, може, когось варто підвезти додому, щоб людина не мерзла на вулиці. Якщо у вашому будинку є старенькі сусіди чи люди з інвалідністю — спитайте, чи не потребують вони бодай якоїсь допомоги. Інколи просто принести людині бутль води зі свердловини — то вже дуже багато.

Оптимізм

Це — критично важлива справа. Ми всі маємо бути оптимістами та оптимістками. Бо як почнеш думати про погане — все, ну просто все з рук валиться. Дії ЗСУ на фронтах дають нам повний набір аргументів та причин для масштабного оптимізму. Це круто. Будь оптимістами в розмовах, в поведінці, в наших планах, мріях та сподіваннях.

Підписуйтеся на наші соцмережі

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Працюють цілодобово у три зміни: як російсько-українська війна впливає на західні оборонні компанії

Олександр Тартачний 1 годину тому

−50% на мобільний зв’язок: чому бізнес переносить номери до мережі іншого оператора

Олександр Тартачний 4 жовтня 2024 15:00

Два підрозділи, які займалися розробкою IT-проєктів для Сил оборони, розформували

Павло Бартос 1 жовтня 2024 15:31

Віра, напівбог Елвіс Преслі та ідея стати біологом

Лілія Гордієнко 1 жовтня 2024 15:00

Як малі відправлення стали найбільшим випробуванням залізниць?

Лілія Гордієнко 28 вересня 2024 17:30