Розробник приватної космічної станції Vast поглинув ракетний стартап Launcher з українською командою
Сторони не розголошують деталей угоди. В останньому раунді інвестицій на $11,7 млн у червні 2021-го Launcher оцінили у $46,7 млн (разом із сумою інвестицій), свідчать дані Pitchbook. Перемовини щодо поглинання тривали останні місяці, повідомляє Forbes.
Vast отримає розробки Launcher: орбітальний тягач Orbit та ракетний двигун E-2. Стартап припинить розробляти ракету Light. Вся команда Launcher перейде до Vast. Засновник Launcher Макс Хаот стане президентом Vast.
14 українських співробітників Launcher, яких від лютого 2022-го релокували до нового офісу в Софії, також працюватимуть на нову компанію, підтвердив Forbes Хаот.
Історія створення Launcher
Заснований у 2017 році американцем бельгійського походження Максом Хаотом Launcher залучив $16,3 млн. Окрім венчурних інвестицій, стартап, що розробляв ракету легкого класу Light та орбітальний тягач Orbiter, отримував фінансування у $1,5 млн від Повітряних сил США.
Українська інженерна команда відігравала важливу роль від початку роботи стартапу. Launcher відкрив офіс в Дніпрі, де працювали 15 інженерів. Для цього стартапу через чутливість ракетних технологій довелось отримувати спеціальний дозвіл у Держдепартаменті США.
Ключовий технічний спеціаліст, головний дизайнер Launcher Ігор Нікіщенко 31 рік пропрацював у конструкторському бюро «Південне». У «Південного» стартап також ліцензував технології маневрового двигуна другого ступеня «Зеніту» – РД‑8, турбо‑ та кисневого насоса.
На момент угоди з Vast команда Launcher налічувала приблизно 80 спеціалістів. Стартапу вдалося провести перші успішні тести ракетного двигуна E-2 та його турбонасосного агрегата.
На ракеті SpaceX 3 січня 2023-го стартап уперше вивів у космос тягач Orbiter. Він має доправляти супутники на необхідні їм орбіти. Втім після розрядження батарей Launcher втратив зв'язок з апаратом через несправність у GPS-антені та проблеми з орієнтацією. Вже як частина Vast у 2023-му команда планує ще двічі запустити Orbiter — у червні та жовтні.
Раніше стало відомо, що лондонський фінтех-стартап Carmoola, що займається кредитуванням авто, залучив $125 млн. Співзасновниками проєкту два українці — Роман Сумніков та Ігор Гордійчук.