Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.
preview
Спекотне промо
Спекотне промо
28 листопада 2023 10 хвилин читання

Розмова з Наталією Волох, керівницею відділу автоматизації GigaCloud, про шлях в ІТ, небажання змін і чому жінки в царині технологій стають сильнішими

«Мої діти сміються, що я постійно вигадую якісь схеми. Я їх виправляю: не схеми, а блок-схеми», — сміється Наталія, коли ми розпочинаємо розмову про те, що ж привело її майже 20 років тому в автоматизацію процесів, а згодом у створення ІТ-продуктів для автоматизації. 

Керівниця відділу автоматизації GigaCloud Наталія Волох — хрестоматійний приклад women power в ІТ. Жінка, що увійшла у цю галузь майже 20 років тому, коли толерантність до жінок у техносекторі була набагато нижчою, ніж зараз (хоча й зараз не вогонь), а розуміння, навіщо воно все взагалі треба, ще нижчим, ніж толерантність. Тому з цього й починаємо розмову — з питання «Як ви тут опинилися?». 

Отже, кінець дев’яностих і ІТ. Тоді це все тільки починалося і точно не було професією мрії. Чому туди пішли?  

А я ж і не пішла в ІТ одразу. Варто почати з того, що у школі я дуже любила математику, знала її, тому із задоволенням вступила на кібернетику в університет. Пам’ятаю свій перший шок від навчання: формули, які заповнювали дошку в аудиторії, мені здавалися китайською.

Під кінець навчання викладачі переконували нас, що ледь ми візьмемо в руки дипломи, черга з роботодавців стоятиме за обрій.

Реальність виявилася не такою райдужною. Я пішла працювати, фактично безкоштовно, в одну страхову компанію, щоб штампувати папірці. Але безглуздість цього завдання спонукала мене до пошуку рішень, які б економили час, а отже, гроші компанії. Тож нічого не буває дарма. 

А що потрібно було робити?

Штампувати бланки: на кожний ставити по три штампи з адресою компанії, вихідними даними.

Я запропонувала, щоб нам одразу друкували ці бланки з цими даними. Виявилося, що це майже нічого не коштує, просто ніхто про це не думав.

А це просте рішення вивільнило шалену кількість людиногодин.  Керівництво компанії оцінило мою ініціативу, підрахувало зекономлені гроші, і доволі скоро я опинилася у відділі обліку договорів, де потрібно було працювати з базою договорів, системою обліку, мануалами та ТЗ. З підрозділом ІТ ми порозумілись і подружились. Думаю, шлях в ІТ можна рахувати звідти.  

Вибачте, якщо питання здасться некоректним, та як програмісти тоді ставилися до жінки, що ними керує? У нас і зараз ставлення до жінок в ІТ не надто толерантніше, а 15 років тому й поготів.

Розповім одну історію. 5 років тому я працювала у департаменті роздрібного бізнесу в одному з банків, і для виконання одного із завдань потрібно було знати MySQL. Я цього не вміла, але треба, то треба: записуюся на курси, приходжу на перше заняття. Уявіть: кімната, дев’ятеро бородатих чоловіків і я «по формі» (з банку ж) — спідниця, підбори.

Викладач каже: «Ви не переплутали кімнату? Може, вам на курси манікюру?»

От вам стандартне сприйняття жінки в ІТ тоді. Я ледь не вибухнула. Але лишилася на тому курсі й під кінець розв’язувала задачі удвічі швидше, ніж ті «справжні програмісти». Викладач вибачився, запрошував на просунутий курс. Відтоді, чесно кажучи, мало що змінилося. Про курси манікюру, звісно, здебільшого собі вже ніхто не дозволяє жартувати, але якщо ти жінка в ІТ, тобі доведеться спочатку довести свою кваліфікацію, і лише потім тобі довірятимуть.

У GigaCloud так само? 

Тут за всі роки роботи принаймні щодо мене сексистських жартів не було.

Наталія Волох, керівниця відділу автоматизації GigaCloud Наталія Волох, керівниця відділу автоматизації GigaCloud

Що б порекомендували жінкам, які йдуть в ІТ, але бояться упередженого ставлення? 

Не боятися упередженого ставлення, а бути до нього готовою. Воно буде.

Жінці в ІТ-секторі досі треба бути трохи кращою. Я не маю на увазі кращою за чоловіків, а кращою у вашому сприйнятті себе.

Переконливішою. Професійнішою. Підготуватися краще. Тебе наче перевірятимуть на міцність. Хтось із колег — перший час, хтось — завжди. Втім, я бачу в цьому плюси. Мені безперервно потрібно підвищувати свій рівень як профскілів, так і ораторського мистецтва. А зважаючи на те, що мені часто потрібно переконувати колег вийти із зони комфорту, і поготів. 

Я думала, вони самі приходять до вас із проханням когось кудись вивести. 

Це дорога з двостороннім рухом. Звісно, замовник мрії для відділу автоматизації — менеджер, який каже: «Я хочу більше, чи інакше, чи новий продукт. Перегляньмо і оптимізуймо під це мої процеси». Але таких менеджерів не більшість.

Досить часто, коли заглиблюєшся у роботу якогось підрозділу, хапаєшся за голову, перепрограмуєш їм їхні «шляхи», а потім ще дивишся, щоб вони тими новопроколаденими шляхами ходили. Іноді так не хочуть, що на старих доводиться «шлагбауми» ставити — аж до того, щоб відрубати старі системи і лишати тільки нові. Бо люди звикли, але ж ти бачиш, що далі ентропія процесів буде лише зростати. 

Довго доводиться розбиратися, кому що потрібно змінити?

У цьому й полягає робота бізнес-аналітика, щоб розбиратися у процесах різних підрозділів і розуміти, як зробити їх ефективнішими. У GigaCloud це трохи ускладнюється тим, що наш відділ автоматизації працює не лише на хмарного оператора, а на всі компанії групи — і телеком-оператора, і датацентр, і агенцію з кібербезпеки. Тобто межі твоєї компетенції мають бути дуже широкими.

Втім, маю сказати, що мені допомагає попередній досвід роботи у страховій та банку. Це бізнеси зі складною інфраструктурою, величезною кількістью процесів, різними рівнями клієнтів, тож здобувши досвід там, суттєво легше оптимізувати процеси деінде. 

Яке головне завдання відділу автоматизації? 

Найпростіше було б сказати, що економити людиногодини. Адже скрізь, де механічну, рутинну працю людини можна замінити технологією або взагалі прибрати якийсь етап, це потрібно зробити. Людина має креативити, а ставити галочки у чекбоксах точно не її функція. Але я б відповіла трохи складніше. Досвід саме тут, у відділі автоматизації GigaCloud, каже мені, що ми маємо бути ще й трохи бізнес-пророками. Тобто не просто побачити зайві папірці чи зайві етапи у процесах сьогодні. Ми маємо передбачити, якими ці процеси будуть через рік, які потреби можуть виникнути у підрозділу, і будувати архітектуру автоматизації, зважаючи на це передбачення. Особливо це стосується масштабування.

Я завжди кажу: не вірте, коли певний бізнес-підрозділ каже, що їм достатньо, щоб підтвердження угод просто падали на пошту.

Ні, за рік вони прийдуть і будуть жалітися,  що не можуть ці підтвердження вивантажити, категоризувати, подивитися, яких угод було більше тощо. І ви маєте цю їхню потребу передбачити і закласти такий функціонал одразу. 

Наталія Волох на робочому місці Наталія Волох на робочому місці

Могли б назвати приклад економії?

Звісно, один з моїх улюблених — це робота операціоністів із білінговою системою, з картками клієнтів. Бо люди однаково звертаються, щоб щось перевірити, перепитати — білінг не працює на 100% автоматично. Так ось, нам вдалося зменшити витрати часу операціоніста на роботу з однією карткою з 3 хвилин до 30 секунд саме за рахунок автоматизації.

Не буду переповідати, що і де ми змінювали, бо це доволі нудно вийде, але глобально наше завдання — людина має витратити мінімум часу на пошук інформації, її оброблення чи відповідь.  

Системи Customer Relationship Management, або CRM-системи, — один із базових, найвідоміших способів автоматизації бізнес-процесів. Втім, 100% того, чим завжди користувалися українські бізнеси, були системи російського походження. Ви, хто безпосередньо працює з автоматизацією процесів, бачите зараз альтернативи?  

Так, це болюча тема. Я багато працювала з Bitrix24, але засилля російського софта муляло мені ще від 2014 року. Проте альтернатив майже не було, хіба шалено дорогі західні рішення, але для МСБ вони були абсолютно неприйнятні за ціною. Так воно і йшло… А потім почалася велика війна і керівництво сказало нам: «Ніякого Bitrix більше, шукайте альтернативи». Сказали це у березні 2022 року. І знаєте, це було як ковток свіжого повітря. Не тільки те, що ми нарешті відмовляємося від Bitrix, а саме те, що потрібні альтернативи. Тобто ми будемо вчити, налагоджувати, впроваджувати, а отже, все буде. Якщо потрібні CRM-системи — бізнес житиме, і наш, і клієнтський. Це дуже надихало тоді. 

Знайшли?

Так, на ринку не одразу, але згодом з’явилося кілька вдалих національних рішень. Натепер їх уже майже 20 — це ті, які ми протестували. Може, є й більше. Ми для себе обрали Creatio. 

Ви стикалися з процесами, які неможливо було автоматизувати? 

Ні. З людьми, які були категорично проти автоматизації, стикалася. Тут все залежить від менеджера. Якщо він налаштований впорядкувати, оптимізувати свої процеси — ми завжди знайдемо рішення. А коли менеджери налаштовані викласти тобі більше винятків із правил ніж правил, довести, що саме їхня робота унікальна, тут ІТ буде безсилим. 

Ви згадували про фантастичну економію часу операціоністами. Є ще процеси, автоматизацією яких ви пишаєтеся?

Страшно когось образити, що я ними не пишаюся. Але, мабуть, один із найулюбленіших — процес продажу продуктів SME. Він важкий, багато умов, багато учасників, високий рівень відповідальності за коректність розрахунків та формування КП.

Думаю, що такі успіхи бувають, коли замовник та виконавець (бізнес-підрозділ та автоматизація) працюють на одній хвилі і доповнюють один одного.

У масштабах компанії це величезна економія робочих годин, завдяки тому, що кожен виконує свою частину у формалізованому структурованому вигляді. Нічого не губиться, всі в одному інформаційному полі. Про повністю електронний документообіг у компанії якось навіть дивно казати, пишатися такими речами можна було 10 років тому, а зараз це вже має бути гігієнічною нормою. 

Чи змінила велика війна вимоги до автоматизації? Можливо, додалося щось, про що раніше не думали?

Так, ми точно не думали раніше, як зберегти працездатність усіх співробітників під час блекаутів, а зараз серед наших завдань — налагодити всі процеси так, щоб жодне відключення — ні на 2-3 години, ні на 2-3 дні — не вплинуло на нашу роботу. 

І, звісно, безпека.

Роль кібербезпеки тепер не переоцінити.

Адже нам потрібно передбачити і доступи з «ненормативних» місць, наприклад, якщо люди будуть вимушені терміново виїжджати, розгортати системи з особистих лептопів звідкілясь. І асапне перенесення клієнтських даних, і політики роботи з ними в умовах загрози…

Так, війна поставила достатньо надскладних процесних завдань. Саме тому так важливо зменшити кількість людської роботи у виконанні тих чи інших завдань, адже можливостей для цього може просто не бути. А коли у тебе все у хмарі, захищене, розподілене і забекаплене, працювати під час гарячої фази війни значно спокійніше. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Women Go Tech з Литви запрошують українок навчитись IT та інженерії: як долучитись

Артем Житкевич 4 години тому

Без обмежень: п’ять історій дітей, які змінили стереотипи про «правильний» вік для входу в IT

Владислав Миронович 21 лютого 2024 17:15

Мобілізація — це не форс-мажор. ІТ-компанія не виплатила зарплату розробнику, який пішов воювати

Анна Нагорна 21 лютого 2024 16:45

Резиденти Дія.City призначили правління свого об’єднання

Юлія Мирська 20 лютого 2024 13:40

Як кристалізувати досвід n-річної компанії та зробити ребрендинг в IT, щоб це спрацювало: кейс I AM IDEA та expla

Владислав Миронович 19 лютого 2024 17:00