Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

росія програє битву за Чорне море — The Economist

1 лютого 2024 8 хвилин читання

Видання The Economist розповідає, як росія втратила перевагу у Чорному морі. Завдяки цьому Україні вдалося встановити новий маршрут для суден під прикриттям берегової ППО. Чому це вдалося та як вплине відновлення судноплавства на перебіг війни — головне з матеріалу. 

росія програє битву за Чорне море — The Economist зображення 1

Україна створила новий судноплавний коридор у Чорному морі — як це впливає на мореплавство

19 вересня військові та цивільні офіцери кораблів зібралися у таємній диспетчерській, щоб спостерігати за тим, як Resilient Africa відходить з одеського порту Чорноморськ. Це було перше судно, яке зайшло та вийшло, використовуючи новий екстрений судноплавний коридор України, який створили після зриву зернової угоди. Напруга була високою. Росія попередила, що може відкрити вогонь по кораблях, які користуються цим коридором. Екстрені служби були в режимі очікування. «Ми були готові до будь-якого сценарію, — каже один із присутніх у залі. — Ми справді дуже нервували». Судно пропливло без пригод, пройшовши 150 км українського узбережжя, перш ніж увійти у румунські територіальні води та продовжити шлях до свого кінцевого пункту призначення — Хайфи в Ізраїлі.

Оголошення морського коридору всупереч російським бомбардуванням завжди було ризикованим. Але для України це була стратегічна потреба. До війни 60% торгівлі країни проходило через порти, аж до ринків Африки та Близького Сходу. 

Рішення росії відновити блокаду було актом економічної війни. Тому таємно Україна почала розробляти власний альтернативний маршрут. Він пролягає наймілкішими водами, безпечними від російських підводних човнів і досить близько до узбережжя, щоб гарантувати захист берегової артилерії. «Ми вірили, що це спрацює, але треба було переконати інших», — каже Юрій Васьков, заступник міністра інфраструктури України. Перші кораблі пливли зі збитками, але вартість страхування кораблів, які вирушили на цей маршрут, впала на три чверті, а прибуток повернувся. Майже 500 суден йшли за Resilient Africa до Одеси та з неї.

Серед 6,3 млн тонн товарів, експортованих у грудні, три порти Одеської області — Одеса, Чорноморськ і Південний майже повернулися до довоєнних обсягів.

Прикордонна служба цими днями не лише перевіряє вантажі на борту, а й наявність російських диверсійних груп, які залишаються загрозою. Інша зміна воєнного часу привела до того, що весь рух у регіоні підпорядковується єдиному морському командуванню. «Ми зв’язуємо трейдерів з екстреними та екологічними службами, службою прогнозу погоди, авіасповіщення та попереджаємо про ракетну небезпеку, — розповідає Юрій Литвин, начальник Адміністрації морських портів України. — Це надзвичайна головоломка, величезний обсяг роботи».

Як працюють порти за ракетної загрози 

Підписуйтеся на наші соцмережі

На суші робота така ж, як і колись: делікатна, складна, небезпечна. Працівники доків залишають свої інструменти лише під час повітряної тривоги, яка може тривати кілька годин. Рейди збільшують час завантаження приблизно на 30%. 

«До Криму лише 160 км, і ракети іноді приземляються ще до того, як спрацюють сирени», — каже начальник дирекції Одеського порту Денис Павільяніті-Карпов. Уламки пасажирського термінала, пошкоджені протикорабельною ракетою «Онікс» 25 вересня, є найвидатнішою візитною карткою росії.

росія програє битву за Чорне море — The Economist зображення 2 Характеристики ракети «Онікс»

А ще тут рідко можна побачити цілий дах чи непошкоджене вікно, скло тепер замінили переважно гофрованим пластиковим листом. Загалом росія атакувала майже 200 портових об’єктів, після того як у липні вийшла з зернової угоди, убивши п’ятьох портових працівників і поранивши 23.

Які воєнні операції допомогли створити новий морський коридор

Україні довелося наполегливо працювати, щоб створити власний коридор, долаючи домінування росії у Чорному морі без жодного справного військового корабля. За словами речника Військово-морських сил Дмитра Плетенчука, малоймовірний успіх прийшов у три етапи.

  • Перший прорив стався на перших тижнях повномасштабної війни, коли Україна запобігла висадці десанту та зупинила оточення Одеси під час боїв у Вознесенську Миколаївської області. 
  • Через два місяці Україна встановила буфер завдовжки 100 морських миль у північно-західній частині Чорного моря після знищення російського флагмана «москва» та відновлення контролю над стратегічним островом Зміїний.
  • На третьому етапі, який завершився протягом 2023 року, Україна повністю витіснила російські військові кораблі з північно-західної, центральної та навіть південно-західної частин Чорного моря.

Ця остання частина мозаїки базувалася на морських силах України та розробленні нового арсеналу крилатих ракет і морських безпілотників для переслідування та потоплення російських військових кораблів. Україна знищила щонайменше 22 із 80 бойових кораблів Чорноморського флоту росії, ще 13 пошкодила.

росія програє битву за Чорне море — The Economist зображення 3 Український морський дрон атакує російський корабель «Иван Хурс»

Ці цифри були б іще більшими, якби росія не врятувала кілька затонулих кораблів. Тепер навіть східне узбережжя Криму не вважається безпечним, а найбоєздатніші кораблі росії ховаються у Новоросійську, за 600 км від нього. «Це питання часу, коли ми повністю знищимо Чорноморський флот», — каже Плетенчук.

Чому росія не атакує іноземні кораблі у Чорному морі

Окрім прикриття береговою артилерією, є ще одна причина, чому росія попри погрози не атакує іноземні судна. Атака не тільки викликала б міжнародне засудження, але й загроза ескалації тепер означає вищі страхові премії, зокрема для кораблів, що прямують до росії. 

Ставка здебільшого спрацювала, за винятком одного судна під прапором Ліберії у листопаді 2023 року.

Українські чиновники вважають, що небезпека для судноплавства є гострою, лише коли судно у доці.

Росія може і кидає планерні бомби з повітря у загальному напрямку аварійного коридору. Міни часів Другої світової війни також періодично виникають. Обидва чинники заважають, але недостатньо, щоб стримувати великі вантажні судна.

Як повернення кораблів в українські порти вплине на економіку України

Олексій Соболєв, заступник міністра економіки України, каже, що розблокування моря, за прогнозами, додасть щонайменше $3,3 млрд до експорту у 2024 році, збільшуючи корисну стабільність обмінного курсу та прогнозоване зростання ВВП на 1,23 відсоткові пункти. Але потрібен деякий час, щоб просочитися у державні бюджети. Трейдери, ймовірно, першими попрацюють над своїми значними втратами під час війни, каже міністр фінансів Сергій Марченко. «Фіскальний ефект коридору може стати очевидним лише у 2025 році», — зазначає він.

Залучені надто обережні, щоб оголосити про перемогу. Васьков визнає, що новий коридор поки що не має достатньо засобів протиповітряної оборони, міжнародного моніторингу та в ідеалі міжнародного військового супроводу, щоб зробити його повністю безпечним.

Але його функціонування у найгірші часи показало: судноплавство може тривати навіть під час бомбардування росією. Можна знайти кораблі, екіпажі та капітанів із досвідом конфліктів. Resilient Africa прибуло до Хайфи. Капітан корабля написав у відповідь, що розпочалася ще одна війна. «У Чорноморську почувався безпечніше», — відповів капітан представникам Міністерства інфраструктури. 

0
Icon 0

Підписуйтеся на наші соцмережі

Інші матеріали

Маркетинг на основі даних: як big data формує стратегії просування

Олександр Христич 17 квітня 2025 12:48

ФОП з території бойових дій — чи може не сплачувати ЄСВ?

Inna Sharova 18 квітня 2025 12:41

Штучний інтелект змінює правила гри: як молодь готується до майбутнього в ІТ

Дарина Бубнюк 17 квітня 2025 17:32

Чому українці бояться продавати за кордон і що з цим робити?

Тарас Герасимюк 18 квітня 2025 13:00

Цифровий суверенітет Європи

Федір Компанієць 17 квітня 2025 21:00