Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

росія обходить західні санкції, щоб імпортувати технології та товари для війни в Україні

Ольга Горбенко
Ольга Горбенко Новинарка SPEKA
10 травня 2023 5 хвилин читання

Росіяни продовжують уникати західних санкцій та імпортувати товари та технології для підтримання своїх військ.

Українські та литовські аналітики підготували документ, який має вказати західним країнам на помилки та недосконалості у впровадженні санкцій проти росії. Звіт опублікував Стокгольмський центр східноєвропейських досліджень (SCEEUS).

Серед наявних проблем аналітики кажуть про:

 • продовження діяльності західних компаній в рф через їхні місцеві дочірні підприємства; лазівки, викликані розбіжностями між різними режимами санкцій; 
 • нерівномірний режим експортного контролю товарів подвійного використання та комерційної продукції військового призначення;
 • відсутність обмежень щодо багатьох російських суб'єктів ВПК.

Імпорт технологічної та військової продукції

Аналітики стверджують, що ЄС має посилити експортний контроль, розширити перелік товарів подвійного призначення у співпраці з партнерами. Також країни, які запровадили санкції проти рф, мають запровадити перевірку потенційних посередників та підставних компаній, які претендують на експорт продукції подвійного призначення до Росії

Серед пропозицій — накласти санкції на військові або військово-цивільні підприємства, що входять до складу Ростеху, Роскосмосу, Росатому, Алмаз Антей; запровадити санкції проти «Росатому», як це пропонує резолюція Європарламенту від 2 лютого 2023 року.

Рф ефективно використовує лазівки в експортному контролі товарів подвійного призначення, запровадженому різними країнами ЄС

Визначити подвійне призначення товарів складно у всіх країнах. Крім того, російські підприємства навчились використовувати цивільну продукцію у військових цілях. 

З'являється все більше доказів, що російські виробники використовують комерційну мікроелектроніку у військовій техніці. Наприклад, росія імпортувала комерційні напівпровідники для оборонної промисловості через посередників у Гонконгу, Туреччині та навіть Естонії (яка є учасницею як ЄС, так і НАТО).

Які західні компанії постачають мікроелектроніку російському ВПК

Виявилося, що щонайменше 56 унікальних компонентів походять від європейських компаній. Найбільший обсяг продукції надійшов від нідерландської NXP Semiconductors NV і швейцарської STMicroelectronics. Серед інших виробників — швейцарська u-blox, німецькі EPCOS і Gumstix, а також французька Thales Group.

Оскільки російська влада намагається приховати причетність держави та приватних компаній до співпраці з армією та ОПК, важко довести та підготувати юридичні аргументи для включення цих російських структур до санкційного списку.

Так, українська розвідка отримала доступ до документів, що підтверджують причетність «Росатому» до поставок для російського ОПК, що свідчить про участь компанії у війні. Наразі «Росатом», державний холдинг атомної промисловості, уникнув санкцій через можливі економічні наслідки та його широку участь у цивільній атомній енергетиці по всьому світу, включно з ЄС. 

Документи свідчать, що дочірні компанії «Росатому» постачали оксид алюмінію, життєво важливий компонент для ракетного палива, для російської оборонної промисловості. Також дані свідчать, що інші товари включають:

 • літій-іонні батареї для блоків живлення, систем протиракетної оборони та іншого озброєння;
 • технологію 3D-друку;
 • хімічні сполуки, що використовуються в авіа- та ракетобудуванні.

Які російські компанії досі уникають санкцій

Звільненими від санкцій залишаються такі оборонні підприємства:

 • «Завод «Сокіл», «Саратовський авіаційний завод» (ремонт авіаційних ракет Р-27);
 • «Ізумруд» (монтаж і налагодження системи управління вогнем корабельної артилерії);
 • «РТ-Комплект» (поставка комплектуючих для російської авіаційної, приладобудівної та суднобудівної промисловості);
 • «НВП «Топаз» (виробництво апаратно-програмного забезпечення для управління наземним і корабельним базуванням літаків),
 • «Всеросійський НДІ радіотехніки ордена Трудового Червоного Прапора» і «Об'єднання ЕВТ» (обслуговування засобів зв'язку, радіотехнічного забезпечення польотів і системи управління ВПС), 
 • «Липецький механічний завод» (виробник транспортних установок для зенітно-ракетних комплексів С-300, С-330БМ і С-300ВМ «Антей-2500»).

Скільки ще витримає російський ВПК в умовах санкцій, скільки коштує росії виробництво ракет та які нові види озброєння розробляє агресор, читайте у матеріалі SPEKA. 

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Україна планувала вдарити по заводах з виробництва Shahed — The Guardian

Богдан Камінський 27 вересня 2023 17:58

Що отримала росія, налякавши Ілона Маска

Владислав Миронович 20 вересня 2023 15:15

Штучне рішення. Як синтетична їжа допоможе людству не вимерти від голоду

Юлія Даниленко 14 вересня 2023 15:30

Як побудувати стартап у $15 млн та до чого тут гра у Twitter. Builders в IT

Юлія Даниленко 12 вересня 2023 15:36

«Я не зрадник»: Маск виправдався за свою позицію щодо росії

Іван Чернов 11 вересня 2023 19:55