Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Екологічний терор. Як рашисти руйнують довкілля України

Тетяна Новак
Тетяна Новак
31 березня 2022 4 хвилин читання

Окупанти РФ намагаються не лише знищити цивільне населення та змести з землі нескорені міста, але й завдати якомога більшої шкоди екосистемам України. Від початку вторгнення українські спостерігачі зафіксували понад 100 інцидентів, що за Женевською конвенцією є екологічними воєнними злочинами.

29 березня відбулася онлайн-конференція, де попередніми оцінками масштабів катастрофи поділились аналітики Міністерства захисту довкілля, Української природоохоронної групи, а також організацій «Екодія» та SaveDnipro. Запис дискусії доступний на YouTube. SPEKA публікує головні тези.

В Україні розташовано п'ять атомних електростанцій, зокрема Чорнобильська. Бойові дії на її території — це небезпечно для всієї Європи. У зоні відчуження критична ситуація від перших днів війни, втім інформації про неї недостатньо. Відомо, що загарбники навмисно підпалюють чорнобильські ліси, сподіваючись, що вітер понесе радіацію до Києва. 

За даними Міндовкілля, майже 10 гектарів охоплені пожежею, але через постійні обстріли загастити її не можна. Також війскові РФ звозять на територію ЧАЕС боєприпаси часів Другої світової, що можуть здетонувати будь-якої миті. Якщо станеться аварія, її можна буде локалізувати лише ціною життів тисяч ліквідаторів. А глобальні наслідки будуть гіршими, ніж після «першого» Чорнобиля.

Інші атомні об'єкти також є мішенями російського екотерору. 14 березня окупанти підірвали боєприпаси на території  Запорізької АЕС, найбільшої в Європі. 26 березня вгатили по харківській станції «Джерело нейтронів». Загалом обстріли у радіусі 30 км біля атомних станцій відбуваються постійно. Натепер витоку радіації вдалося уникнути, але ризики зростають щодня.

Військова агресія загрожує ще й викидом отруйних відходів примисловості. В Україні розташовано понад 23 тис. небезпечних індустріальних об'єктів, зокрема майже 3 тис. сховищ високотоксичних пестицидів. Не меншу небезпеку становлять й «побічні продукти» військових дій, такі як розлите паливо, відпрацьована зброя, розірвані ракети тощо.

По Україні вже запустили понад 1 тис. ракет — більше, ніж по Сирії за десять років війни. Кожен вибух призводить до забруднення ґрунту і підземних вод хімікатами, важкими металами та іншим канцерогенним сміттям. На сьогодні Державна екологічна інспекція оцінює збитки, пов'язані з забрудненням землі, у $77 млн. Звісно, флора і фауна також постраждає: майже половина (44%) українських заповідників перебувають в епіцентрі або поблизу бойових дій. 

Глобальні наслідки для екології можна буде побачити лише за декілька років після війни, втім фіксувати російські злочини потрібно сьогодні. Окрім супутникових знімків важливим джерелом є безпосередні свідки подій. Якщо у вас є корисна інформація, надсилайте її до Міністерства захисту довкілля. Це можна зробити через форму на сайті Національного екологічного центру України або через канал Telegram-канал SaveEcoBot. Зібрані докази використають, щоб стягнути з Росії матеріальне відшкодування після нашої перемоги.

 

 

 

Коментарі
Інші матеріали

Три погляди — одна правда. Як українські, російські та світові ЗМІ висвітлювали трагедію у Бучі

Наталія Миронова 26 травня 2022 15:52

M777, Switchblade, Mi-17. Скільки і яку зброю отримала Україна від союзників за три місяці повномасштабної війни

Юлія Даниленко 14 годин тому

Перший окупант отримав вирок за воєнні злочини. За що саме та де судитимуть Путіна та його поплічників

Юлія Даниленко 23 травня 2022 14:14

Прихисток біля фортеці. Як живуть у Кам'янці-Подільському під час війни: фоторепортаж

Юлія Даниленко 22 травня 2022 12:33

«Розмінування України»: як повідомити про вибухонебезпечний предмет у застосунку

Наталія Миронова 21 травня 2022 18:52