Русский военный корабль, иди нах*й.
Пожертвувати на армію
×
Упс!
Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Екологічний терор. Як рашисти руйнують довкілля України

Тетяна Новак
Тетяна Новак
31 березня 2022 4 хвилин читання

Окупанти РФ намагаються не лише знищити цивільне населення та змести з землі нескорені міста, але й завдати якомога більшої шкоди екосистемам України. Від початку вторгнення українські спостерігачі зафіксували понад 100 інцидентів, що за Женевською конвенцією є екологічними воєнними злочинами.

29 березня відбулася онлайн-конференція, де попередніми оцінками масштабів катастрофи поділились аналітики Міністерства захисту довкілля, Української природоохоронної групи, а також організацій «Екодія» та SaveDnipro. Запис дискусії доступний на YouTube. SPEKA публікує головні тези.

В Україні розташовано п'ять атомних електростанцій, зокрема Чорнобильська. Бойові дії на її території — це небезпечно для всієї Європи. У зоні відчуження критична ситуація від перших днів війни, втім інформації про неї недостатньо. Відомо, що загарбники навмисно підпалюють чорнобильські ліси, сподіваючись, що вітер понесе радіацію до Києва. 

За даними Міндовкілля, майже 10 гектарів охоплені пожежею, але через постійні обстріли загастити її не можна. Також війскові РФ звозять на територію ЧАЕС боєприпаси часів Другої світової, що можуть здетонувати будь-якої миті. Якщо станеться аварія, її можна буде локалізувати лише ціною життів тисяч ліквідаторів. А глобальні наслідки будуть гіршими, ніж після «першого» Чорнобиля.

Інші атомні об'єкти також є мішенями російського екотерору. 14 березня окупанти підірвали боєприпаси на території  Запорізької АЕС, найбільшої в Європі. 26 березня вгатили по харківській станції «Джерело нейтронів». Загалом обстріли у радіусі 30 км біля атомних станцій відбуваються постійно. Натепер витоку радіації вдалося уникнути, але ризики зростають щодня.

Військова агресія загрожує ще й викидом отруйних відходів примисловості. В Україні розташовано понад 23 тис. небезпечних індустріальних об'єктів, зокрема майже 3 тис. сховищ високотоксичних пестицидів. Не меншу небезпеку становлять й «побічні продукти» військових дій, такі як розлите паливо, відпрацьована зброя, розірвані ракети тощо.

По Україні вже запустили понад 1 тис. ракет — більше, ніж по Сирії за десять років війни. Кожен вибух призводить до забруднення ґрунту і підземних вод хімікатами, важкими металами та іншим канцерогенним сміттям. На сьогодні Державна екологічна інспекція оцінює збитки, пов'язані з забрудненням землі, у $77 млн. Звісно, флора і фауна також постраждає: майже половина (44%) українських заповідників перебувають в епіцентрі або поблизу бойових дій. 

Глобальні наслідки для екології можна буде побачити лише за декілька років після війни, втім фіксувати російські злочини потрібно сьогодні. Окрім супутникових знімків важливим джерелом є безпосередні свідки подій. Якщо у вас є корисна інформація, надсилайте її до Міністерства захисту довкілля. Це можна зробити через форму на сайті Національного екологічного центру України або через канал Telegram-канал SaveEcoBot. Зібрані докази використають, щоб стягнути з Росії матеріальне відшкодування після нашої перемоги.

 

 

 

0
Прокоментувати
Інші матеріали

Економіка невизначеності. Огляд основних подій українського та світового бізнесу

Ivan Verstyuk 29 вересня 2022 17:10

Росіяни готують масовані кібератаки на об'єкти критичної інфраструктури України

Вадим Добровольський 26 вересня 2022 14:47

Україні час прощатися з 1С: чим та як замінити е-бухгалтерію від росіян

Cергій Гузенко 23 вересня 2022 13:50

Майже 300 тисяч. Петиція проти мобілізації на росії набирає обертів

Вадим Добровольський 21 вересня 2022 19:08

Brexit, але не зовсім. YouControl знайшов понад 2 тис. британських компаній, які досі працюють на росії

Юлія Даниленко 21 вересня 2022 17:21