Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Росс Ульбрихт: від лібертаріанця до наркобарона. Історія злету та падіння «Шовкового шляху»

Артем Житкевич
Артем Житкевич
1 вересня 2023 11 хвилин читання

Нещодавно суд США оголосив вирок одному з найнебезпечніших кіберзлочинців світу Варіеті Джонсу. Тепер наступні 20 років канадський кіберзлочинець, відомий своєю допомогою Россу Ульбрихту у створенні даркнет-платформи «Шовковий шлях», проведе у тюрмі. 

SPEKA розповiдає про iсторiю Росса Ульбрихта та «Шовкового шляху», а також про те, як цей проєкт вплинув на даркнет-економiку та ринок криптовалют.

Мотивацiя та iдеологiя Росса Ульбрихта

Росс Ульбрихт народився у 1984 році в американському місті Остін. Початок його шляху ніяк не натякав на те, куди цей шлях приведе: Росс закінчив школу з високими оцінками та отримав стипендію на навчання в університеті Далласа за фахом інженера-фізика. 

Майбутній Жахливий пірат Робертс в університетські роки

Після закінчення університету Росс зацiкавився лiбертарiанською фiлософiєю та культурою кiберпанку. Він став прихильником iдеї анархо-капiталiзму, за якої люди можуть жити без держави, якщо дотримуються принципу ненападу та добровільно обмінюються товарами на вільному ринку. Це як світ, де кожен є королем, але не може втручатися у життя інших.

Однодумцями Ульбрихта можна вважати Джона МакАфі, розробника однієї з перших антивірусних програм McAfee, та Пітера Тiля, спiвзасновника компанiй PayPal, Palantir Technologies та Founders Fund. Вони також є прихильниками анархо-капiталiзму та лібертаріалізму. 

Джон МакАфі був одним із найголовніших прихильників Ульбрихта. Він публічно закликав до його помилування та запевняв, що помилує його у разі перемоги на президентських виборах. Він також заявляв, що Ульбрихт був жертвою політичного переслідування та судового беззаконня. Саме він створив вебсайт Free Ross, де люди могли пропонувати свою допомогу та ресурси для захисту Росса Ульбрихта.

Джон МакАфі, один із прихильників Росса Ульбрихта Джон МакАфі, один із прихильників Росса Ульбрихта

У 2009 роцi Росс дiзнався про новий вид електронної валюти — бiткоїни. Саме у них він побачив можливість реалізувати свою ідею вільного ринку.

Амбітний проєкт Росса Ульбрихта — «Шовковий шлях» 

У 2010 році Ульбрихт під час пошуку однодумців на форумах про криптовалюти та лібертаріалізм знайомиться з досвідченим кіберзлочинцем під псевдонімом Варіеті Джонс. Він став наставником Росса у світі даркнету та допоміг йому розробити «Шовковий шлях».

Після року роботи, під час якого Ульбрихт майже не відходив від ноутбука, він запустив «Шовковий шлях», потрапити на який можна було тільки через мережу Tor. 

«Росс постійно працював за своїм ноутбуком. Багато разів я сердилася на нього, бо хотіла піти кудись, хотіла повеселитися, а він казав: «Джуліє, це марно вит рачати час», – розповідає колишня дівчина Росса Джулія Лі про перші роки роботи Ульбрихта над «Шовковим шляхом».

На «Шовковому шляху» можна було придбати різноманітні незаконні товари та послуги — від легких наркотиків до вбивства свого конкурента.

Однак на сайті не було місця, куди можна було б вписати дані своєї кредитної картки для оплати товару, як у звичайному інтернет-магазині, бо всі покупки відбувалися тільки за допомогою біткоїнів. 

Щоб приховати своє справжнє ім'я, Ульбрихт узяв собі псевдонiм Жахливий Пiрат Робертс. Це був один із головних героїв романтичного фільму «Принцеса-наречена», яким захоплювався Росс.

Ульбрихт вважав, що «Шовковий шлях» — це не лише комерцiйний проєкт, але й соцiальний експеримент. Він хотів довести суспільству, що вільний ринок має багато переваг над державним регулюванням. 

«Я створив «Шовковий шлях» не як шлях до збагачення, а як шлях до свободи», — стверджував Росс.

Технологічні аспекти «Шовкового шляху»

«Шовковий шлях» Росса Ульбрихта — це не тільки торгова платформа, на якій можна було вільно купити наркотики, але й технологічний проєкт, який використовував інновації в галузі криптографії, мережевої безпеки та криптовалюти. 

Наприклад, браузер Tor, який допомагав користувачам залишатися анонімними та уникати стеження правоохоронців. Для анонімізації грошових переказів під час оплати товарів і послуг використовувався біткоїн.

«Я запитав у отримувача посилок із «Шовкового шляху», на якому домені розташований — SilkRoad.com, .org? А він каже: «Ні, .onion (з англ. цибуля)»,  — розповідав Джаред Дер-Егіян, спецагент, що розслідував справу.

Для безпечного обміну повідомленнями між покупцем та продавцем Ульбрихт надавав можливість створювати PGP-шифрованi повiдомлення, якi можна було розшифрувати лише за допомогою приватного ключа одержувача.

Щоб уникнути шахрайства на своєму сайті, Росс створив рейтингову систему «Шовкового шляху», яка дозволяла користувачам залишати відгуки та оцінки за кожну угоду. Також вперше у даркнеті використав систему Escrow, що заморожує гроші, які покупець сплачує продавцю, на спеціальному рахунку, доки угоду не закриють. 

Нелегальний контент «Шовкового шляху»

Початково на сайті пропонували лише легкі наркотики: марихуану, LSD, MDMA та галюциногенні гриби.

Однак у лютому 2012 року Россу здалося, що цього замало, і він додав інші види наркотиків: кокаїн, героїн, опіум та метамфетамін.

Вигляд сайту Silk Road у перші роки після створення Вигляд сайту Silk Road у перші роки після створення

У березні 2012 року Ульбрихт пішов ще далі і додав на сайт можливість купити зброю та боєприпаси. Через місяць з’явилася нова категорія товарів під назвою Services, де можна було замовити хакерські послуги, як крадіжка даних, злом сайтів, DDoS-атаки тощо. Також тут можна було найняти вбивць або організувати пограбування.

У червні 2013 року на форумі зʼявилася можливість купити фальшивий паспорт, громадянство та інші документи.

Трансформація Росса Ульбрихта

На початку створення «Шовкового шляху» Росс намагався пiдтримувати дружню атмосферу на сайтi, органiзовував форуми для навчання, а також надавав знижки покупцям у скруті.

Однак згодом Ульбрихт став бiльш жорстоким та параноїдальним, оскiльки йому доводилося займатися розв’язуванням конфлiктiв, захистом сайту вiд хакерiв та конкурентiв. Психологічний тиск виявився завеликим. 

Ульбрихт навіть замовляв убивства шістьох користувачів сайту «Шовковий шлях». Однак жодне з них не виконали, тому що він щоразу потрапляв на вбивць, які насправді були агентами ФБР або шахраями. 

Наприклад, користувач FriendlyChemist почав шантажував Ульбрихта, вимагаючи $500 тис. за мовчання про базу даних «Шовкового шляху».

Ульбрихт звернувся до одного з продавців наркотиків на сайті, LucyDrop, щоб той убив FriendlyChemist за $150 тис. LucyDrop надіслав Ульбрихту фотографію трупа з пакетом на голові і повідомив, що справа закрита.

Насправді ж LucyDrop був агентом ФБР, а фото вбитого FriendlyChemist було фальшивим. 

У 2013 році Росс Ульбрихт зажадав слави, тому погодився дати інтерв’ю журналу Forbes під своїм псевдонімом Жахливий Пiрат Робертс, в якому розповів про свою мотивацію, філософію та майбутнє «Шовкового шляху».

Росс Ульбрихт перетворився з лiбертерiанця-ідеаліста на жорстокого наркобарона, який прагнув слави, менш ніж за три роки після створення «Шовкового шляху».

Затримання та суд над Россом Ульбрихтом

Слідство щодо діяльності «Шовкового шляху» почалося у 2011 році, коли агенти ФБР, Наркополіції США та Інтерполу виявили існування даркнет-магазину. 

Вони використовували різні методи задля викриття адміністратора «Шовкового шляху». Однак найбільш вирішальною була помилка самого Росса Ульбрихта, який залишив свою електронну адресу на форумі, присвяченому біткоїнам. 

«На форумі, присвяченому біткоїнам, було багато публікацій. В останній публікації особа вказала обліковий запис електронної пошти Gmail Ульбрихта», — згадує Гері Елфорд, спеціальний агент IRS.

Ульбрихта затримали 1 жовтня 2013 року в бібліотеці Сан-Франциско. Під час обшуку його квартири агенти ФБР знайшли приблизно $10 млн у біткоїнах.

Судовий процес щодо Росса Ульбрихта розпочався 13 січня 2015 року в Нью-Йорку. Його адвокати стверджували, що він створив «Шовковий шлях» як експеримент з економічною свободою, але пізніше передав управління сайтом іншим особам, які використовували його для злочинних цілей. Врешті Росса Ульбрихта засудили до довічного ув'язнення без права на помилування. 

Росс Ульбрихт у в'язниці Тусон в Аризоні (1-й ряд, ліворуч) Росс Ульбрихт у в'язниці Тусон в Аризоні (1-й ряд, ліворуч)

Реакція громадськості на справу Ульбрихта була неоднозначною. Одні засуджували його за те, що він створив платформу для незаконної торгівлі.Інші, навпаки, підтримувала і сприймала його як жертву політичного переслідування, порушення прав людини і надмірної жорстокості правосуддя. Прихильники навіть започаткували акцію на підтримку Ульбрихта — FreeRoss.

Акція на підтримку Росса Ульбрихта Акція на підтримку Росса Ульбрихта

Значення «Шовкового шляху» для даркнет-економіки та ринку криптовалют

«Шовковий шлях» дав можливість користувачам уникати уваги з боку державних органів, а також знизити ризики, пов’язані з фізичною доставкою та оплатою незаконних товарів. Також сприяв розвитку даркнет-культури, яка базується на ідеях свободи, вседозволеності та альтернативної економіки.

Через оплату лише біткоїнами «Шовковий шлях» вплинув на курс біткоїна, оскільки він стимулював попит на цю криптовалюту серед користувачів даркнету. 

Ціна біткоїна зросла з $0,30 у січні 2011-го (до створення «Шовкового шляху») до $13 у січні 2013-го, а це майже 43-кратне збільшення. У квітні 2013 року ціна біткоїна сягнула майже $250, а в грудні того ж року (після затримання Росса Ульбрихта) — понад $800.

«Шовковий шлях» мав багато послідовників, які намагалися повторити його успіх. Одними з перших були:

  • «Шовковий шлях 2.0». Це спроба відродити оригінальний проєкт. Сайт запустили у листопаді 2013 року, але вже за рік закрили під час операції «Онікс».
  • «Альфабет». Був конкурентом «Шовкового шляху 2.0» та пропонував ще більший асортимент незаконних товарів та послуг. Використовував біткоїни та монеро для оплати. Його закрили у липні 2017 року.
  • «Дрім Маркет». Він працював з 2013 по 2019 рік. Спеціалізувався більше на наркотиках. Припинив свою діяльність у квітні 2019 року після серії кібератак та погроз з боку хакерів.

Росс Ульбрихт був не просто торговцем наркотиками, а й засновником криптоанархiзму. Вiн продемонстрував можливостi та ризики створення альтернативних соцiальних i економiчних систем. Але найголовніше — він став символом боротьби проти державного контролю i цензури в iнтернетi.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

«Азов» та Trustee Plus збирають 5 млн криптовалюти для поранених бійців

Максим Красіков 5 травня 2024 14:00

Біткоїн лишався центром уваги ринку — Binance Research

Олеся Дерзська 2 травня 2024 19:01

Криптовалюти та макроекономічні чинники: що очікувати?

Владислав Гринів 29 квітня 2024 16:00

Криптовалютний ринок Західної Європи: аналіз тенденцій і перспектив

Владислав Гринів 25 квітня 2024 17:00

Ризики та перспективи інвестування у криптовалюти-меми: на що звертати увагу?

Владислав Гринів 9 квітня 2024 17:30