Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ринок українських франшиз 2022 року. Чи варто відкривати власний бізнес під час війни

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
5 січня 2023 6 хвилин читання

SPEKA продовжує серію матеріалів про те, як правильно обрати пропозицію, придбати франшизу та побудувати стабільний бізнес. Голова Асоціації франчайзингу України Андрій Кривонос розповідає про тенденції на ринку українських франшиз, які труднощі подолали франчайзингові компанії цього року та що чекає на цей бізнес далі.  

Нагадаємо, раніше директор Crane IP Law Firm Іван Нікітченко підготував топ-5 рекомендацій про початок роботи з франшизами, де можна дізнатися про юридичні аспекти пошуку пропозицій, перевірки документів та підписання договору. 

Як українські франшизи адаптувалися до війни

Цього року франчайзингові компанії ведуть обережну бізнесову політику, адже підприємці зосереджені на збереженні персоналу, виробничих потужностей, інфраструктури. Через війну власники франчайзингових компаній змінили підхід до керування бізнесом, щоб вижити та думати про подальший розвиток. Тож ринок франшиз має такі характеристики:

  • 1
    Підприємці багато спілкуються та допомагають одне одному. Вони розуміють, що треба зберегти команду, обладнання, продукт. 
  • 2
    Війна змусила задуматися над перебудовою бізнес-стратегії. Зокрема, компанії зрозуміли, що потрібно зростати не лише кількісно, а й якісно. Тобто важливо змінювати організаційні моделі, додавати нові послуги, покращувати якість сервісу тощо.
  • 3
    Бізнес ставить на перше місце питання розвитку брендів. Тому власники зосереджені на навчанні команди, розширенні лінійки продукції тощо. Тоді будуть зрозумілими перспективи розширення бізнесу.

Які напрями популярні на ринку франшиз

За оцінками Асоціації франчайзингу України, на заході країни працюють приблизно 60% франчайзингових компаній, що займаються приготуванням, продажем або доставкою їжі.

Ці тенденції на ринку франшиз стали реальними через простий підхід запуску кав'ярень, бургерних та інших закладів стріт-їжі. А ще міг спрацювати так званий соціальний чинник: під час війни питання приготування та продажу їжі стає надто важливим. Тож франчайзингові компанії, що пропонують food-проєкти, можуть бути дуже затребувані.

Які продукти та послуги актуальні серед франшиз

Серед франшиз високий попит можуть мати проєкти у сегменті продукту та послуг. окремо.  

Рейтинг food-проєктів на ринку франшиз виглядає так:

  • Випічка, хліб, круасани.
  • Кава плюс солодка випічка.
  • Невелике кафе: піца, салати, супи.

Щодо запуску бізнесу рейтинг food-проєктів представлений від простого формату до більш складного. Умовно каву та випічку можна продавати у невеликому фургоні, а для відкриття кафе треба взяти в оренду невелике приміщення.

Рейтинг проєктів на ринку франшиз з надання послуг буде таким:

  • Послуги для дітей: центри навчання та розвитку, курси з англійської мови, математики, спортивні та творчі напрями.

Такі франшизи популярні навіть під час війни, адже за переїзду дорослі хочуть надати дитині сервіс з метою розвитку. До того ж дорослі можуть спокійно працювати.  

  • Медицина, зокрема, пункти приймання аналізів, їхнє розшифрування, первісні рекомендації звернутися до сімейного або спеціалізованого лікаря.

У медичному напрямі можна побудувати інфраструктуру будь-якого масштабу — від кабінету сімейного лікаря до повноцінного медичного закладу.

  • Поштові послуги:
  • 1
    відділення можуть з'являтися у західних регіонах країни, зокрема, у нових житлових комплексах;
  • 2
    відновлення логістики важливо на деокупованих територіях, тому що це один із видів налагодження зв'язку, надання послуг та розвитку бізнесу.

Як франчайзингові компанії відновлюють бізнес

Восени власники франшиз почали відкривати нові точки у західних областях України та за кордоном. Зокрема, в Європі розвиваються «Львівські круасани», «Нова пошта» та інші. 

За кордоном підприємці планують розвивати франшизи за такою схемою:

  • 1
    Франчайзингова компанія відкриває власні проєкти у Польщі, Румунії, Чехії тощо.
  • 2
    За потреби власник франшизи організовує з України постачання сировини, витратних матеріалів, команди, обладнання тощо.
  • 3
    Після того як бізнес стабільно запрацює, компанія продає франшизи іншим підприємцям.

Це правильно, адже спочатку власники франшизи мають самостійно вивчити особливості ведення бізнесу у кожній країні. Йдеться про реєстрацію компанії, працевлаштування робітників, тонкощі оподаткування. Коли є досвід запуску бізнесу з нуля, можна оформлявати пропозиції щодо продажу франшизи іншим людям.

Які перспективи мають франшизи в Україні та за кордоном

У майбутньому компанії планують паралельно зосередитися на розвитку ринку франшиз як у нашій країні, так і за кордоном.

В Україні нові пропозиції або точки будуть відкриватися переважно у тих регіонах, де можна безпечно працювати. Це центр та захід країни.   

Гарні перспективи франчайзингові компанії бачать і в ЄС, адже у сусідних країнах є декілька категорій потенційних клієнтів:

  • 1
    Переселенці. Вони можуть бути зацікавлені у відкритті власного бізнесу на умовах придбання франшизи.
  • 2
    Майбутні мігранти. Вони думають про переїзд за кордон, але не знають, чим там зайнятися. Як варіант можна придбати франшизу.
  • 3
    Місцеві жителі. Іноземці поки що не знайомі з вітчизняними франшизами. Але після того, як український бізнес продемонструє свої можливості в Європі, європейці  можуть зацікавитися цим бізнесом.  

Як вести перемовини про придбання франшизи

Під час війни франчайзингові компанії намагаються не розробляти уніфіковані пропозиції для потенційних партнерів, адже власники франшиз надають перевагу особистим перемовинам. Цей підхід є найбільш продуктивним, оскільки не всі майбутні підприємці можуть мати, зокрема, необхідну суму грошей для відкриття власної справи. Тож завжди існує можливість знайти компроміс.  

Наприклад, якщо у людини немає коштів на повноцінне обладнання бізнесу, пропозицію переводять у матеріальне рішення. Наприклад, власник франшизи може запитати, в якому місті проживає клієнт. Той відповідає, що у Рівному. Там може бути франчайзі, який переїхав з Миколаєва, тож вони можуть вирішити спільно відкрити точку. Такі історії цілком реальні.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

NovaPay вийшла на ринок Молдови

Анастасія Ковальова 23 години тому

В Україні з’явився новий синдикат інвесторів Toloka

Кіра Іванова 1 червня 2023 19:37

Новий закон про поштовий звʼязок. На які зміни чекати влітку — коментар юриста

Єлизавета Гогілашвілі 1 червня 2023 18:47

«Нова пошта» та «Повернись живим» збирають 330 млн грн на зв’язок для ППО

Ганна Гілова 1 червня 2023 15:39

Єврокомісар обговорить із гендиректором OpenAI регуляцію ШІ в ЄС

Ганна Гілова 31 травня 2023 08:46