Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ринок софту для командної роботи: до чого готуватися розробникам та клієнтам

Чингиз Баринов
Чингиз Баринов Co-founder сервісу для командної роботи Worksection
23 травня 2023 5 хвилин читання

Українські компанії з початком повномасштабної війни активно відмовляються від розробок чи софту з російським корінням. А стартапи з офісами у Києві, Львові чи Харкові та повністю експортною орієнтацією відкривають для себе по-новому український ринок і клієнтів. 

Цей процес триває й досі. «Бітрікс24» припиняє працювати на українському ринку з червня цього року. Вихід російського софту — важливе й очевидне рішення в умовах війни. Та воно призведе до суттєвих змін на українському ринку платформ для командної роботи. Це посилюватимуть ще й загальносвітові тенденції й наші внутрішні умови воєнного часу. 

Маючи 15-річний досвід створення й розроблення сервісу для управління командами Worksection  та переживши кризи різних років, можу спрогнозувати кілька тенденцій, на які точно варто очікувати як гравцям ринку, так і користувачам. 

Зміна №1. «Комбайн» пішов — потрібен новий «комбайн» 

Багато розробників і користувачів називають «Бітрікс» комбайном, який народився з 1С. Він поєднує і CRM-систему, і конструктор сайтів, і сервіс управління проєктами, і ще документацію й бухгалтерію. Але «комбайни» завжди великі, складні, важкі, неповороткі. А конкретно «Бітрікс» ще й успадкував купу багів від 1С. Та все ж він був «комбайном», аналог якого зараз намагається знайти український бізнес до своїх запитів. 

Чого тут можна очікувати? Українські компанії у різний спосіб консолідують свої зусилля, щоб дати ринку новий «комбайн». Адже українські розробки, як колись дубляж, просто затьмарювалися гігантами, з якими складно було конкурувати. Однак це не означає, що зараз ринку немає що презентувати на заміну. 

Консолідацією в цьому випадку може бути як об’єднання різних сервісів для створення умовної єдиної “пакетної пропозиції”, так і створення окремої повноцінної платформи на базі вже кількох існуючих. 

Наприклад, класичні CRM-системи об’єднуватимуться з ІТ-рішеннями для планування, управління командами тощо. Або ж телеком чи хмарні оператори розширюватимуть свої портфелі послуг, додаючи до них планери, синхронізації з іншими працівниками, можливості ведення командних проєктів чи віддаленої роботи. 

Зміна №2. Конкуренція українських та іноземних програм

В останні роки активними користувачами софту з управління командами став саме малий і середній бізнес. За нього в Україні й боротимуться як українські сервіси, так і іноземні. З одного боку для українських компаній – це загроза (з великими платформами, а отже великими інвестиціями складно конкурувати), але з іншого – це точка росту, яку 100% можна правильно використати для посилення позицій на ринку. 

Водночас великі іноземні платформи цілком можуть націлитися на купівлю українського софту. Навіть не стільки через їхні якісні розробки, скільки через клієнтську базу. 

Свого часу так зробив Atlassian, придбавши 2017-го Trello за $425 млн. На той момент для Atlassian – це була найбільша купівля сервісу. І це було виправдано: Trello на момент приєднання до софт-гіганта мав 19 млн користувачів. 

Український софт цілком може зацікавити великі сервіси з кількох причин: база клієнтів в Україні, клієнти за кордоном, якісні розробки, хороша команда. Тож я не здивуюся, коли за кілька місяців у новинах побачу статтю про злиття чи купівлю одного сервісу іншим. 

Зміна №3. Точка зростання

Вихід з ринку великого гравця та конкуренція спонукають до оптимізації та покращення інших сервісів-конкурентів. Особливо зважаючи на те, що гравець, який іде, був хоч і великим, але мав багато недоліків. 

А масштабуватися, працюючи з моральною застарілою системою, набагато складніше, ніж з хорошим сервісом. 

Приміром, ми на своїй платформі для командної роботи, отримавши запити від різних сфер (від маркетингу до рітейлу), зрозуміли, що частина з них – не наша сфера, тож відпрацювали перенаправлення до наших партнерів — класичних CRM

Нові фічі, використання технологій штучного інтелекту, автоматизація процесів – ці та інші розробки варто очікувати на ринку найближчим часом або від стартапів, або в складі платформ, які вже працюють. У будь-якому випадку український софт для управління командами був, є і буде конкурентним. В Україні та світі.

Якщо ви хочете поділитися з читачами SPEKA власним досвідом, розповісти свою історію чи опублікувати колонку на важливу для вас тему, долучайтеся. Відтепер ви можете зареєструватися на сайті SPEKA і самостійно опублікувати свій пост.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Як штучний інтелект трансформує лікування захворювань очей

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:57

Support day: як інженеру стати ближчим до продукту

Владислав Миронович 24 травня 2024 17:00

Продаж товару на умовах післяплати: чи потрібно застосовувати ПРРО/РРО?

Дарина Ціва 24 травня 2024 15:00

Результати великого апдейту Google 2024 року: чому одні компанії не встояли, а інші наростили трафік на хвилі оновлення

Олексій Шаповал 23 травня 2024 18:20

Чи можна підприємцю відмовитись від використання РРО?

Владислав Нечипорук 23 травня 2024 15:00