Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Ринок франшиз — 2023: що чекає на інвесторів в Україні та за кордоном

Христина Коновалова
Христина Коновалова journalist, editor
15 лютого 2023 9 хвилин читання

У 2022 році підприємці евакуювали обладнання та команди на захід країни, оптимізували бізнес-моделі й створили проєкти за кордоном. 

Що буде у 2023-му? Співзасновниця та виконавча директорка консалтингової компанії MOST Franchising Катерина Бенівська розповіла SPEKA, як змінюються франчайзингові формати і чому конкуренція на ринку посилюється.

Катерина Бенівська з MOST розповідає про тренди на ринку франшиз Катерина Бенівська з MOST розповідає про тренди на ринку франшиз

Нагадаємо, раніше директор Асоціації франчайзингу України Андрій Кривонос проаналізував перспективи виходу українських франшиз на закордонні ринки.  

Популярні напрями на ринку франшиз у 2022 році

Після того як минув шок від 24 лютого, ринок почав відновлюватися. 

Протягом 2022 року найбільше точок відкрили:

 • у сфері громадського харчування — 47%; 
 • у продуктовому ритейлі — 31%;
 • у ритейлі побутових товарів, електроніки — 14%;  
 • у сегменті медичних лабораторій — 2%;
 • інше — 6%.

Де відкривали франшизи у 2022 році

Через повномасштабну війну географія українського ринку франшиз суттєво змінилася. Підприємці найчастіше запускали нові проєкти у Києві (приблизно 24%) та на заході країни (42%) — у Львівській, Івано-Франківській, Волинській, Рівненській, Закарпатській, Тернопільській та Хмельницькій областях. 

Також франчайзингові компанії виходили на ринок Польщі, Словаччини, Румунії. Першими відкрились за кордоном ті, що до 24 лютого збиралися у ЄС. Вони почали швидко реалізовувати свої плани: проводили попередні оцінки, шукали партнерів.  

Торік бізнес у Європі здебільшого розвивали відомі мережі, як-от «Львівські круасани», ресторани Борисова (БПШ, DOGZ & BURGERZ, Mushlya), iFest («П'яна вишня«, »Львівські пляцки« тощо). Але були й такі підприємці, що виїхали за кордон і тому почали розвивати свої проєкти у ЄС. 

Від редакції. Підприємці мають бути готовими до того, що європейці бачать у наших компаніях конкурентів. На таку реакцію наразився найбільший в Україні онлайн‑ритейлер Rozetka, який восени 2022 року запустив доставку товарів до Польщі.   

«Якщо ми намагаємося домовлятися з певними майданчиками й підписувати контракти, вони спочатку розмірковують, чи треба нас взагалі пускати. У нас купують українці, які живуть у Польщі, але поки що обирають найдрібніше», — каже співвласник Rozetka Владислав Чечоткін

Що чекає на ринок франшиз у 2023 році

Торік франчайзі активно запускали проєкти, що були пов'язані з громадським харчуванням або продуктовим ритейлом. Це логічно, адже інфляція у 2022 році становила 26,6% — купівельна спроможність населення падає і люди частіше обирають продукти та речі найпершої потреби. 

Це означає, що деякі франшизи закриються, а іншим доведеться адаптувати бізнес-модель. Тому потенційні франчайзи мають обирати:

 • відомий бренд;
 • франшизи із досвідом роботи, оскільки бізнес-модель може працювати в умовах кризи; 
 • менш ризикований проєкт, що враховує суму інвестицій та термін окупності (краще — до двох років). 

Від редакції. Перед тим як підписати франчайзинговий договір, необхідно перевірити документи з юридичної точки зору. Ось поради від директора Перед тим як підписати франчайзинговий договір, необхідно перевірити документи з юридичної точки зору. Ось поради від директора Crane IP Law Firm Івана Нікітченка:

 • 1
  Дізнайтеся, хто розпоряджається франшизою (патенти, ліцензії).
 • 2
  Аналізуйте франчайзинговий договір (шаблони договорів, дрібний текст у документах).
 • 3
  Цікавтеся, як допомагає франчайзер (навчання, маркетинг).
 • 4
  Які права має партнер франшизи (наприклад, чи є франчайзі унікальним представником на певній території).

Які франчайзингові формати з'являться за кордоном у 2023 році 

Цьогоріч франчайзингові компанії продовжать розвивати бізнес за кордоном. Тож бізнеси, які не мають франшизи, будуть створювати таку пропозицію, щоб вийти з нею на ринок сусідніх Польщі, Румунії, Словаччини чи ринків Чехії, Болгарії та країн Балтії. 

Українські компанії можуть взяти за приклад досвід США. Коли американські компанії виходять на ринки інших країн, для пришвидшення процесу вони залучають місцевих підприємців, які хочуть співпрацювати з міжнародним брендом у межах власної країни. За допомогою франшиз розвивали бізнес McDonald`s, 7eleven, Subway, Domino's Pizza. Наприклад, коли McDonald`s виходив на ринок Казахстану, компанія продала місцевому бізнесу мастер-франшизу — ексклюзивне право розвивати мережу в країні. 

Франчайзингові бізнес-моделі використовують і виробники одягу та взуття з ЄС. Відомі бренди спочатку продають франшизу в країну, що їх цікавить. Після виробники починають розуміти потенціал ринку. Якщо країна є привабливою, вони можуть викупити франчайзингову мережу і розвивати її самостійно. Так, наприклад, роблять Zara, Reserved, Bershka.

Як франшизи адаптуються до викликів 

До 2020 року підприємці змінювали формати франшиз раз на чотири-п'ять років, але через карантин почали частіше адаптувати проєкти. Тоді власники компаній зменшували площу закладу, а у категорії «локація» додавали «біля дому». Після кав'ярні оновили бізнес-модель та запропонували клієнтам чай, каву й страви to-go. Так бізнес зміг вижити та зберегти конкурентоспроможність. 

Через війну в країні франчайзингові компанії продовжать зменшувати формат франшиз. Адже за системою франчайзингу під одним брендом можуть працювати різні варіанти кав'ярень, наприклад: 

Франшиза може пропонувати відкрити три формати кав'ярні Франшиза може пропонувати відкрити три формати кав'ярні

Часто повноцінна кав'ярня з посадковими місцями належить до франшиз великого формату. Такі проєкти потребують більше інвестицій та мають термін окупності два і більше років. Вони будуть менше затребувані під час війни. 

Вимоги для великого, середнього та маленького формату франшиз Вимоги для великого, середнього та маленького формату франшиз

Також у 2023 році франшизи очікують на: 

 • оновлення асортименту товарів та послуг; 
 • оптимізацію витрат (переоцінка необхідного персоналу);
 • зміну географії (продажа франшиз в безпечних регіонах).

Що буде з конкуренцією на ринку франшиз 

Франчайзери будуть жорстко конкурувати за інвестора, особливо за перевіреного та надійного. Багато українців виїхали за кордон або захищають країну на фронті, тож потенційних інвесторів стало менше.  

Конкуруючи за інвестора, франчайзери будуть створювати якісніші та доступніші формати франшиз, зроблять широку підтримку партнерів та популяризуватимуть свій бізнес в Україні та за кордоном.  

Ключові зміни ринку франшиз у 2023 році 

 • 1
  Франшизи у сфері громадського харчування та продуктовому ритейлі залишаться популярними.
 • 2
  Компанії масштабуватимуть послуги у сусідніх країнах ЄС — Польщі, Румунії, Чехії тощо.
 • 3
  Якщо бізнес не має франшизи, він створить її, щоб запропонувати продукт за кордоном.
 • 4
  Підприємці адаптують формати до викликів воєнного часу: зменшать площу закладів, оптимізують персонал, оновлять асортимент товарів та послуг. 
 • 5
  Компанії конкуруватимуть за інвесторів, які мають бізнесовий досвід та гроші для придбання франшизи.
0
Прокоментувати
Інші матеріали

Rozetka відкрила понад 400 точок видачі у 118 населених пунктах України

Юлія Мирська 29 вересня 2023 14:08

Ціни та дата виходу iPhone 15 в Україні: що кажуть ритейлери

Ганна Гілова 23 вересня 2023 08:30

Польща розслідує діяльність OpenAI через ймовірне порушення конфіденційності даних

Богдан Камінський 22 вересня 2023 18:09

Lockheed Martin у Польщі відкрила друге за розміром у світі виробництво

Богдан Камінський 14 вересня 2023 13:50

«Нова пошта» запустила відправлення з поштоматів Inpost у Польщі: як скористатися новою послугою

Юлія Мирська 13 вересня 2023 14:01