Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

Рідкий метал перетворює повсякденні речі на розумні об'єкти

Богдан Камінський
Богдан Камінський
23 червня 2023 4 хвилин читання

Китайські дослідники створили новий тип рідкого металу, який перетворює повсякденні речі на кшталт паперу на розумні гаджети. Про це пише Ars Technica.

Рідкий метал вже використовується в носимих мікросхемах та датчиках, але не як покриття. Команда вчених з Університету Цінхуа в Китаї винайшла сплав, який під дією штампа може прилипнути до тонких матеріалів без клею.

У дослідженні вчені показали, що вкритий металом папір можна перетворити у фігури оригамі та знову їх скласти. Сплав також здатний проводити тепло та електрику.

Винайдення оптимального сплаву

Оскільки частинки рідкого металу мають тенденцію триматися дуже близько одна до одної, його важко нанести на поверхню без додаткових засобів. Але клеї зазвичай негативно впливають на властивості металу, такі як провідність. 

Команда хотіла отримати рідкий метал, який міг би самостійно прилипати до паперу. Вони використали сплав вісмуту, індію та оксиду олова (BiInSn) і перевірили, наскільки добре він працює у порівнянні зі сплавом індію та галію (eGaIn).

Перший виявився більш ефективним. На відміну від eGaIn, він не окислюється під впливом повітря. Також BiInSn має вищу температуру плавлення, тому немає ризику його зрідження при температурі нижче 62°C.

Крім цього, він здатний до сильнішої адгезії, однак досягнення оптимального «прилипання» вимагало проб і помилок.

Оригамі з паперу з нанесеним рідким металом

Дослідники спробували нанести BiInSn на папір з різним тиском. З'ясувалось, щоб він залишався на місці, потрібно небагато зусиль. 

Потім вчені створили куб оригамі, який вимагав злипання країв без будь-якого іншого зв'язувального агента. Дослідники побачили, що розібрана фігурка згодом повертається до початкової форми. 

Іншою формою, яку вони спробували створити, була пружина. Її можна було розтягнути або стиснути, але фігура залишалася незмінною, як би її не регулювали.

Команда також змогла побудувати 3D-структури з окремих шматків плоского паперу з металевим покриттям. Ці конструкції зберігали свою форму, а покриття можна було відклеїти, не впливаючи на властивості основи. 

У підсумку рідкий метал не втратив своїх властивостей, його можна переробляти та використовувати багаторазово. Папір також знову ставав папером.

Майбутні дослідження

Команда вважає, що самоадгезія через рідкий метал є перевагою, адже його можна нанести на будь-який тонкий, легкий матеріал. В майбутньому дослідники хочуть знайти покриття, яке б не відшаровувалося після застигання сплаву. 

Дослідники розглядають можливість випробування біологічно чистої фарби-спрею для захисту покриття на матеріалах, які можуть бути використані на упакованні, людській шкірі, під водою та навіть у космосі.

Сплав також може бути корисним для м'яких роботів у чужому середовищі. Такі пристрої могли б досліджувати найглибші ділянки океану, підземні тунелі на Марсі та інших космічних об'єктах. 

Автономні м'які роботи, тонкі та гнучкі, зможуть проникати в місця, де більші марсоходи не зможуть безпечно проїхати, а самоадгезія рідкого металевого покриття дозволить їм складати та розкладатись самостійно.

Нагадаємо, раніше вчені винайшли найміцніший матеріал на Землі.

50 UAH 150 UAH 500 UAH 1000 UAH 3000 UAH 5000 UAH
0
Прокоментувати
Інші матеріали

США можуть заборонити TikTok через загрозу нацбезпеці

Владислав Паливода 15 квітня 2024 09:42

Привілей краси: чому привабливим людям довіряють та як на цьому заробити

Олександр Тартачний 13 квітня 2024 09:00

Танковий потенціал росії на початку 2024 року

Вікторія Рудзінська 11 квітня 2024 23:04

Тайванські виробники електроніки шукають штаб-квартири за кордоном через загрозу нападу Китаю

Владислав Паливода 9 квітня 2024 11:33

Дослідження: відділ мозку, який контролює рух, також керує почуттями

Сергій Коноплицький 8 квітня 2024 15:05