Упс! Не вдала спроба:(
Будь ласка, спробуйте ще раз.

рф переносить війну з Україною до комп’ютерних ігор

Богдан Камінський
Богдан Камінський
31 липня 2023 6 хвилин читання

росіяни використовують такі популярні ігри, як Minecraft та «Мір танков» (російська версія World of Tanks), для розповсюдження своєї пропаганди.

Про це пише The New York Times.

Наприклад, у Minecraft російські гравці відтворили битву за місто Соледар, яке тимчасово окуповане з січня 2023 року.

У Minecraft російські гравці відтворили битву за Соледар в Україні. У Minecraft російські гравці відтворили битву за Соледар в Україні.

В травні канал російської версії World of Tanks («Мір танков») відзначив 78-му річницю перемоги над нацистською Німеччиною відтворенням параду танків в москві в 1945 році.

Відтворення московського параду у «Мір танков» (російській версії World of Tanks) на честь 78-й річниці перемоги над нацистською Німеччиною. Відтворення московського параду у «Мір танков» (російській версії World of Tanks) на честь 78-й річниці перемоги над нацистською Німеччиною.

В червні на популярній ігровій платформі Roblox користувач створив масив сил МВС рф, щоб відзначити день росії.

На ігровій платформі Roblox користувач створив масив сил МВС для святкування дня росії. На ігровій платформі Roblox користувач створив масив сил МВС для святкування дня росії.

Ці ігри та пов'язані з ними дискусійні сайти, такі як Discord і Steam, стають онлайн-платформами для російського агітпропу. Вони поширюють серед переважно молодої аудиторії потік пропаганди, який кремль використовує для виправдання війни в Україні.

У віртуальному світі гравці взяли на озброєння:

  • літеру Z — символ російських військ, які вторглися в Україну у 2022 році;
  • виправдання юридично безпідставних російські територіальні претензії в Криму та інших областях;
  • тези російського президента, який намагається очорнити українців як нацистів і звинуватити Захід у конфлікті.

Російська пропаганда у віртуальному світі

«Слава росії», — так називається відеоурок про те, як побудувати флагшток з прапором рф у грі Minecraft. У ньому показано російський триколор над міським пейзажем з написом «Луганськ», який також тимчасово окупований росією з 2014 року.

Ігровий світ — це справді платформа, яка може впливати на громадську думку, охоплювати аудиторію, особливо молодь.
Таня Беккер, дослідниця компанії ActiveFence, що займається кібербезпекою

У квітні президент Microsoft Бред Сміт заявив, що служба безпеки компанії виявила нещодавні спроби росії «проникнути в деякі ігрові спільноти», навівши приклади в Minecraft і в дискусійних групах Discord. За його словами, корпорація повідомила про це уряди країн.

Керівник групи аналізу загроз Microsoft Клінт Воттс розповів, що російське воєнізоване угруповання, відоме під назвою «Група Вагнера», просувало «зловмисні наративи» в Discord і Steam на підтримку кремля. Ймовірно, воно також намагалося заохочувати призов до лав бойовиків.

Пропаганда в основному спрямована на те, щоб вагнер і російські військові виглядали крутими та загрозливими.
Клінт Воттс дослідникам, які вивчали екстремізм у відеоіграх

Роль російської держави у просуванні наративів кремля в відеоіграх

Хоча деякі матеріали відображають погляди пересічних росіян, інші приклади свідчать про причетність уряду. Вплив кремля на відеоігри показує, наскільки наполегливо путін намагається зміцнити свої політичні цілі, використовуючи західні соціальні мережі та споживчі товари, всупереч дипломатичній та економічній ізоляції.

У червні знаменитості, музиканти та щонайменше один російський урядовець влаштували концерт у Minecraft на честь дня росії. Серед них — голова Ліги безпеки інтернету Катерина Мізуліна. Її мати, Олена, працює у верхній палаті парламенту і є відомим союзником путіна.

Концерт у Minecraft на честь дня росії. Концерт у Minecraft на честь дня росії.

Інші меми, що з'являються в іграх, симпатизують групі Вагнера, яку очолював Євген Пригожин до вчинення спроби державного перевороту у червні. Колишній ватажок бойовиків є ветераном інформаційних операцій, оскільки заснував «Агентство інтернет-досліджень», яке втручалася в американські президентські вибори у 2016 році.

Цього місяця путін підкреслив інтерес кремля до ігрової індустрії як до потенційного інструменту, за допомогою якого уряд може прищеплювати цінності. У своєму недоданому виступі російський диктатор назвав це «колосальним бізнесом».

За словами віцепрем'єр-міністра, який виступав на тій же зустрічі, кожен четвертий росіянин грає в онлайн-ігри. путін сказав, що ігри «повинні бути на перетині мистецтва та освіти».

Геймдев намагається протидіяти російській пропаганді в іграх

Після вторгнення росії в Україну Microsoft призупинила нові продажі продуктів і послуг у рф на виконання санкцій. Проте росіяни продовжують знаходити способи використовувати її ігри та сайти для охоплення широкої аудиторії. 

Російська пропаганда випробовує нові способи просування свого режиму.
Артем Старосієк, керівник української консалтингової компанії Molfar, яка аналізує загрози в інтернеті

Дослідники з Molfar виявили більше десятка прикладів прокремлівської пропаганди в іграх Minecraft, Roblox, російських версіях World of Tanks і World of Warships, Fly Corp, Armored Warfare і War Thunder. Майже всі вони прославляли перемогу радянського союзу над нацистською Німеччиною, яку путінський режим активно використовує для створення підтримки сьогоднішньої війни. Деякі з них мали явні зв'язки з політичними партіями або державними установами.

Wargaming Group, кіпрський творець World of Tanks, World of Warships та інших ігор, минулого року виділила свій російський і білоруський бізнес у дочірню компанію Lesta Studio. 

Wargaming рішуче підтримує народ України, нашу студію в Києві і наших співробітників.
Алекс Брюер-Дісаруфіно, представник Wargaming в Північній Америці

Керівник відділу досліджень ультраправих і рухів ненависті Інституту стратегічного діалогу в Лондоні Джейкоб Дейві вважає, що Minecraft та інші ігри можуть бути корисними інструментами впливу на вразливу молодь. Особливо він підкреслив приватні групи, де гравці прагнуть обговорювати маргінальні ідеології.

Вони йдуть туди, де, на їхню думку, можуть знайти сприйнятливу аудиторію, і використовують широкий спектр технологічних платформ для поширення своїх повідомлень.
Джейкоб Дейві

Відеоігри як елемент контрпропаганди

Враховуючи військовий характер багатьох ігор, не дивно, що війна в Україні вплинула на контент, але в деяких випадках ігри стали полем бою.

Одна німецька компанія створила відеогру Death From Above, яка імітує атаки українських безпілотників на російські війська. Розробники не приховують, що ця гра «пропагандистська». 

Фінська газета Helsingin Sanomat використала відеогру Counter Strike, щоб створити канал для донесення правдивої інформації про війну до російської аудиторії.

0
Прокоментувати
Інші матеріали

У що пограти наступного тижня: ігрові релізи з 11 по 15 грудня

Богдан Камінський 5 годин тому

росія використовує фейкові цитати знаменитостей для поширення антиукраїнської пропаганди

Богдан Камінський 16 годин тому

Регулятор Великобританії перевірить партнерство Microsoft та OpenAI

Артем Житкевич 8 грудня 2023 23:57

Акції Google зросли більш ніж на 5% після виходу нейромережі Gemini

Артем Житкевич 8 грудня 2023 22:10

Тріумф Baldur’s Gate 3: хто переміг на The Game Awards 2023

Богдан Камінський 8 грудня 2023 15:52