Репортаж із фестивалю «Земля Поетів»: як література та музика єднають Україну
9-10 листопада у Львові відбулася масштабна культурна подія — перший Міжнародний фестиваль «Земля поетів». Під гаслом «Поети творять націю» зібралися понад півсотні найвідоміших поетів України, щоб через поезію нагадати про силу слова та його здатність об'єднувати націю, особливо під час війни.
Слово, що об'єднує покоління
Подія відкрилася 9 листопада виступами Ігоря Калинця, Віктора Морозова та Мар'яни Савки.
Сцени були поділені за іменами видатних українських поетів: Шевченка, Франка, Лесі Українки, Стуса та Антонича, де відбувалися численні заходи, зокрема літературні читання, дискусії, поетичний стендап, читання-розмови, зустрічі з перекладачами, музичні виступи, показ фільму та поетично-музичний перформанс.
Подія обʼєднала різні покоління: і молодь, і зрілих, і людей в поважному віці. «Земля поетів» мала чим здивувати кожного присутнього.
Марʼяна Савка
Засновниця фестивалю «Земля Поетів»“Наша земля — це Земля поетів. Наша місія — бути ґрунтом, з якого проростають важливі сенси. Ми робимо цей фестиваль не просто як фестиваль. Це — наш опір і наша боротьба. Це великий шлях, яким ми маємо йти. Кожен український поет є більше, ніж поет, тому що його слово стається дією. Інколи треба бути дуже обережним зі словами. Але насамперед ми маємо мати нашу зброю, наше слово, і ставати завжди із ним в оборону нашої країни, нашої держави, нашої нації”.
Пам’ять про тих, хто відійшов, але залишив слід
Особливо зворушливою частиною фестивалю став захід «In Memoriam: поети, яких забрала війна». Актори Римма Зюбіна та Олекса Гнатковський читали вірші поетів, які загинули під час повномасштабного вторгнення: Максима Кривцова, Іллі Чернілевського, Гліба Бабіча, Юрія Руфа, Володимира Вакуленка, Вікторії Амеліної. На сцені не бракувало емоцій — навіть Олекса не зміг стримати сліз, чимало присутніх також протирали хустинкою мокрі очі. На знак памʼяті про загиблих митців гості засвітили ліхтарики на телефонах, таким чином вшановуючи їхню пам’ять.
Творчі перформанси і музичні паузи
Фестиваль поєднав поетичне слово з музикою та театром. На сценах виступили музичні гурти, зокрема «Мертвий півень» співав спільно з Юлією Мусаковською, Мариною Пономаренко та Мар'яною Савкою, «Пиріг і Батіг» - з Катериною Калитко, «Кому Вниз» - під вірші Дмитра Лазуткіна та Ярини Чорногуз. Відбувся також концерт гурту «NAZVA», який також має в репертуарі поезію знаних українських авторів. Окрім цього, гості фестивалю мали можливість послухати концерти Юрія Андруховича із «Карбідо» (Вроцлав), Віктора Морозова із виконанням легендарної пісні “Вона” на слова Костянтина Москальця, сестер Тельнюк та Соломії Чубай.
Підписуйтеся на наші соцмережі
Також чимало подій супроводжувалися музичним супроводом від Сергія Гуріна (гітара) та Сергія Колесника (фортепіано).
Так, під час виступу «Видавці-поети: Соло і дуети» Мар’яна Савка й Іван Малкович виступали у супроводі гітари та фортепіано, а Олекса Гнатковський з виступом про поетів Розстріляного відродження читав вірші під акомпанімент фортепіано.
Також Марʼяна Савка несподівано заспівала, дивуючи Малковича і присутніх.
Більше, ніж література: допомога фронту
Окрім літературних і музичних подій, фестиваль мав благодійну мету — збір коштів на нічні приціли для 225-го окремого стрілецького батальйону ЗСУ та книг для бібліотеки на Миколаївщині. Видавництво Старого Лева спільно з фондом «1991» активно закликали присутніх долучитися до благодійності, надаючи кожному можливість внести вклад у спільну перемогу.
Читайте також: 7 книг українських авторів, які варто прочитати в 2024 році.
Протягом події тривали благодійні розіграші та аукціони, наприклад, збірка віршів Артура Дроня з його автографом була продана за 4 тис. грн.
Також Марʼяна Савка під час свого перформансу спільно з гостями зняла селфі-відео з аплодисментами для військових таким чином подякувавши українським захисникам за можливість влаштовувати такі події.
Емоційні виступи і поетична солідарність
Катерина Калитко під час читань оголосила, що Артур Дронь не зміг бути присутнім через важке поранення руки, отримане на фронті, але його присутність відчувалася, коли поетка показала шеврон, який він передав їй у шпиталі.
Книжки, прикраси і смаколики
Фестиваль також став майданчиком для книжкових стендів від Видавництва Старого Лева, Книжкового лева, КСД, Vivat, Dis та інших, де гості могли придбати книги.
Також на «Землі поетів» тривав ярмарок, на якому були представлені різноманітні прикраси, свічки та вінілові платівки.
А на відкритому повітрі гості могли поласувати вуличною їжею та насолодитися пряним глінтвейном.
Майже у всіх локаціях також були представлені різноманітні десерти та зігріваючі напої і навіть перепічка з Криму.
«Голоси землі поетів»: зустріч із класиками через архівні записи
Родзинкою фестивалю стали архівні записи голосів поетів минулого, як-от Павла Тичини, Василя Симоненка, Василя Стуса, Олега Лишеги. Відвідувачі змогли поринути у глибину історії, слухаючи поезії у оригінальному виконанні, що додало події особливого емоційного заряду.